Strona główna / Aktualności
Pokaz filmu „Janko Muzykant” Ryszarda Ordyńskiego w Iluzjonie
Dodano: 07.12.2022

Zapraszamy na specjalny mikołajkowy pokaz filmu „Janko Muzykant” w kinie Iluzjon. Prelekcję wygłosi Michał Pieńkowski filmograf FINA.

Wstęp wolny! Wejściówki można odbierać w kasie kina w dniu wydarzenia.

JANKO MUZYKANT, reż. Ryszard Ordyński, 104 min, 1930, Polska

Luźna adaptacja noweli Henryka Sienkiewicza. Wiejski chłopiec, posądzony o próbę kradzieży skrzypiec nie ginie, jak w literackim pierwowzorze, lecz trafia do domu poprawczego. Po latach robi karierę jako skrzypek, jednak cienie przeszłości ciągną się w ślad za nim.

„Janko Muzykant” to jeden z pierwszych polskich filmów dźwiękowych, ponieważ jednak ścieżka dźwiękowa zaginęła, a film miał plansze dialogowe i narracyjne, przez ostatnie kilkadziesiąt lat uchodził za film niemy. Kilka lat temu udało się odnaleźć oryginalne płyty gramofonowe ze ścieżką dźwiękową do „Janka Muzykanta”. Było to jedno z najbardziej sensacyjnych odkryć dotyczących przedwojennego polskiego kina ostatnich lat!

Film został poddany pieczołowitej rekonstrukcji cyfrowej, kilkakrotnie przerywanej przez kolejne lockdowny. Repremiera filmu „Janko Muzykant” w pełnej krasie z odzyskanym dźwiękiem miała miejsce na tegorocznym Święcie Niemego Kina, a 7 grudnia zapraszamy na specjalny dodatkowy pokaz do kina Iluzjon.

więcej o filmie >>

 


7 grudnia 2022, godz. 17:00
Kino Iluzjon
ul. Narbutta 50A

wstęp wolny

 


Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ