XIX Ogólnopolski Festiwal Piosenki Retro: Daniłowski & Wars
Dodano: 15.09.2022

W tym roku przypada 120 rocznica urodzin dwóch wybitnych kompozytorów międzywojennej polskiej muzyki filmowej: urodzonych w 1902 Henryka Warsa i Władysława Dana. Obu tych artystów bardzo wiele łączy. Obaj jako nastolatkowie brali udział w Bitwie Warszawskiej 1920 roku, obaj byli pionierami nowego, jazzowego stylu śpiewania: Henryk Wars w 1927 roku stworzył pierwszy w Polsce zespół revellersów Jazz Singers, natomiast dwa lata później powstał Chór Dana - najlepszy w Polsce i jeden z najlepszych w Europie tego typu zespołów.

Na początku lat 30., gdy rozpoczęła się epoka kina dźwiękowego, obaj z miejsca zainteresowali się tą nową dziedziną i zaczęli tworzyć muzykę filmową. Po drugiej wojnie światowej obaj znaleźli się w Stanach Zjednoczonych i tam kontynuowali swoją pracę artystyczną: Henryk Wars komponował muzykę dla hollywoodzkich produkcji, zaś Władysław Dan prowadził wytwórnię płytową Dana Records, która lansowała polską muzykę ludową, a w latach 50. i 60. stała się jedną z najpopularniejszych wytwórni w USA. Obaj przeszli do legendy naszego showbiznesu lat międzywojennych. Spośród niezliczonych przebojów, które pisali w latach 30., wiele do dziś cieszy się wielką popularnością.

W ramach XIX edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro przygotowaliśmy dla Państwa przegląd wybranych przedwojennych filmów z ich muzyką.

 


Fot. Fototeka FINA

 

 


The Website is co-financed by the European Union from the European Regional Development Fund
within the framework of the Operational Programme – Infrastructure and Environment.