NITROLEKCJE: KOLEJNE SPOTKANIA
Dodano: 11.02.2013

NITROLekcje ruszają z kolejnym cyklem spotkań. Tym razem będą wyjątkową częścią Akademii Filmowej w warszawskim Kinie Iluzjon – Muzeum Sztuki Filmowej. Proponujemy słuchaczom Uniwersytetu Trzeciego Wieku udział w NITROlekcjach, prowadzonych przez pracowników Filmoteki Narodowej – Michała Pieńkowskiego i Monikę Supruniuk.

NITROLekcje to inicjatywa specjalistów z Filmoteki Narodowej, pracujących na co dzień przy projekcie NITROFILM – Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie. Prowadzący zajęcia przybliżają miłośnikom kinematografii tajniki cyfryzacji i rekonstrukcji filmowej. Opowiadają też szerzej o projekcie NITROFILM, który zajmuje się ratowaniem przedwojennych polskich filmów.

Każda NITROLekcja jest wyjątkową okazją do zaprezentowania rodzajów zniszczeń i degradacji taśmy, z którymi na co dzień walczą konserwatorzy. Podczas NITROLekcji pokażą oni w jaki sposób z kilku niekompletnych kopii składa się jeden film i na jakie błędy najbardziej trzeba uważać przy rekonstrukcji. Opowiedzą również o dylematach i sporach dotyczących tego jak należy restaurować zabytek filmowy.

Serdecznie zachęcamy wszystkich miłośników kina do uczestnictwa w NITROLekcjach. Lekcje prowadzone są w oparciu o kontakt z „żywą historią” kinematografii: to nie tylko prezentacje, wykłady i opowieści o początkach kina, różnicy między filmami kolorowanymi a kolorowymi, rewolucji, jaką było wprowadzenie dźwięku do filmu, lecz także niepowtarzalna okazja zetknięcia się z taśmą filmową (od łatwopalnej nitro, po współczesne – poliestrowe, o różnych rozmiarach), własnoręcznego wykonania sklejki, nauki przewijania taśm w miniprojektorze. Uczestnicy będą także mieli okazję obejrzeć wyjątkowe przedwojenne filmy, nad którymi pracował zespół wykwalifikowanych pracowników Filmoteki Narodowej.

Nowoczesna dydaktyka, ciekawa forma i przede wszystkim bezpośredni kontakt z filmowymi materiałami – tak można podsumować ideę i sposób prowadzenia przez nas NITROLekcji.

Wszystkich zainteresowanych uczestnictwem w NITROLekcjach (dzieci, młodzież i dorosłych) zapraszamy do kontaktu:

Paulina Świątek pswiatek@fn.org.pl

Katarzyna Waletko kwaletko@fn.org.pl

 

 
 

 

"MANIA" JUŻ W LUTYM W KINIE ILUZJON!
Dodano: 04.02.2013

Cyfrowo odnowiony film „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów” cieszy się wśród publiczności ogromnym zainteresowaniem. Odtwórczyni głównej roli, niezapomniana gwiazda ekranu – Pola Negri  – jak magnes przyciąga widzów już od ponad roku.

Niesłabnąca popularność tego przedwojennego obrazu skłania nas do zorganizowania kolejnego pokazu w kinie Iluzjon – Muzeum Sztuki Filmowej. Na ostatnim seansie „Mani”, który odbył się podczas 10. jubileuszowej edycji Święta Niemego Kina, pojawił się komplet widzów. Miłośnicy polskiego kina, talentu ówczesnej gwiazdy Hollywood oraz muzyki Jerzego Maksymiuka bardzo pozytywnie oceniali wydarzenie. Reakcje publiczności bez wątpienia zachęcają do kolejnego, wyjątkowego pokazu tej przedwojennej produkcji.

„Mania” to historia młodej i niezwykle pięknej pracownicy fabryki papierosów, która zostaje wybrana na modelkę na plakacie reklamowym nowej marki papierosów. U Heinza Alexa, malarza, który ma być autorem plakatu, poznaje młodego kompozytora Hansa van den Hofa. Zakochuje się w nim z wzajemnością. Tymczasem Morelli, bogaty i wpływowy mecenas sztuki, zaintrygowany urodą modelki z plakatu, urządza wielki bal, na który zaprasza Manię. W trakcie zabawy usilnie zabiega o jej względy, jednak bezskutecznie.

Jak potoczą się losy zakochanych? Czy Morelli będzie próbował ich rozdzielić? Czy miłość zwycięży? Odpowiedzi na te pytania publiczność warszawskiego Iluzjonu będzie miała okazję poznać już 13 lutego!

 

 

 

Film w reżyserii Eugena Illesa został pieczołowicie zrekonstruowany i poddany wszelkim zabiegom restauracyjnym przez specjalistów, pracujących przy projekcie NITROFILM – Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie.  Muzykę do tego filmu skomponował Jerzy Maksymiuk, dyrygent, pianista oraz wybitny promotor muzyki współczesnej. Uroczysta re-premiera tego filmu miała miejsce we wrześniu 2011 roku. Jego pokazy odbyły się także w pięciu miastach europejskich w ramach programu kulturalnego polskiej prezydencji http://www.maniafilm.pl/  Berlinie, Londynie, Madrycie, Paryżu i Kijowie, gdzie odniosły wielki sukces.

„Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów”
Pokaz specjalny 13.02.2013, o godz. 19:30
w kinie Iluzjon – Muzeum Sztuki Filmowej

ul. Narbutta 50a


Wstęp na pokaz jest bezpłatny.

Dla wszystkich miłośników „Mani” przygotowaliśmy 200 pojedynczych wejściówek, które można odebrać w kasie kina Iluzjon (decyduje kolejność).

Nie prowadzimy możliwości rezerwacji miejsc.

 
Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ