Śnieżny wieczór | Retroteka #4
Dodano: 23.11.2021

W grudniu w ramach Retroteki w kinie Iluzjon przeniesiemy się do przedwojennego Zakopanego. Zaprezentujemy dwa filmy zrealizowane przez Górala, Adama Krzeptowskiego, fotografa, który w latach 20. prowadził w Zakopanem zakład fotograficzny i jak nikt potrafił uchwycić w obiektywie piękno Tatr. W 1930 roku zaczął kręcić filmy, początkowo krótkometrażowe dokumenty, a potem także pełnometrażowe fabuły. 

Największym jego sukcesem był film BIAŁY ŚLAD z 1932 roku – film ten reprezentował Polskę na pierwszym festiwalu w Wenecji, gdzie odbyła się jego prapremiera. Mimo że fabuła filmu jest przeciętna, międzynarodową publiczność zachwyciły zapierające dech w piersiach plenery tatrzańskie. W późniejszych latach sceny plenerowe z Białego śladu były wykorzystywane w innych filmach, których akcja toczyła się w górach: Drugiej młodości i Sportowcu mimo woli

Gratką dla entuzjastów przedwojennego kina będzie film WIOSNA NARCIARZY z 1934 roku. To krótkometrażowy, ukazujący szaleństwo sportów zimowych felieton filmowy, który szturmem zdobył publiczność i prasę zbierając entuzjastyczne recenzje. Oczarowana krytyka przyznała, że ma tylko jedną wadę: szkoda, że jest taki krótki. Dziś jest to film zupełnie zapomniany, po II wojnie światowej nie odbył się ani jeden jego pokaz. Film „Wiosna narciarzy” został odrestaurowany cyfrowo przez FINA i w marcu 2020 odbył się jego pierwszy od blisko 80 lat publiczny pokaz. Niestety dalszą jego dystrybucję przerwała pandemia. Dla większości widzów będzie to więc pierwsza okazja do obejrzenia tego niezwykłego, kipiącego energią filmu. Oba filmy zostały przygotowane przez FINA w ramach projektu Nitrofilm.

Pokazowi filmów towarzyszyć będzie zimowy koncert pod dyrekcją Jana Emila Młynarskiego.

4 GRUDNIA g. 19:00

godz. 19.00

Koncert pod dyrekcją Jana Emila Młynarskiego

godz. 20.30

BIAŁY ŚLAD reż. Adam Krzeptowski, 67 min., 1932, Polska

WIOSNA NARCIARZY, reż. Adam Krzeptowski, 9 min., 1934, Polska

 

 

„Niezła historia
Dodano: 10.11.2021

W ramach obchodów rocznicy odzyskania niepodległości Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny zaprasza na cykl „Niezła historia", na który składają się trzy przedwojenne filmy: jedna fabuła w reżyserii Leonarda Buczkowskiego „Szaleńcy” (pierwsza polska superprodukcja) i dwa dokumenty: „Polonia Restituta 1918-1920” i „Sztandar wolności” (ukazujące unikatowe ujęcia z walk niepodległościowych i portrety Piłsudskiego). Wszystkie zaprezentowane w cyklu filmy zostały odrestaurowane cyfrowo przez FINĘ w ramach projektu Nitrofilm.

Pokaz filmów odbędzie się 11 listopada o godzinie 15:00 w kinie Iluzjon.

Polecamy wydawnictwa płytowe BR FINA. W naszej kolekcji mamy m.in. pokazywany 11 listopada film „Szaleńcy”, a także „Halkę” i „Bestię”. Płyty można nabyć w sklepie internetowym FINA: https://fina.gov.pl/sklep/, w Klubokawiarnii Dobrze jest przy ul. Wałbrzyska 3/5 oraz w kinie Iluzjon. Wkrótce będą dostępne także pozostałe tytuły: „Sztandar wolności” oraz „Polonia Restituta”.

O filmach projektu Nitrofilm:

SZALEŃCY

POLONIA RESTITUTA 1918-1920

SZTANDAR WOLNOŚCI


The Website is co-financed by the European Union from the European Regional Development Fund
within the framework of the Operational Programme – Infrastructure and Environment.