„HALKA” NA FESTIWALU W NOWOGARDZIE
Dodano: 28.06.2019

8 lipca rozpocznie się w Nowogardzie 23. Festiwal Filmu, Muzyki, Malarstwa „Lato z Muzami”. W ramach niego zostanie pokazana „Halka” 1929/31 w reżyserii Konstantego Meglickiego.

Lato z Muzami

Festiwal Filmu, Muzyki, Malarstwa „Lato z Muzami” to wydarzenie łączące różne dziedziny sztuki. Jego trzonem jest festiwal filmowy, na którym prezentowane są najnowsze produkcje filmowe oraz klasyczne dzieła wielkich mistrzów. Projekcjom towarzyszą spotkania z aktorami i twórcami festiwalowych filmów. Co roku przyznawana jest również specjalna honorowa nagroda, Laur Cisowy, dla wybitnego polskiego reżysera za całokształt dokonań artystycznych. Integralną częścią programu festiwalu jest konkurs Filmowa Młoda Polska, w trakcie którego prezentowane jest kilkanaście najnowszych krótkometrażowych filmów fabularnych.

„Lato z Muzami” to także warsztaty ARTeria, w trakcie których młodzi ludzie szkolą się w wielu dziedzinach sztuki pod czujnym okiem fachowców.

W trakcie festiwalu odbywają się także koncerty, wernisaże, występy kabaretowe .

Więcej o festiwalu

 

Pokaz „Halki”

 

Pokaz Halki w Nowogardzie (9 lipca, godz. 19:00) uświetni 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki. Dodatkowo 13 lipca festiwal zaprasza na Koncert Moniuszkowski.

„Halka” w reżyserii Konstantego Meglickiego to jedna z trzech polskich przedwojennych ekranizacji opery Moniuszki. Film nie jest jednak jej wierną adaptacją. Jerzy Braun wykorzystał w scenariuszu jedynie główne motywy libretta. Film zrealizowano w roku 1929, jeszcze w epoce kina niemego, ale już u progu dźwiękowego. W kinach był wyświetlany w tym czasie z ilustracją śpiewno-muzyczną" nagraną na płytach gramofonowych. Wykorzystywano głównie nagrania w wykonaniu wybitnych artystów operowych: Matyldy Polińskiej-Lewickiej i Ignacego Dygasa. W 1932 roku producent filmu, Wojciech Błaszczyk, zdecydował się Halkę przemontować i udźwiękowić ją na stałe". Arie Jontka zaśpiewał Władysław Ladis, brat Jana Kiepury, Halki zaś Zuzanna Karin, młoda, dobrze zapowiadająca się śpiewaczka. W nagraniu wziął także udział chór Opery Warszawskiej. Z pierwotnej niemej wersji do naszych czasów dotrwały jedynie końcowe cztery minuty. W zbiorach FINY znajdują się także obszerne fragmenty materiałów roboczych do wersji z 1932 roku. FINA – dzięki unijnemu projektowi Nitrofilm – odjęła próbę montażu zachowanych fragmentów w sposób zgodny z duchem epoki. Ocalone fragmenty ścieżki dźwiękowej zostały wykorzystane we współczesnej ilustracji muzycznej, opracowanej przez Jerzego Rogiewicza.

Więcej o filmie

Seans „Halki” jest realizowany we współpracy z Filmoteką Narodową-Instytutem Audiowizualnym. Przed pokazem prelekcję wygłosi Katarzyna Wajda, filmograf FINA.

 

http://fototeka.fn.org.pl/public/cache/1-F-2672-26-1500x.jpg

,,SZALEŃCY” W BELGRADZIE. DEBIUT BUCZKOWSKIEGO NA NITRATE FILM FESTIVAL
Dodano: 11.06.2019

Tegoroczny XXI Nitrate Film Festival (Nitratnog Filma) odbędzie się pod hasłem „70 filmów na 70 lat”. Siedemdziesiąte urodziny świętuje właśnie Jugosłowiańska Kinoteka, organizator festiwalu.

W czasie dziesięciu dni festiwalu zostanie pokazanych łącznie 70 filmów pochodzących z 30 archiwów filmowych i instytucji kultury z całego świata.

W tym roku Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny zaprezentuje reżyserski debiut Leonarda Buczkowskiego ,,Szaleńcy” (1928). ,,Szaleńcy” to pierwsza filmowa superprodukcja  - zrealizowana przy udziale wielu formacji wojskowych, z nowatorskimi efektami specjalnymi i pirotechnicznymi. Pierwsza i ostatecznie jedyna część tryptyku ,,My, Pierwsza Brygada” odniosła ogromny sukces w Polsce, a także po za nią, i właśnie dzięki zagranicznemu rozpowszechnianiu film przetrwał.

Digitalizacja i restauracja filmu trwała blisko rok. ,,Szaleńcy” powrócili na ekrany kin w 90. rocznicę premiery. Film poddano restauracji cyfrowej w ramach projektu Nitrofilm. Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie.

Na Nitrate Film Festival widzowie zobaczą m.in.: film ,,,Druga strona wiatru” - niedokończone dzieło Orsona Wellesa, które po latach doczekało się realizacji, dokumenty i fabuły poświęcone Jugosławii i Serbii oraz filmy z początku dwudziestego wieku ze Szwedzkiego Instytutu Filmu. Pokaz filmu ,,Szaleńcy” zaplanowano na 16 czerwca - ostatni dzień festiwalu.

 XXI Nitrate Film Festival (Nitratnog Filma) to dopiero początek obchodów siedemdziesięciolecia Kinoteki  w Belgradzie. We wrześniu  ma mieć premierę monografia oraz specjalna wystawa  poświęcona jubileuszowi.

 

Więcej o festiwalu i Jugosłowiańskiej Kinotece:

http://www.kinoteka.org.rs/nitratni-festival-i-zlatni-pecati-za-dan-kinoteke/

 

Program festiwalu:

http://www.kinoteka.org.rs/wp-content/uploads/2019/06/21-FESTIVAL-NITRATNOG-FILMA-2019-JUGOSLOVENSKA-KINOTEKA.pdf

ALFABET RETROKINA: J JAK JÓZEF GALEWSKI
Dodano: 01.06.2019

Bohaterem czerwcowego „Retrokina” będzie Józef Galewski. Był to scenograf, z polskim przemysłem filmowym związany właściwie od początku jego istnienia. Jeszcze przed I wojną światową nawiązał współpracę z wytwórnią filmową Sfinks. Równolegle tworzył scenografie dla warszawskich teatrów i kabaretów. W czasie swojej blisko 50-letniej pracy zawodowej stworzył lub zaprojektował dekoracje do 120 filmów. W czerwcu w Iluzjonie zaprezentujemy niektóre z nich.

Ludzie bez jutra to jeden z najstarszych zachowanych w całości filmów, do których scenografię wykonał Józef Galewski. Zew morza również przedstawia wiele ciekawych wnętrz jego autorstwa. W Kościuszce pod Racławicami Galewski stworzył m.in. panoramę krakowskiego rynku, widoczną w scenie przysięgi Kościuszki. Z kolei Strachy, których bohaterami są artyści rewiowi, to dzieło łączące w sobie scenografię filmową i teatralną.

Z okazji Dnia Dziecka w czerwcowym Retrokinie mamy też niespodziankę dla najmłodszych i ich rodziców. Zapraszamy na familijny pokaz komedii ABC miłości z kilkuletnią bohaterką Basią. Projekcję filmu poprzedzą zabawne przedwojenne kroniki o zwierzętach.

 

projekcje w ramach cyklu

02.06.2019, godz 16:00
Sala Mała Czarna
Informacje dodatkowe wprowadzenie: Zbigniew Rymarz, Michał Pieńkowski
     
15.06.2019, godz 16:00
Sala Mała Czarna
Informacje techniczne seans z kopii DCP
     
16.06.2019, godz 16:00
Sala Mała Czarna
Informacje techniczne taśma 35 mm
     
22.06.2019, godz 16:00
Sala Mała Czarna
Informacje techniczne taśma 35 mm
     
23.06.2019, godz 16:00
Sala Mała Czarna
Informacje techniczne seans z kopii DCP
     


The Website is co-financed by the European Union from the European Regional Development Fund
within the framework of the Operational Programme – Infrastructure and Environment.