ZABYTEK FILMOWY Z 1922 ROKU - DO OBEJRZENIA W ŁODZI 23 MAJA!
Dodano: 22.05.2013

Zabytek filmowy z 1922 roku - do obejrzenia w Łodzi 23 maja!

W czwartek, 23 maja br., o godz. 18:30 w kinie Bałtyk w Łodzi odbędzie się uroczysty pokaz niemego filmu "Rok 1863". Pierwsza filmowa adaptacja "Wiernej rzeki" Stefana Żeromskiego zrealizowana została w 1922 roku. Organizatorem uroczystości, a także współwydawcą albumu DVD z filmem jest Narodowe Centrum Kultury oraz Filmoteka Narodowa. Wstęp wolny!

Konserwacja i digitalizacja filmu w Filmotece Narodowej trwała niemal dwa lata. Dzieło Edwarda Puchalskego zostało zrekonstruowane na podstawie dwóch zachowanych kopii. Dodatkowo pokaz wzbogaci muzyka, której autorem jest Michał Lorenc. Przed seansem zaplanowano koncert Vienia.

Film "Rok 1863" powraca na ekrany w 150. rocznicę Powstania Styczniowego, której obchody organizuje Narodowe Centrum Kultury. NCK prowadzi również m.in. stronę http://www.powstaniestyczniowe.nck.pl/, współrealizuje też cykl audycji "Kronika Powstania Styczniowego", których do końca roku można słuchać w radiowej Jedynce w każdy wtorek po godz. 23.10 i w niedziele po godz. 15.00.

Jesienią tego roku, nakładem Filmoteki Narodowej i Narodowego Centrum Kultury, film "Rok 1863" zostanie wydany na DVD.

 

Zwiastun re-premiery filmu 'Rok 1863'

 

Zaproszenia na seans można rezerwować, wysyłając maila ze swoim imieniem, nazwiskiem i numerem telefonu na adres: mpencina@nck.pl lub dzwoniąc pod numer telefonu (+48 22) 21 00 164.

 

zamknij


Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ