OFERTA PRACY DLA SPECJALISTY DS. KONSERWACJI TAŚMY FILMOWEJ
Dodano: 21.09.2012

OGŁOSZENIE NIEAKTUALNE

 

FILMOTEKA NARODOWA poszukuje osoby na stanowisko

Specjalista ds. Konserwacji Taśmy Filmowej 

Głównym zadaniem wykonywanym na w.w. stanowisku będzie konserwacja taśmy filmowej „nitro”, a w szczególności:

 • Kontrola taśmy filmowej i ocena uszkodzeń,
 • Usuwanie uszkodzeń taśmy filmowej, robienie sklejek, naprawianie perforacji, itp.
 • Prowadzenie dokumentacji wykonywanych prac konserwatorskich,
 • Współpraca z Filmografami i Specjalistami ds. Cyfrowej Rekonstrukcji Obrazu


Wymagania:  

 • Znajomość podstawowych procesów technicznych w filmie 16/35 mm
 • Umiejętność pracy na komputerze w środowisku Windows
 • Spostrzegawczość, dokładność i cierpliwość
 • Samodzielność w połączeniu z umiejętnością pracy w zespole

Mile widziane:

 • Zainteresowanie historią filmu
 • Wskazane doświadczenie zawodowe
 • Podstawowa znajomość języka angielskiego
 • Rekomendacje zawodowe

Zainteresowane osoby prosimy o przesyłanie aplikacji zawierającej list motywacyjny i CV na adres: eoniszczuk@fn.org.pl najpóźniej do 05 października 2012 

 

W aplikacji prosimy o dopisanie klauzuli: Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w przesłanej ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych w procesie rekrutacji, zgodnie z ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie danych Osobowych (Dz.U.Nr. 133 poz.883)

 


 

KOMISJA KULTURY I ŚRODKÓW PRZEKAZU Z WIZYTĄ W FILMOTECE
Dodano: 13.09.2012

We wtorek, 11. września, Filmoteka Narodowa gościła Sejmową Komisję Kultury i Środków Przekazu. Posłowie, w liczbie dwunastu, mieli okazję przyjrzeć się z bliska pracy Archiwum Filmowego Chełmska oraz poznać wiodące projekty, realizowane przez Filmotekę.

Goście, którzy przybyli w samo południe, swoją wizytę rozpoczęli od zwiedzania Archiwum: magazynu z taśmami filmowymi aceto oraz Pracowni Konserwacji i Restauracji Taśmy, gdzie obejrzeli nowoczesny sprzęt (w tym najnowszej generacji skaner z opcją mokrej bramki oraz unikalną naświetlarkę) wykorzystywany do ratowania najcenniejszych zasobów z historii filmu polskiego. Odwiedzili także pracownię Repozytorium Cyfrowego Filmoteki Narodowej, którego zadaniem jest cyfrowe zabezpieczenie filmów fabularnych, dokumentalnych oraz innych dzieł, a także opis poprzez inteligentne metadane oraz prezentowanie ich w sieci. Misję i statutowe zadania Filmoteki oraz plany na przyszłość przedstawił jej Dyrektor, prof. Tadeusz Kowalski. Szczególną uwagę zwrócił na upowszechnianie kultury filmowej, w tym na program sieci kin studyjnych i lokalnych, który w ostatnim roku przeżywa bardzo dynamiczny rozwój. Wskazał także na międzynarodowy kontekst działalności Filmoteki Narodowej na poziomie światowej i europejskiej organizacji archiwów filmowych.

Pracownicy Filmoteki przybliżyli gościom filmoteczne projekty:

 • Pan Paweł Śmietanka wprowadził gości do projektu Nitrofilm – Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie, który dotyczy najcenniejszego zbioru w zasobach naszego archiwum (tytuły zachowane na taśmie łatwopalnej nitro, które poddawane są cyfrowej rekonstrukcji)
 • Pani dr Elżbieta Wysocka przybliżyła ideę oraz realizację programu Repozytorium Cyfrowe, poświęconego zabezpieczeniu dzieł polskiego filmu oraz tworzeniu zintegrowanego system informatycznego, pozwalającego na archiwizację cyfrową zbiorów filmowych Filmoteki Narodowej oraz ich prezentację w domenie cyfrowej
 • Pani Aneta Kozłowska opowiedziała o serwisie Fototeka, którego zadaniem jest prezentacja zasobów fotograficznych FN (kadry, niewykorzystane sceny, werki, zdjęcia reżyserów, aktorów, operatorów itd.) oraz ich inteligentne wyszukiwanie. Zapowiedziała też uruchomienie nowego serwisu, prezentującego kolejną część filmotecznych zbiorów plakatów.
 • Pani Grażyna Grabowska przedstawiła koncepcję działalności odnawianego kina „Iluzjon”, a goście mieli okazję poznać stan prac w formie prezentacji fotograficznej.   

Posłowie mieli okazję zobaczyć zwiastun filmu „Pan Tadeusz” z 1928 roku, którego re-premiera zaplanowana jest jesienią w kinie Iluzjon (szczegóły już wkrótce!)  

Dyrektor Filmoteki zaprosił wszystkich gości na uroczystą re-premierę filmu, która odbędzie się 9 listopada.

Pani poseł Iwona Śledzińska-Katarasińska, w podsumowaniu wizyty wyraziła satysfakcję z możliwości poznania prac prowadzonych w Filmotece, ich zakresu i stanu realizacji, zapewniła o potrzebie uwzględnienia opinii Filmoteki w pracach nad przekształceniami w kinematografii. Pan poseł Jerzy Fedorowicz wskazał na bardzo istotne znaczenie autonomii instytucjonalnej narodowego archiwum filmowego.

 

zamknij

 Przedstawiciele Komisji Sejmowej w pracowni konserwacji taśmy filmowej

zamknij

 Przedstawiciele Komisji Sejmowej w pracowni konserwacji taśmy filmowej

zamknij

 Przedstawiciele Komisji Sejmowej w pracowni restauracji taśmy filmowej

zamknij

 Przedstawiciele Komisji Sejmowej w pracowni Repozytorium Cyfrowego

zamknij

 Przedstawiciele Komisji Sejmowej z wizytą w archiwum Filmoteki Narodowej

zamknij

 Zespół Filmoteki Narodowej

zamknij

 Upominki dla gości w pełnej gotowości


Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ