REPREMIERA FILMU „WIOSNA NARCIARZY” NA POKAZIE FILMÓW „ZIMA STULECIA”
Dodano: 26.02.2020

Serdecznie zapraszamy na cyfrową repremierę przedwojennego filmu Wiosna narciarzy, który w humorystyczny sposób obrazuje sportowy podbój Tatr. Reżyserem jest prawdziwy zakopiański góral Adam Krzeptowski, a w dokumentalnych ujęciach widać sportowców lat 30.: braci Marusarzy i skoczka Bronisława Czecha. W dobie ocieplającego się klimatu i coraz rzadszego śniegu na nizinach przenieśmy się w czasy prawdziwych zim, kiedy narty same aż chciały zjeżdżać po stoku, a po krach na Morskim Oku skaczą zakochani. W specjalnie dobranym zestawie filmów, obejrzymy Zakopane w rożnych odsłonach: od jazzowego campingu z gwiazdami, przez awangardowe sceny narciarskie Dziworskiego po groteskową etiudę samego Polańskiego. Jak nie uda się do kina doszusować na biegówkach, weźcie chociaż gogle.

WIOSNA NARCIARZY, reż,. Adam Krzeptowski, Polska 1934, 9’

NARTY, GIPS, Zakopane, reż. Edward Pałczyński, Polska 1957, 12’

NARCIARZE, reż. Natalia Brzozowska, Polska 1958, 8’

JAZZ CAMPING, reż. Bogusław Rybczyński, 1959, 9’

SSAKI, reż. Roman Polański, Polska 1962, 11’

SCENY NARCIARSKIE Z FRANZEM KLEMMEREM, reż. Bogdan Dziworski, Polska 1980, 11’

 

 

O filmach:

WIOSNA  NARCIARZY

Film krótkometrażowy Wiosna narciarzy jest jednym z ciekawszych osiągnięć Adama Krzeptowskiego, górala z Zakopanego, który w latach 30-tych zrealizował kilka filmów tatrzańskich. Film w lekkiej i dowcipnej formie przedstawia uroki sportów zimowych. Uwagę zwraca zwłaszcza scena, w której główni bohaterowie przepływają na krze przez Morskie Oko. W Wiośnie narciarzy zobaczyć też można związanych z Zakopanem sportowców, m.in. narciarzy braci Stanisława i Jana Marusarzów oraz skoczka Bronisława Czecha. Pojawiają się oni w początkowych scenach filmu, w których wykorzystano dokumentalne zdjęcia z międzynarodowych zawodów narciarskich w Zakopanem.
Ważną rolę w filmie pełni muzyka skomponowana przez Władysława Bugayskiego oraz dwie napisane przez niego piosenki wykonane przez popularny wówczas chór Juranda.

więcej o fillmie

W 2019 roku film został zrekonstruowany cyfrowo przez FINA. Wydarzenie będzie repremierą filmu.

 

NARTY GIPS ZAKOPANE

Żartobliwy felieton na temat jazdy na nartach w Zakopanem i transportu gipsu przeznaczonego dla narciarzy.

 

NARCIARZE

Dokument o wyjściu śmiałków na tatrzańskie trasy zjazdowe był pierwszym filmem, do którego Wojciech Kilar napisał muzykę.

 

JAZZ CAMPING

Filmowo-muzyczna relacja z warsztatów jazzowych połączonych z wyjazdem w Tatry.

Dokument w reżyserii Bogusława Rybczyńskiego, doskonale oddając specyficzny klimat jazzowego światka, przedstawia pracę muzyków, zabawę i liczne jam sessions. W górskim spotkaniu wzięli udział m.in.: Jan Zylber, Jan Borkowski, Krzysztof Komeda, Jerzy Duduś Matuszkiewicz, Zbigniew Namysłowski, Andrzej Trzaskowski, Wojciech Karolak, Jan Ptaszyn Wróblewski, a także gwiazdy świata filmu: Roman Polański, Barbara Kwiatkowska, Teresa Tuszyńska czy Maria Wachowiak.

 

SSAKI

Burleskowy film Romana Polańskiego z beztroską, energiczną muzyką Krzysztofa Komedy to tylko pozornie prosta historia dwóch mężczyzn przemierzających pokryty śniegiem świat. Bohaterowie dysponują sankami, ale oczywiście, lepiej jest być wiezionym, niż samemu kogoś ciągnąć – dlatego obaj, przeróżnymi sposobami szukają pretekstu do tego, aby to właśnie ten drugi wlókł je za sobą. Etiuda, określana przez zagraniczne media jako „Czekając na Godota bez słów” zdobyła w 1963 roku I Nagrodę Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

W 2018 roku film został zrekonstruowany cyfrowo przez FINA.

 

SCENY NARCIARSKIE Z FRANZEM KLEMMEREM

Dzieło z pogranicza dokumentu i wideo-artu, wynik improwizacji i efekt eksplozji nieskrępowanej wyobraźni twórców – surrealistyczny ciąg obrazów, w których mistrz narciarstwa alpejskiego jest poddawany nieustannym próbom i z niezmiennym uśmiechem na twarzy przeżywa kolejne katastrofy.

 

Zima stulecia

Kino Iluzjon, sala Stolica
ul. Narbutta 50A, Warszawa

8 marca (niedziela), godz. 16.00

VOYAGE, VOYAGE, CZYLI 17. ŚWIĘTO NIEMEGO KINA
Dodano: 14.02.2020

W dniach od 2 do 5 kwietnia 2020 roku zapraszamy do warszawskiego Kina Iluzjon wszystkich fanów niemego kina, muzyki oraz tych, którzy kino nieme chcą dopiero poznać. Tematem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu są podróże pod hasłem VOYAGE, VOYAGE. Organizatorem festiwalu jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.

Tematem przewodnim 17. edycji będą podróże – podróże przez kraje, ale także przez epoki, zaginione światy czy historię kina. W programie znajdą się m.in. filmy uznanych reżyserów, ale i tych mniej znanych, filmy pionierek kina, filmy dokumentalne, a także trawelogi z całego świata prezentowane przez zagranicznych gości.

Jak co roku pokazom filmów będzie towarzyszyć muzyka na żywo w wykonaniu najbardziej interesujących polskich artystów. Miłośnicy kina i/lub muzyki ponownie spotkają się w warszawskim kinie Iluzjon.

Szczegółowe informacje o tegorocznej edycji będą się ukazywać na oficjalnej stronie festiwalu.

Do zobaczenia!

SUKNIE, PIÓROPUSZE I CEKINY: MODOWO-FILMOWA WYSTAWA W KINIE ILUZJON
Dodano: 05.02.2020

02 lutego w Rotundzie Kina Iluzjon wystartowała nowa wystawa

,,Filmowe ikony stylu. Lata 20. na nowo” to multimedialna prezentacja fotosów i kadrów z najsłynniejszymi strojami przedwojennych gwiazd kina: Poli Negri, Haliny Bruczówny, Nory Ney, Iny Benity oraz Jadwigi Smosarskiej.

Fotosom towarzyszy opowieść  o historii mody przygotowana przez Agnieszkę Dąbrowską z Muzeum Warszawy.

Moda damska lat 20. i 30. XX wieku odzwierciedlała rewolucję obyczajową, która była jedną z konsekwencji I wojny światowej. (...) Moda się demokratyzowała, szybko upowszechniała się konfekcja, o modnych nowinkach donosiła popularna prasa, a wizerunki nowoczesnych strojów aktorek docierały do licznej kinowej publiczności.(... )Popularność kina i spektakularne kariery aktorów sprawiły, że kostiumy filmowe stawały się  powszechnie znane i naśladowane – to dzięki nim modowe nowinki docierały do wszystkich warstw społecznych.

(Fragment tekstu wystawy multimedialnej) Agnieszka Dąbrowska, Muzeum Warszawy


W Rotundzie Kina Iluzjon można zobaczyć też siedem współczesnych sukien, które zaprojektowała i wykonała Katarzyna Markiewicz. Artystka pracowała nad nimi kilka lat. Stroje są inspirowane modą lat dwudziestych i stylem ekranowych gwiazd przedwojennego kina. Powstały w ramach projektu ,,Debiutantki” Agnieszki D. Michalczyk.

Stroje na wystawie prezentowane są dzięki uprzejmości Fundacji im. Królowej Marii Kazimiery.

Wystawa „Filmowe ikony stylu. Lata 20. na nowo” potrwa do końca lutego.

Kino Iluzjon (rotunda), ul. Narbutta 50A

www.iluzjon.fn.org.pl

 

 

Fot. FINA

 

 


The Website is co-financed by the European Union from the European Regional Development Fund
within the framework of the Operational Programme – Infrastructure and Environment.