Najlepsze cykle w Iluzjonie w nowym odcinku Iluzjon TV
Dodano: 30.01.2015

W nadchodzących miesiącu stołeczny Iluzjon przygotował różnorodne propozycje filmowe: od tych dla najmłodszych widzów aż po seanse dla obcokrajowców.

Do lutowego odcinka Iluzjon TV wybraliśmy kilka interesujących propozycji, które jak zawsze poleca Paulina Świątek. Zapraszamy do oglądania: https://www.youtube.com/watch?v=0OMi5-HbjtA&feature=youtu.be.

Zapraszamy serdecznie na retrospektywę filmów Karela Zemana, nazywanego „czarnoksiężnikiem wielkiego ekranu”. Wspomnimy również twórczość Krzysztofa Krauzego i Tadeusza Konwickiego. Będą m.in. „Papusza”, „Mój Nikifor”, „Jowita” oraz „Jak daleko stąd, jak blisko”. Pokażemy również tytuły cieszące się największą popularnością w kinach studyjnych. A wszystkim miłośnikom przedwojennych polskich perełek polecamy zawirowaną komedię „ABC Miłości” z Adolfem Dymszą! To już trzecia odsłona cyklu Z MIŁOŚCI DO KINA, na który zapraszamy wspólnie z Telewizją Kino Polska.
 

 

Szczegóły na: www.iluzjon.fn.org.pl

Ceny biletów na seanse repertuarowe: 10 - 17 zł

Kino Iluzjon; ul. Narbutta 50a; 02-536 Warszawa

„Sto lat miłości” od poniedziałku na antenie Telewizji Kino Polska
Dodano: 26.01.2015

Już w najbliższy poniedziałek (26 stycznia) premiera programu „Sto lat miłości”, zrealizowanego w ramach wspólnego cyklu Telewizji Kino Polska i Filmoteki Narodowej. Zaprezentujemy wybrane arcydzieła przedwojennego polskiego kina w cyfrowo odrestaurowanych i uzupełnionych wersjach.

Program będzie okazją do poznania tajników fascynującego procesu digitalizacji, który przybliżą widzom - wraz z niezliczonymi anegdotami dotyczącymi przedwojennego polskiego kina i jego gwiazd - pracownicy Filmoteki Narodowej: Paulina Świątek i Michał Pieńkowski.

Cykl otworzy „Jadzia”, komedia romantyczna z 1936 r. z iście gwiazdorską obsadą: popularnymi amantami Jadwigą Smosarską i Aleksandrem Żabczyńskim oraz ukochaną przez publiczność Mieczysławą Ćwiklińską. Film przetrwał do dziś w czterech niekompletnych kopiach, ale dzięki cyfrowemu odnowieniu udało się uzupełnić aż kilkanaście minut materiału. O szczegółach w programie „Sto lat miłości” 26 stycznia o 18.25 na antenie Telewizji Kino Polska.
 „Jadzia” Mieczysława Krawicza to znakomita komedia, która opowiada o konflikcie dwóch rodzin – ale nie jak w „Romeo i Julii”, tylko… na wesoło. Dwie firmy sportowe usiłują namówić mistrzynię tenisa do gry sprzętem swojej produkcji. Firmę Malicz reprezentuje śliczna Jadzia, firmę Oksza przystojny Jan. Liczne intrygi i nieporozumienia, które angażują członków dwóch rodzin i zarazem firm, wiodą nieuchronnie do szczęśliwego zakończenia, czyli połączenia serc (i kapitałów) Jadzi i Jana.

 

Jadzia reż. Mieczysław Krawicz

 

Film miał swoją premierę w odświeżonej wersji w grudniu ubiegłego roku na ekranach stołecznego Iluzjonu. Teraz będą mieli okazję go oglądać widzowie telewizji Kino Polska. Zapraszamy!

Z kolei już 8 lutego w kinie Iluzjon kolejna premiera – tym razem „ABC Miłości” z udziałem najpopularniejszego komika przedwojennego, Adolfa Dymszy.

Szczegóły już wkrótce.

 

Przy okazji cyklu pragniemy podkreślić, że Filmoteka Narodowa jest partnerem projektu FORWARD, którego celem jest stworzenie zautomatyzowanego systemu określania statusu praw różnych typów dzieł audiowizualnych, w tym dzieł osieroconych. Celem wprowadzenia systemu jest wyszukiwanie i opracowywanie informacji niezbędnych do zdefiniowania statusu praw dzieł audiowizualnych. Dzięki temu instytucje kultury, jednostki komercyjne i wszyscy inni potencjalni użytkownicy dzieł audiowizualnych otrzymają jasne wskazówki czy dane dzieło jest w domenie publicznej, czy jest objęte prawami autorskimi, czy też jest dziełem osieroconym i na jakich warunkach może być rozpowszechniane w Europie.

Więcej o projekcie: TUTAJ

 

        

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków programu ICT-PSP

Zachwycona publiczność po seansie „Sportowca mimo woli”
Dodano: 12.01.2015

W minioną niedzielę w stołecznym Iluzjonie odbyła się druga odsłona cyklu „Z miłości do kina”. Tym razem widzowie mieli okazję obejrzeć fantastyczną przedwojenną komedię „Sportowiec mimo woli”. Śmiechom na sali nie było końca!

Ze „Sportowcem” związanych jest co najmniej kilka interesujących ciekawostek, którymi publiczność zasypywał wczorajszego wieczoru filmograf Michał Pieńkowski. Widzowie mieli okazję dowiedzieć się m.in., że premiera filmu odbyła się rok później, niż zaplanowano – wszystko przez wybuch II wojny światowej. Film podzielił losy wielu innych tytułów, które zostały zniszczone lub zaginęły w czasie okupacji. Kopia odnalazła się aż… w Stanach Zjednoczonych. I to właśnie ta sensacyjna informacja najbardziej zaciekawiła gości Iluzjonu.

 


Fot. Paulina Świątek

Publiczność bardzo żywo reagowała na przezabawne dialogi i komiczne sceny podczas seansu. Uśmiechy na twarzach wywołały szczególnie fragmenty, kiedy Jerzy Piątek, hokeista z Kanady (w tej roli amant Aleksander Żabczyński) odgrywał rolę… fryzjera i musiał uczesać kilka kobiet, w tym główną bohaterkę graną przez Inę Benitę. Równie zabawne okazały się sceny nauki jazdy na nartach i łyżwach przez prawdziwego fryzjera, Dodka Czwartka (fenomenalny Adolf Dymsza).

 


Fot. Paulina Świątek

Już 8 lutego zapraszamy z kolei na kolejną komedię z udziałem wspomnianego już Adolfa Dymszy, który w roli zakochanego Wincentego Poziomki daje popis fantastycznej gry aktorskiej pełnej zwariowanego humoru i wyczucia granic absurdu, do jakich komik może się posunąć. Na ekranie partneruje mu z kolei utalentowana i piękna Maria Bogda, która w plebiscycie w roku 1929 została uznana za najpiękniejszą Polkę.
  

Więcej informacji, ciekawostek o filmach i wyjątkowych zdjęć z planów filmowych na naszym wydarzeniu na Facebooku.

 


 

Kolejne projekcje w ramach cyklu:

13.01.2015, godz 18:00
Sala Mała Czarna

Rezerwacja/zakup biletu

17.01.2015, godz 16:00
Sala Mała Czarna

Rezerwacja/zakup biletu

25.01.2015, godz 18:00
Sala Mała Czarna

Rezerwacja/zakup biletu

 

Bilety w cenie 12 zł /ulgowy/ i 14 zł /normalny/ do nabycia w kasie lub na stronie internetowej kina.

 

W każdą drugą niedzielę miesiąca PREMIERA NOWEGO FILMU

OD STYCZNIA 2015 FILMY NA ANTENIE TELEWIZJI KINO POLSKA

 

Organizatorzy:

      

       

 

 

Przy okazji cyklu pragniemy podkreślić, że Filmoteka Narodowa jest partnerem projektu FORWARD, którego celem jest stworzenie zautomatyzowanego systemu określania statusu praw różnych typów dzieł audiowizualnych, w tym dzieł osieroconych. Celem wprowadzenia systemu jest wyszukiwanie i opracowywanie informacji niezbędnych do zdefiniowania statusu praw dzieł audiowizualnych. Dzięki temu instytucje kultury, jednostki komercyjne i wszyscy inni potencjalni użytkownicy dzieł audiowizualnych otrzymają jasne wskazówki czy dane dzieło jest w domenie publicznej, czy jest objęte prawami autorskimi, czy też jest dziełem osieroconym i na jakich warunkach może być rozpowszechniane w Europie.

Więcej o projekcie: TUTAJ

 

        

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków programu ICT-PSP

DRUGA ODSŁONA CYKLU Z MIŁOŚCI DO KINA
Dodano: 05.01.2015

Już 11 stycznia w Iluzjonie druga odsłona cyklu „Z miłości do kina”, w którym prezentujemy przedwojenne perełki polskiego kina, niezapomniane gwiazdy ekranu i popularne szlagiery. Wszystkie filmy – a jest ich czternaście – pokażemy w nowej, cyfrowej jakości.

Tym razem zapraszamy na film „Sportowiec mimo woli” z 1939 roku. To znakomita komedia pomyłek w reżyserii Mieczysława Krawicza, jednego z najbardziej kasowych twórców filmowych dwudziestolecia międzywojennego. Seans poprzedzi prelekcja w wykonaniu filmografia Michała Pieńkowskiego.

Sportowiec mimo woli reż. Mieczysław Krawicz


Film podzielił losy wielu innych tytułów, które zostały zniszczone lub zaginęły w czasie okupacji. Kopia odnalazła się aż w Stanach Zjednoczonych. W ramach projektu NITROFILM, który zajmował się digitalizacją przedwojennych zabytków polskiej kinematografii, „Sportowiec” przeszedł gruntowną renowację. Dzięki pieczołowitej konserwacji i cyfryzacji widzowie po blisko 65 latach mogą znów zobaczyć film w pełnej krasie.

W styczniu filmy zawarte w cyklu Z MIŁOŚCI DO KINA pojawią się również na antenie Telewizji Kino Polska. Wszyscy, którym nie udało się ich zobaczyć w Iluzjonie lub też osoby, którym polskie kino przedwojenne nigdy się nie nudzi, będą miały okazję zobaczenia prawdziwych skarbów lat 30. w domowym zaciszu. Przed każdym seansem na antenie prezentowany będzie wyjątkowy program, w którym prowadzący z Filmoteki Narodowej krótko opowiedzą o tym fascynującym okresie, jakim było polskie dwudziestolecie międzywojenne.

A już w lutym w Iluzjonie „ABC Miłości” z Adolfem Dymszą i Marią Bogdą!

 

Projekcje w ramach cyklu:

11.01.2015, godz 18:00
Sala Stolica
Informacje dodatkowe przed filmem prelekcja Michała Pieńkowskiego
Rezerwacja/zakup biletu
13.01.2015, godz 18:00
Sala Mała Czarna
Rezerwacja/zakup biletu
17.01.2015, godz 16:00
Sala Mała Czarna
Rezerwacja/zakup biletu
25.01.2015, godz 18:00
Sala Mała Czarna
Rezerwacja/zakup biletu

 

Bilety w cenie 12 zł /ulgowy/ i 14 zł /normalny/ do nabycia w kasie lub na stronie internetowej kina.

 

W każdą drugą niedzielę miesiąca PREMIERA NOWEGO FILMU

OD STYCZNIA 2015 FILMY NA ANTENIE TELEWIZJI KINO POLSKA

 

Organizatorzy:

       


 

Przy okazji cyklu pragniemy podkreślić, że Filmoteka Narodowa jest partnerem projektu FORWARD, którego celem jest stworzenie zautomatyzowanego systemu określania statusu praw różnych typów dzieł audiowizualnych, w tym dzieł osieroconych. Celem wprowadzenia systemu jest wyszukiwanie i opracowywanie informacji niezbędnych do zdefiniowania statusu praw dzieł audiowizualnych. Dzięki temu instytucje kultury, jednostki komercyjne i wszyscy inni potencjalni użytkownicy dzieł audiowizualnych otrzymają jasne wskazówki czy dane dzieło jest w domenie publicznej, czy jest objęte prawami autorskimi, czy też jest dziełem osieroconym i na jakich warunkach może być rozpowszechniane w Europie.

Więcej o projekcie: TUTAJ

 

        

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków programu ICT-PSP

 

 

 


Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ