„ROK 1863” W WARSZAWSKIM MUZEUM NIEPODLEGŁOŚCI
Dodano: 04.06.2013

Muzeum Niepodległości w Warszawie serdecznie zaprasza na pokaz filmu „Rok 1863”, który odbędzie się już 5 czerwca. Przypominamy, że uroczysta re-premiera tego przedwojennego obrazu odbyła się w kwietniu w warszawskim kinie Iluzjon – Muzeum Sztuki Filmowej.

„Rok 1863” jest pierwszą adaptacją „Wiernej rzeki” Stefana Żeromskiego, uznaną za jedną z najciekawszych polskich powieści, łączącej wątki patriotyczny i miłosny. Niesłabnący urok tego dzieła, umiejętnie przeniesiony na taśmę filmową, będzie miał szansę oddziaływać na widza także dziś, dając mu moc trwałych i silnych wrażeń. Film pokazuje również bohaterską przeszłość i walkę o wolność i niepodległość ojczyzny.

Na ekranie podziwiać możemy wiele ciekawych kreacji aktorskich. W rolę rannego księcia Odrowąża wcielił się popularny w pierwszej połowie lat 20. aktor i znakomity tancerz Ryszard Sobiszewski. „Rok 1863” uznawany jest za ważny dla polskiego kina zabytek oraz niezwykle cenną dokumentację historyczną, ponieważ w filmie u boku aktorów wystąpili autentyczni powstańcy styczniowi.

Po niemal dwóch latach intensywnych prac udało się skompletować całość materiałów związanych z tym najstarszym zabytkiem polskiej kinematografii, będącym ekranizacją dzieła literackiego. Wiele wskazuje na to, że kopia została zrekonstruowana w jej pierwotnym kształcie – również jeśli chodzi o oryginalny, piękny wiraż. Autorem muzyki do "Roku 1863" jest Michał Lorenc, jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów muzyki filmowej.

W programie wydarzenia, oprócz pokazu filmu, znalazły się także spotkanie z Zastępcą Dyrektora Filmoteki Narodowej ds. Zasobów Archiwalnych Grażyną M. Grabowską oraz wystawa multimedialna: Powstanie styczniowe. Zapis filmowy 1922-1994.

 

Pokaz filmu „Rok 1863″

5 czerwca 2013 r. o godzinie 17.00
Muzeum Niepodległości w Warszawie,
W ramach spotkań „Rozmowy o powstaniu styczniowym”


Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ