„LUDZIE BEZ JUTRA” W PANORAMIE
Dodano: 21.12.2015

W minioną sobotę, 19 grudnia, w programie informacyjnym Panorama pojawił się materiał o Filmotece Narodowej, a konkretnie: odrestaurowanej wersji filmu LUDZIE BEZ JUTRA i naszych planach digitalizacyjnych na przyszłość.

Jedna z najstarszych polskich produkcji, LUDZIE BEZ JUTRA Aleksandra Hertza z 1919 roku, odnalazła się kilka lat temu w niemieckim archiwum filmowym. Kopia została gruntowanie odrestaurowana w Filmotece Narodowej w ramach unijnego projektu Nitrofilm. Film, przez lata uznawany za zaginiony, wrócił na ekrany kin.

Więcej szczegółów w reportażu dziennikarki Panoramy, Katarzyny J. Kowalskiej:

http://panorama.tvp.pl/22844213/19122015-1800

 

 

 

 

FILM „LUDZIE BEZ JUTRA” WRÓCIŁ NA EKRANY
Dodano: 16.12.2015

15 grudnia w kinie Iluzjon odbyła się uroczysta re-premiera filmu „Ludzie bez jutra”. Jedna z najstarszych polskich produkcji odnalazła się kilka lat temu w Niemczech. Historię burzliwego romansu widzowie mieli okazję obejrzeć w cyfrowej jakości.

Sensacyjna fabuła „Ludzi bez jutra” przyciągnęła do Iluzjonu tłumy. W kinie, zapełnionym po brzegi, publiczność przywitała Dyrektor Filmoteki Narodowej, Anna Sienkiewicz-Rogowska.
 

Dyrektor FN Anna Sienkiewicz – Rogowska, fot. Radosław Pasterski
 

Odrestaurowaniem filmu zajęli się eksperci z Filmoteki Narodowej. Cały proces był bardzo żmudny i trwał wiele miesięcy. Taśmy zostały oczyszczone ręcznie, po konserwacji trafiły do skanera i ponownego czyszczenia – tym razem cyfrowego.  Kopia „Ludzi bez jutra” to prawdopodobnie jedyny zachowany egzemplarz na świecie. Dzieło Aleksandra Hertza z 1919 roku zaginęło w czasie okupacji, jednak dzięki staraniom krakowskich filmoznawców cenne taśmy udało się odnaleźć w niemieckim archiwum Bundesarchiv.
 Re-premierze towarzyszyła muzyka na żywo Pawła Szamburskiego, Sebastiana Wypycha i Patryka Zakrockiego.
 

Sebastian Wypych, Patryk Zakrocki, Paweł Szamburski,
Dyrektor FN Anna Sienkiewicz – Rogowska, fot. Radosław Pasterski


Patryk Zakrocki, Sebastian Wypych, Paweł Szamburski,
fot. Radosław Pasterski


Odrestaurowany, prezentowany w ramach obchodów 60-lecia Filmoteki Narodowej, ponownie pokażemy w Iluzjonie już w przyszłym roku. A dziś, po niemal stu latach od powstania dzieła, pokaz „Ludzi bez jutra” odbędzie się w krakowskim Kinie Pod Baranami.

Szczegóły TUTAJ

OKRĄGŁY 40. ODCINEK ILUZJON.TV, A W NIM „PRZEZ ŁZY DO SZCZĘŚCIA”
Dodano: 08.12.2015

Odrestaurowany cyfrowo przedwojenny film „Przez łzy do szczęścia" – to motyw przewodni najnowszego Iluzjon.TV. Świętujemy mały jubileusz: to już 40. odcinek naszego programu!

Optymistyczny melodramat, który udowadnia, że nie zawsze trzeba wybierać pomiędzy przyzwoitością i poczuciem obowiązku, a miłością i namiętnością – tak najlepiej można opisać „Przez łzy do szczęścia”. Film w reżyserii Jana Fethke zrealizowano w 1939 roku, jednak jego premiera odbyła się już w czasie okupacji, pod koniec stycznia 1941 roku.

 

 

Więcej ciekawostek jak zawsze w Iluzjon.TV. A na seanse zapraszamy 13, 17 i 20 grudnia.

13.12.2015, godz 18:00
Sala Mała Czarna

Informacje dodatkowe przed filmem prelekcja Michała Pieńkowskiego

Rezerwacja/zakup biletu

 

17.12.2015, godz 17:30
Sala Mała Czarna

Rezerwacja/zakup biletu

20.12.2015, godz 16:00
Sala Mała Czarna

Rezerwacja/zakup biletu

 

Iluzjon.TV to pierwszy internetowy program o repertuarze i nadchodzących premierach w kinie Iluzjon. Widzimy się z Wami co tydzień!

Prowadzi Paulina Litwinow - na co dzień PR-owiec Filmoteki Narodowej. Prezenterkę ubiera MOHITO.

 Bądź z Iluzjon.TV na bieżąco:

FACEBOOK: https://www.facebook.com/iluzjon

INSTAGRAM: https://instagram.com/filmotekanarodowa

TWITTER: https://twitter.com/filmoteka_pl

„LUDZIE BEZ JUTRA” Z MUZYKĄ NA ŻYWO W ILUZJONIE
Dodano: 03.12.2015

Jeden z najwcześniejszych polskich filmów niemych, „Ludzie bez jutra” Aleksandra Hertza z 1919 roku, powróci na ekrany. Re-premiera z muzyką na żywo już 15 grudnia w stołecznym kinie Iluzjon.

Sensacyjna fabuła filmu jest inspirowana autentyczną historią nieszczęśliwego romansu warszawskiej aktorki Marii Wisnowskiej z rosyjskim oficerem Barteniewem, który z zazdrości zastrzelił ją w swoim mieszkaniu. Pamięć o tym wydarzeniu wśród ludzi jeszcze długo była żywa. O zabójstwie pisano po latach w „Tajnych Detektywie”. W latach 30. ukazał się w nim spory artykuł, opisujący tę jedną z najsłynniejszych zbrodni miłosnych w historii Warszawy. W tym roku mija 150 lat od tej straszliwej historii.

Premiera odbyła się dopiero w 1921 roku w atmosferze skandalu. Film „Ludzie bez jutra” wszedł na ekrany po wielu poprawkach cenzorskich (usunięto m.in. wszystkie rosyjskie imiona i nazwiska). Rosyjskiego oficera zagrał Józef Węgrzyn, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów pierwszej połowy XX wieku. W rolę jego kochanki wcieliła się Halina Bruczówna, gwiazda teatru i filmu, dla której była to ostatnia rola w rodzimej kinematografii przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych. Ciekawostką jest fakt, że „Ludzie bez jutra” to jedyny film z udziałem Bruczówny, który zachował się do naszych czasów.

 
 

Film do niedawna uznany był za zaginiony. Dzięki sensacyjnemu odkryciu kilka lat temu w Bundesarchiv w Niemczech, kinematografia z czasów naszego młodego niepodległego państwa w końcu może być lepiej poznana.

Re-premiera z muzyką na żywo Pawła Szamburskiego, Sebastiana Wypycha i Patryka Zakrockiego już 15 grudnia 2015 o godz. 19:30 w stołecznym kinie Iluzjon.

Bezpłatne wejściówki można odbierać w kasie kina. UWAGA! Nie ma możliwości rezerwacji. Dla tych, dla których zabraknie biletów przewidujemy konkursy z zaproszeniami na naszym profilu na Facebooku

więcej o filmie LUDZIE BEZ JUTRA

Zdjęcia w galerii: TAJNY DETEKTYW

JADZIA SMOSARSKA BOHATERKĄ #38 ODCINKA ILUZJON.TV
Dodano: 20.11.2015

Jadwiga Smosarska – ulubienica publiczności, nazywana królową polskiego ekranu, już w najbliższą niedzielę (22 listopada) pojawi się w Iluzjonie. Punktualnie o 17:00 pokażemy przedwojenną komedię „Dwie Joasie” po cyfrowej rekonstrukcji.

O szczegółach opowiadamy w nowym odcinku Iluzjon.TV:

 

 

Film to historia Joasi, sumiennej sekretarki – do tego bardzo urodziwej. Oburzona niedwuznacznymi propozycjami kolejnych szefów, co chwilę traci posadę. W nowej pracy zakochuje się w swoim przełożonym. Czy ta miłość ma szansę przetrwać dowiemy się w niedzielę w Iluzjonie!

Iuzjon.TV to pierwszy internetowy program o repertuarze i nadchodzących premierach w kinie Iluzjon. Widzimy się z Wami co tydzień!

Prowadzi Paulina Litwinow - na co dzień PR-owiec Filmoteki Narodowej. Prezenterkę ubiera MOHITO.
 Bądź z Iluzjon.TV na bieżąco:

FACEBOOK: https://www.facebook.com/iluzjon

INSTAGRAM: https://instagram.com/filmotekanarodowa

TWITTER: https://twitter.com/filmoteka_pl

 

WSPÓŁPRACA: plitwinow@fn.org.pl

 

„DWIE JOASIE” PO REKONSTRUKCJI JUŻ 22 LISTOPADA W ILUZJONIE
Dodano: 19.11.2015

Joasia jest sumienną i rzetelną sekretarką, a do tego młodą i piękną dziewczyną. Oburzona niedwuznacznymi propozycjami kolejnych szefów, co chwilę traci posadę. Kolejnej pracy postanawia poszukać w przebraniu. Liczy, że kiedy zrobi z siebie brzydulę, pozbędzie się natrętnych adoratorów i wreszcie zostanie doceniona jako wzorowa pracownica. Dostaje posadę w kolejnej kancelarii i... zakochuje się w swoim pracodawcy.

O tym, jak potoczą się dalsze losy głównej bohaterki przekonamy się już w niedzielę, 22 listopada. W stołecznym kinie Iluzjon punktualnie o 17.00 „Dwie Joasie” po cyfrowej rekonstrukcji, z prelekcją filmoznawczą.

 


„Dwie Joasie”, reż. Mieczysław Krawicz

 

W roli, a poniekąd w dwóch rolach tytułowych występuje Jadwiga Smosarska, ulubienica publiczności, nazywana w tamtym okresie królową polskiego ekranu. Na ekranie partneruje jej Franciszek Brodniewicz.

 


„Dwie Joasie”, reż. Mieczysław Krawicz

 

W zbiorach Filmoteki Narodowej zachowały się dwie przedwojenne kopie tego filmu. Co ciekawe jedna z nich ma obce napisy i to aż w dwóch językach: francuskim i holenderskim. Film trafił nie tylko do Holandii i Francji, lecz także do Stanów Zjednoczonych, gdzie dystrybuowany był pod zmienionym tytułem "Love conquers all" - "Miłość zwycięża wszystko". Więcej ciekawostek zdradzimy już w niedzielę. Zapraszamy! 

Więcej o seansie w nowym odcinku Iluzjon.TV: 


 

 Projekcje:

22.11.2015, godz 17:00
Sala Stolica

Informacje dodatkowe przed filmem prelekcja Michała Pieńkowskiego

Rezerwacja/zakup biletu
29.11.2015, godz 13:15
Sala Mała Czarna

Rezerwacja/zakup biletu

 

Rezerwacja:

Kasa kina – (22) 848 33 33; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

14 WRZEŚNIA RUSZA JUBILEUSZOWY FESTIWAL FILMOWY W GDYNI
Dodano: 04.09.2015

Już za niespełna dwa tygodnie rusza jubileuszowa, 40. edycja Festiwalu Filmowego w Gdyni. Po raz drugi FFG towarzyszyć będzie cykl Skarby kina przedwojennego, gdzie zaprezentowane zostaną kolejne polskie filmy z okresu międzywojnia. Organizatorem sekcji i partnerem festiwalu jest Filmoteka Narodowa.

Skarby kina przedwojennego pojawiły się w programie Festiwalu w zeszłym roku. Motywacją do ich organizacji była chęć zwrócenia uwagi na często niedoceniany dorobek polskiego przemysłu filmowego lat 20. i 30. W tym roku widzowie zobaczą trzy tytuły: "Ada to nie wypada" Konrada Toma (1936), "Ludzie Wisły" Aleksandra Forda i Jerzego Zarzyckiego (1938) oraz "Sportowiec mimo woli" Mieczysława Krawicza (1939). Wszystkie zostały zdigitalizowane i odrestaurowane pod okiem specjalistów z Filmoteki Narodowej. Będzie je można zobaczyć w wersjach dłuższych, wzbogaconych o zaginione fragmenty. Prace nad filmami wykonano w ramach projektu Nitrofilm.

 

"Ludzie Wisły", reż.  Aleksander Ford

Prezentowana w Gdyni najsłynniejsza przedwojenna komedia, "Ada to nie wypada", powstała z zestawienia trzech zachowanych, niekompletnych kopii filmu. Dzięki rekonstrukcji materiał odznacza się dużo lepszą jakością obrazu i dźwięku, a także jest o blisko dziewięć minut dłuższy od znanej dotychczas wersji. "Ludzi Wisły" obejrzymy w wersji wydłużonej o pięć minut zaginionych fragmentów. Najciekawsze losy spotkały jeden z ostatnich filmów przedwojennych, "Sportowiec mimo woli". Dotychczasową, przemontowaną i skróconą amerykańską wersję filmu, zastąpi kopia zrekonstruowana cyfrowo i uzupełniona o blisko 10 minut materiału nieznanego powojennej publiczności.

 

"Ada to nie wypada", reż. Konrad Tom
 

Każdy seans poprzedzony będzie wyjątkową prelekcją. Opowiemy o pracach nad rekonstrukcją filmu i towarzyszących im najnowszym odkryciom.

Dyrektor artystyczny Festiwalu, Michał Oleszczyk, podkreśla sukces, jakim sekcja cieszyła się rok temu: Sale były pełne, a widzowie z wielką radością odkrywali na nowo filmy tak pieczołowicie przywrócone do życia przez Filmotekę.

Dyrektora Filmoteki Narodowej, prof. Tadeusza Kowalskiego cieszy dobra współpraca z Festiwalem Filmowym w Gdyni. - Obecność klasyki polskiego kina na tym, największym wydarzeniu filmowym w Polsce to znakomity przykład nawiązania do dobrej praktyki wielkich imprez filmowych, jak choćby do Cannes Classics. W obliczu 60-lecia Filmoteki Narodowej, które przypada w tym roku, sekcja „Skarby kina przedwojennego” na gdyńskim festiwalu to także przypomnienie miłośnikom kina o historii i tradycji polskiej kinematografii, której osiągnięcia już z wczesnych lat dwudziestolecia międzywojennego zasługują na największą uwagę.

 

 

Skarby kina przedwojennego

"ADA, TO NIE WYPADA!" (93’) /ADA THAT WILL NEVER DO/ reż./dir. Konrad Tom 15.09 12:00 GCF MORSKIE OKO

"LUDZIE WISŁY" (78’) /PEOPLE OF THE VISTULA/ reż./dir. Aleksander Ford, Jerzy Zarzycki 16.09 13:30 GCF GOPLANA

"SPORTOWIEC MIMO WOLI" (80’) /THE ACCIDENTAL SPORTSMAN/ reż./dir. Mieczysław Krawicz 17.09 13:30 GCF GOPLANA

 

www.festiwalgdynia.pl

 

ODNOWIONA CYFROWO "KSIĘŻNA ŁOWICKA" JUŻ 9 SIERPNIA W ILUZJONIE
Dodano: 06.08.2015

Kontrowersyjna ekranizacja powieści Wacława Gąsiorowskiego, niezwykle popularnego przed wojną pisarza historycznego – „Księżna Łowicka” w najbliższą niedzielę o 18:00 w Iluzjonie. To kolejna odsłona cyklu „Z miłości do kina”, dzięki której na ekrany wracają przedwojenne filmy w nowej, cyfrowej jakości.

„Księżna Łowicka” jest niewątpliwie jednym z tych filmów, które zaszczytnie świadczą o postępach, jakie czyni ostatnio kinematografja polska. Zwłaszcza o ile chodzi o należyte tempo akcji, piękno zdjęć i efektowną reżyserję wykazuje „Księżna Łowicka” duże wartości, świadczące pochlebnie o dążnościach ku tworzeniu całości filmu polskiego, stojącego na równi ze zdobyczami filmu europejskiego – tak o filmie w roku 1937 pisał magazyn „Kino”. Już 9 sierpnia widzowie Iluzjonu sami będą mogli go ocenić.

Księżna Łowicka, reż. Janusz Warnecki, Mieczysław Krawicz
 

W filmie w świetnie odtworzonych realiach epoki znakomicie sprawdzili się kadeci Szkoły Podchorążych z Ostrowi Mazowieckiej.  Do sukcesu przyczyniła się też doborowa obsada. W roli tytułowej wystąpiła „królowa polskiego ekranu” Jadwiga Smosarska. Z wyczuciem zagrała trudną rolę arystokratki, Polki – patriotki, która musi dokonać wyboru między obowiązkiem wobec ojczyzny a miłością. W roli księcia Konstantego wystąpił wielki Stefan Jaracz. „Księżna Łowicka” to jeden z najważniejszych filmów historycznych przedwojennej Polski.
 

A jeśli ktoś przegapił wcześniejsze projekcje, może nadrobić braki dzięki Telewizji Kino Polska. W tym miesiącu na jej antenie „U kresu drogi” – prawdopodobnie jedyny polski przedwojenny film grozy! A przed nim jak zawsze program „Sto lat miłości”, który poprowadzą Paulina Litwinow i Michał Pieńkowski.

https://www.youtube.com/watch?v=8DVRUaw9tBs

 

 

Projekcje w ramach cyklu:

09.08.2015, godz 18:00
Sala Stolica
Informacje dodatkowe przed filmem prelekcja Michała Pieńkowskiego
Rezerwacja/zakup biletu
12.08.2015, godz 17:45
Sala Stolica
Rezerwacja/zakup biletu
29.08.2015, godz 18:00
Sala Stolica
Rezerwacja/zakup biletu

 

Rezerwacje:

Kasa kina – 22 462 72 60; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

Kino Iluzjon, ul. Narbutta 50a, Warszawa

Szczegóły na stronie kina Iluzjon: www.iluzjon.fn.org.pl

 

PL

ORANGE KINO LETNIE: FILMOTEKA NARODOWA ZAPRASZA NA KOLEJNE POKAZY!
Dodano: 21.07.2015

Już w najbliższy czwartek kolejny pokaz odnowionego cyfrowo filmu na festiwalu Orange Kino Letnie! Wszystkich miłośników przedwojennego polskiego kina zapraszamy do Zakopanego, gdzie wspólnie będziemy mieli okazję obejrzeć perełki z cyklu „Z miłości do kina”.Inauguracja cyklu miała miejsce pod koniec zeszłego roku w stołecznym kinie Iluzjon. Raz w miesiącu zapraszamy widzów na premierowy pokaz filmu po cyfrowej rekonstrukcji. Teraz przyszła pora na pozostałe zakątki Polski. Wspólnie z Orange Kinem Letnim podczas wakacji zaprezentujemy aż osiem wybranych tytułów.


„ABC Miłości”, reż. Michał Waszyński

Za nami dwa pokazy: „Jadzi” oraz „Sportowca mimo woli”, realizowanego przed wybuchem wojny właśnie w Zakopanem. Tym razem czas na „ABC Miłości”, niezapomnianą komedię z udziałem znakomitego komika Adolfa Dymszy oraz utalentowanej i pięknej Marii Bogdy, która w plebiscycie w roku 1929 uznana została za najpiękniejszą Polkę.

 


„ABC Miłości”, reż. Michał Waszyński

Projekcie filmów będą poprzedzać również krótkie przeglądy przedwojennych kronik Polskiej Agencji Telegraficznej i Wytwórni Doświadczalnej ze zbiorów Repozytorium Cyfrowego Filmoteki Narodowej, specjalnie na wzór dawnych seansów filmowych. Wszystko po to, by publiczność Orange Kina Letniego mogła poczuć się tak, jakby znajdowała się w tamtych czasach.

 

Pokazom Z MIŁOŚCI DO KINA poświęcona została specjalna podstrona w serwisie Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej:

http://www.repozytorium.fn.org.pl/?q=pl/orange_milosc

 http://www.fn.org.pl/page/file.php?id=2374Miasteczko filmowe w Zakopanem, fot. Orange Kino Letnie

Harmonogram kolejnych pokazów Z MIŁOŚCI DO KINA, Zakopane, Hotel Art & Spa Zakopane (godz. 21.30 w lipcu i 21.00 w sierpniu):

  • 23.07 ABC MIŁOŚCI
  • 30.07 BĘDZIE LEPIEJ

  • 6.08 DZIEWCZYNA SZUKA MIŁOŚCI
  • 13.08 LUDZIE WISŁY
  • 20.08 U KRESU DROGI
  • 27.08 ADA, TO NIE WYPADA!

 

 

„ADA, TO NIE WYPADA!” PO CYFROWEJ REKONSTRUKCJI JUŻ 12 LIPCA W ILUZJONIE
Dodano: 06.07.2015

Przezabawna komedia muzyczna z piosenkami Jerzego Jurandota i Zygmunta Wiehlera „Ada, to nie wypada!” pojawi się na ekranie Iluzjonu już 12 lipca. Będzie to kolejna odsłona cyklu „Z miłości do kina”.

„Nie kochać w taką noc to grzech” i tytułowa „Ada” to piosenki wciąż chętnie śpiewane nie tylko przez profesjonalistów: znają je niemal wszyscy. Konrad Tom, aktor, scenarzysta i reżyser wielu znakomitych filmów, nakręcił obraz, który bawi widzów nawet po latach.

„Ada, to nie wpada!” to klasyczna komedia pomyłek. W latach trzydziestych obok melodramatów był to najpopularniejszy gatunek filmowy i to właśnie z takich komedii narodziły się późniejsze musicale. W 1937 roku, a więc mniej więcej rok po premierze, film wszedł na ekrany amerykańskie pod tytułem „Ada that will never do”. Co ciekawe był to jeden z nielicznych filmów polskich, które podczas okupacji były dopuszczone do wyświetlania w kinach dla Polaków.

 

Kazimierz Junosza-Stępowski (hrabia Orzelski), Loda Niemirzanka (Ada) 

W ramach prac rekonstruktorskich w Filmotece Narodowej, konserwacji i cyfryzacji poddano trzy zachowane niekompletne kopie filmu. Dzięki sięgnięciu do oryginalnych przedwojennych taśm obraz i dźwięk zyskały dużo lepszą jakość, a zestawienie ze sobą wszystkich trzech kopii pozwoliło uzupełnić film o prawie 9 minut.

„Adę” widzowie będą mogli obejrzeć już 12 lipca o 18.00 w stołecznym kinie Iluzjon.

Zapraszamy!

 

Loda Niemirzanka, tytułowa Ada

 

Plan projekcji:

12.07.2015, godz 18:00
Sala Stolica
Informacje dodatkowe przed filmem prelekcja Michała Pieńkowskiego
Rezerwacja/zakup biletu
14.07.2015, godz 18:00
Sala Stolica
Rezerwacja/zakup biletu
19.07.2015, godz 15:15
Sala Stolica
Rezerwacja/zakup biletu

 

Rezerwacja biletów: 

tel. +48 22 462 72 60

e-mail: iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

 


Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ