RELACJA Z WARSZAWSKIEJ RE-PREMIERY FILMU „MANIA”
Dodano: 07.09.2011

4 września 2011 roku w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej, goszczącej ponad tysiąc osób, odbyła się światowa re-premiera filmu „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów” z 1918 roku z polską gwiazdą Polą Negri, z muzyką Jerzego Maksymiuka w wykonaniu Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej Leopoldinum.

Ten niezwykle uroczysty wieczór otworzył przyjazd maestro Jerzego Maksymiuka oraz Joanny Trzepiecińskiej zabytkowym Daimlerem z 1939 roku, których przywitał Dyrektor Filmoteki Narodowej - Tadeusz Kowalski.

Joanna Trzepiecińska była gościem specjalnym wieczoru i wykonała utwór „Po Romansie” ze słowami autorstwa Ewy Piaseckiej-Maksymiuk przy akompaniamencie orkiestry. Aktorka wystąpiła w unikatowej kreacji autorstwa Violi Śpiechowicz.

W foyer Filharmonii Narodowej prezentowana była multimedialna wystawa Muzeum Kinematografii w Łodzi - „Pola Negri. Legenda kina”, dostępna była także książka Mariusza Kotowskiego pt. „Pola Negri. Legenda Hollywood” wydana przez Prószyński i S-ka oraz wręczany był gratisowy multimedialny przewodnik po książce autora i filmie „Mania” (Wyd. Prószyński i S-ka i Filmoteka Narodowa). Po pokazie goście posmakowali czekoladek z wizerunkiem Poli Negri wyprodukowanych w limitowanej edycji przez Firmę Cukierniczą „Solidarność”.

Pokaz filmu „Mania”, oraz jego cyfrowa rekonstrukcja w zaawansowanej technologii 4K zrealizowane zostały w ramach projektu „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. (www.nitrofilm.pl)

Wydarzenie zostało włączone do Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011 i rozpoczęło międzynarodowe tournée filmu „Mania” w pięciu stolicach Europy: Paryż (12 września), Madryt (29 września), Londyn (13 października), Kijów (29 października) i Berlin (8 listopada) w ramach Polskiej Prezydencji 2011.(www.maniafilm.pl)

www.nitrofilm.pl
www.maniafilm.pl

 
 
 
 
 
 
 
 foto:Agata Faliszewska, Andrzej Wasilkiewicz

 
 
 
 
 
 

 

Filmoteka Narodowa dziękuje wszystkich partnerom, patronom i sponsorom za wsparcie w organizacji i promocji światowej re-premiery „Mani”:


Partnerzy:
Filharmonia Narodowa, Goethe-Instiut, Lipnowskie Towarzystwo Kulturalne im. „Poli Negri", Muzeum Kinematografii, Węgierski Instytut Kultury, Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Partnerzy technologiczni:
Arii, Fujifilm, HS-Art

Patroni medialni:
AMS, Cityinfo, Existence pop&lifestyle magazine, Filmweb, Gazeta Wyborcza, miesięcznik „Kino”, Polskie Radio Dwójka, TVP HISTORIA, TVP WARSZAWA

Sponsorzy:
Firma Cukiernicza „Solidarność”, Viola Śpiechowicz, Wineonline

Realizacja imprezy:
BARRACUDA Music Company

„MANIA” w mediach społecznościowych:
www.facebook.com/filmotekanarodowa
www.facebook.com/nitrofilm
www.facebook.com/mania.walkowska
www.twitter.com/nitrofilm_fn
www.twitter.com/Mania_Walkowska
www.goldenline.pl/mania-walkowska

RE-PREMIERA FILMU „MANIA” (1918) Z MUZYKĄ NA ŻYWO
Dodano: 03.09.2011

 4 września 2011, 18:00 
 Filharmonia Narodowa 

 ul. Jasna 5, Warszawa

Organizowana przez Filmotekę Narodową światowa re-premiera filmu „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów” (1918) w reżyserii Eugena Illésa, z polską gwiazdą Polą Negri, z muzyką Jerzego Maksymiuka w wykonaniu Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej Leopoldinum odbędzie się 4 września 2011 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Znajdująca się w archiwum Filmoteki Narodowej kopia filmu „Mania” jest jedyną zachowaną na świecie, a jej cyfrowa rekonstrukcja w zaawansowanej technologii 4K zrealizowana została w ramach projektu „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Warszawski pokaz filmu „Mania” został włączony do Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011 i rozpocznie jego międzynarodowe tournée w pięciu stolicach Europy: Paryż (12 września), Madryt (29 września), Londyn (13 października), Kijów (29 października) i Berlin (8 listopada) w ramach Polskiej Prezydencji 2011.


www.fn.org.pl - więcej o Filmotece Narodowej
www.nitrofilm.pl
- więcej o re-premierze w Warszawie
www.maniafilm.pl
- więcej o europejskim tournée


Wydarzenia towarzyszące re-premierze:

  • Przyjazd maestro Jerzego Maksymiuka oraz Joanny Trzepiecińskiej zabytkowym Daimlerem z 1939 roku pod gmach Filharmonii Narodowej (wejście główne od ul. Sienkiewicza ok. godz. 17.30).

  • Przywitanie gości przez Dyrektora Filmoteki Narodowej – Tadeusza Kowalskiego.

  • Multimedialna wystawa Muzeum Kinematografii w Łodzi - „Pola Negri. Legenda kina” (foyer Filharmonii Narodowej)

  • Podczas re-premiery filmu „Mania” dostępne będą książka Mariusza Kotowskiego pt. „Pola Negri. Legenda Hollywood” wydana przez Prószyński i S-ka oraz gratisowy multimedialny przewodnik po książce autora i filmie „Mania” (Wyd. Prószyński i S-ka i Filmoteka Narodowa).

  • Gościem specjalnym wieczoru będzie Joanna Trzepiecińska, która przy akompaniamencie orkiestry wykona utwór „Po Romansie” ze słowami autorstwa Ewy Piaseckiej-Maksymiuk. Aktorka wystąpi w unikatowej kreacji autorstwa Violi Piechowicz.

  • Po pokazie goście posmakują czekoladek z wizerunkiem Poli Negri wyprodukowach w limitowanej edycji przez Firmę Cukierniczą „Solidarność”.

 

 

Skład Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej Leopoldinum:

Jerzy Maksymiuk – kompozytor i dyrygent
Christian Danowicz - skrzypce - koncertmistrz
Tymoteusz Rapak - skrzypce
Mirosław Dzięcielski - skrzypce
Michał Micker - altówka
Kamil Walasek - altówka
Jakub Kruk - wiolonczela
Mirosław Mały - kontrabas
Jan Krzeszowiec - flet
Jarosław Podsiadlik - klarnet
Anna Rutkowska - Schock - fortepian

Barbara Migurska - koordynacja

 


Partnerzy:

Partnerzy technologiczni:

Patroni medialni:

Sponsorzy:

Realizacja imprezy:

 


Spoty filmowe dostępne na Youtube Filmoteki >>>

 

„MANIA” w mediach społecznościowych:

www.facebook.com/filmotekanarodowa
www.facebook.com/nitrofilm
www.facebook.com/mania.walkowska
www.twitter.com/nitrofilm_fn
www.twitter.com/Mania_Walkowska
www.goldenline.pl/mania-walkowska


Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ