'SKARBY KINA PRZEDWOJENNEGO' - KALENDARZ PROJEKCJI
Dodano: 26.08.2014

Wielkimi krokami zbliża się 39. edycja Festiwalu Filmowego w Gdyni. W tym roku po raz pierwszy zapraszamy na wyjątkową sekcję, zatytułowaną „Skarby kina przedwojennego”, której współorganizatorem jest Filmoteka Narodowa. W ramach „Skarbów” zaprezentowane zostaną filmy zrekonstruowane cyfrowo w ramach projektu NITROFILM, ratującego bezcenne tytuły przedwojennej polskiej kinematografii.

Widzowie Festiwalu obejrzą trzy filmy najpopularniejszego reżysera tego okresu, Michała Waszyńskiego – komedie „ABC miłości” i „Będzie lepiej”, a także dramat „U kresu drogi”. Zestaw uzupełni niezwykle popularna komedia Mieczysława Krawicza „Jadzia” z wielką gwiazdą kina przedwojennego Jadwigą Smosarską. Każdy seans zostanie poprzedzony ciekawą prelekcją.

zamknij

- Postaramy się przybliżyć widzom tajniki cyfryzacji i rekonstrukcji filmowej – mówi Michał Pieńkowski, specjalista ds. przedwojennego zbioru filmowego. – Wyjaśnimy m.in. dlaczego przedwojenne filmy dotychczas wyglądały tak jak wyglądały, powiemy co dzieje się z niewłaściwie przechowywanymi kopiami filmowymi oraz opowiemy o najnowszych odkryciach rzucających nowe światło na naszą międzywojenną kinematografię. Wszystko to uzupełnione zostanie oczywiście ciekawostkami na temat czterech tytułów wyświetlanych w Gdyni.

Wszystkie cztery tytuły zostały zrekonstruowane cyfrowo w ramach projektu rekonstrukcji kina przedwojennego NITROFILM, który od kilku lat realizowała Filmoteka Narodowa. Zestawienie wszystkich zachowanych kopii i fragmentów pozwoliło uzupełnić brakujące sceny i przywrócić publiczności nieznane dotąd fragmenty filmów.  Na skutek tych zabiegów widzowie obejrzą na przykład „ABC miłości” dłuższe o 20 minut od wersji znanej dotychczas, a „Jadzię” - o 13 minut.

zamknij

 

Wszystkie seanse będą odbywać się w gdyńskim Multikinie. Przed każdym filmem zapraszamy na ok. 15 minutową prelekcję.

 

Kalendarz projekcji:

DZIEŃ

GODZINA

CZAS PROJEKCJI

WYDARZENIE

 WTOREK. 16.09  14:00  93 min.  "JADZIA"
 ŚRODA, 17.09  14:00  100 min.  "BĘDZIE LEPIEJ"
 CZWARTEK, 18.09  14:00  80 min.  "ABC MIŁOŚCI"
 PIĄTEK, 19.09  14:00  77 min.  "U KRESU DROGI"
       
zamknij

 


 

Filmoteka Narodowa jest partnerem projektu FORWARD, którego celem jest stworzenie zautomatyzowanego systemu określania statusu praw różnych typów dzieł audiowizualnych, w tym dzieł osieroconych. Celem wprowadzenia systemu jest wyszukiwanie i opracowywanie informacji niezbędnych do zdefiniowania statusu praw dzieł audiowizualnych. Dzięki temu instytucje kultury, jednostki komercyjne i wszyscy inni potencjalni użytkownicy dzieł audiowizualnych otrzymają jasne wskazówki czy dane dzieło jest w domenie publicznej, czy jest objęte prawami autorskimi, czy też jest dziełem osieroconym i na jakich warunkach może być rozpowszechniane w Europie.

Więcej o projekcie: TUTAJ

 

        

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków programu ICT-PSP


Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ