Strona główna / Aktualności
Przedpremierowy pokaz „Janka Muzykanta" w ramach 18. edycji Święta Niemego Kina
Dodano: 19.10.2022

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza w dniach 22–25 października 2022 roku do kina Iluzjon na 18. edycję Święta Niemego Kina.

 Na widzów czekają wyjątkowe filmy i towarzysząca im muzyka na żywo! Podczas tego unikatowego na kulturalnej mapie Polski wydarzenia, łączącego historię ze współczesnością, będzie można obejrzeć odrestaurowane klasyki polskiej i światowej kinematografii oraz mniej znane, często niesłusznie zapomniane filmy. Zapraszamy w podróż w świat filmów niemych w  towarzystwie różnorodnej muzyki wykonywanej na żywo przez takich artystów jak:  Marcin Wasilewski, Janusz Wojtarowicz, Krzysztof Gradziuk, Ernst Reijseger, Mario Forte czy Marcin i Bartłomiej Oleś.

Tegoroczną edycję festiwalu otworzy Cesarzowa z Polą Negri w roli tytułowej – groteskowa satyra na znaną z licznych głośnych romansów carycę Katarzynę Wielką.  Muzykę na żywo do filmu wykona jeden z najbardziej znanych muzyków na europejskiej scenie jazzowej, Marcin Wasilewski. W programie Święta Niemego Kina w sekcji „Skarby niemego kina" znalazły się: Król karnawału – duński kryminał Georga Jacobyego z 1928 roku z muzyką Motion Trio i Moralność –  komedia Williego Wolffa z 1928, do której na żywo zagra międzynarodowy duet: Mario Forte oraz Ernst Reijseger. Forte zafascynowany starym kinem (m.in. Charlie Chaplinem) od kilku lat tworzy muzykę filmową, a Ernst Reijseger jest dobrze znany kinomanom jako kompozytor muzyki do filmów Wernera Herzoga.

Kobieta pod przysięgą to jedyny film w programie tegorocznego Święta Niemego Kina, który zostanie wyświetlony z taśmy 35 mm, sprowadzonej specjalnie z filmoteki brytyjskiej. Muzykę do filmu zagra SONORISMO – formacja powstała z inicjatywy jazzowego perskusisty znanego z trio RGG Krzysztofa Gradziuka.

Najmłodsi widzowie w specjalnie przygotowanej dla nich sekcji „Nieme kino dzieciom" zobaczą slapstickowe komedie z udziałem pary komików Flipa i Flapa, a wśród nich Flip i Flap w  opałach – film stosunkowo niedawno zrekonstruowany cyfrowo przy współudziale FINA. Podczas seansu dla dzieci zagra wszechstronny Mario Forte.

Nowością w tegorocznym programie jest pokaz poświęcony zagadnieniom technicznym i produkcyjnym związanym z niemym kinem. W ramach sekcji „Nieme kino od kuchni" zaprezentujemy stosowane w pierwszych latach XX wieku techniki zapobiegające piractwu. Ówcześni producenci umieszczali swoje znaki firmowe po prostu w scenografii filmu. Czasem widać je na pierwszy rzut oka, często jednak dostrzeżenie ich nie jest takie proste. Pokazy te będą kontynuowane w kolejnych latach.

Na zamknięcie 18. edycji festiwalu - pierwszy raz w historii Święta Niemego Kina – zaprezentujemy film dźwiękowy. Będzie to jeden z pierwszych polskich udźwiękowionych obrazów – JANKO MUZYKANT w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego z 1930 roku. Film do niedawna znany w niekompletnej wersji pozbawionej dźwięku, został przez FINA uzupełniony o  oryginalną ścieżkę dźwiękową, zrekonstruowany i  odrestaurowany cyfrowo. Efekty trwającej kilka lat drobiazgowej rekonstrukcji dźwiękowej filmu po blisko 90 latach od jego premiery będzie można podziwiać w kinie Iluzjon.

 

www.swietoniemegokina.pl


Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ