,,ZEW MORZA” I ,, SPORTOWIEC MIMO WOLI” W PORTUGALII
Dodano: 28.06.2018

W lipcu ,,Zew morza” i  ,,Sportowiec mimo woli” zostaną zaprezentowane w Lizbonie w Cinemataca Portuguesa w ramach cyklu  „100 lat Historii Polskiego Kina”.

„100 lat Historii Polskiego Kina” to przegląd najważniejszych i najciekawszych filmów z naszego kraju, które powstały w okresie od uzyskania przez Polskę niepodległości do dzisiaj. Obok filmów ze zbiorów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego portugalska publiczność zobaczy takie tytuły jak: ,,Zakazane piosenki”, ,,Ziemia Obiecana”, ,,Rękopis znaleziony w Saragossie” oraz nagradzane filmy z ostatnich lat m.in. ,,Moje córki krowy”.

Cykl powstał we współpracy z Ambasadą Polski w Portugalii.

Filmy: ,,Zew Morza” i ,,Sportowiec mimo woli” zostały odrestaurowane i zdigitalizowane przez Filmotekę Narodową- Instytut Audiowizualny w ramach projektu Nitrofilm.

,,Zew morza”

reż. Henryk Szaro, 1927

Najwcześniejszy zachowany film jednego z najbardziej znanych polskich reżyserów epoki kina niemego, Henryka Szaro. Wątek miłosny splata się tu z sensacyjną akcją, która rozgrywa się, po raz pierwszy w polskim kinie, na morzu. Dodatkowym walorem są liczne sceny plenerowe m.in. w Gdańsku, w Gdyni i w Pucku. W obsadzie znane i lubiane gwiazdy – Maria Malicka, Jerzy Marr i Nora Ney. Film miał swoją repremierę w 2013 roku.

 

,,Sportowiec mimo woli”

reż. Mieczysław Krawicz, 1939

Znakomita komedia pomyłek w reżyserii Mieczysława Krawicza, jednego z najbardziej kasowych twórców filmowych dwudziestolecia międzywojennego. W obsadzie znaleźli się ulubieńcy polskiej widowni – komik Adolf Dymsza, amant Aleksander Żabczyński oraz piękna i utalentowana Ina Benita. To ostatni film zrealizowany w II Rzeczpospolitej, jego premiera odbyła się już podczas okupacji w 1940 roku.

,,Zew morza” zostanie pokazany 1 lipca, a ,,Sportowiec mimo woli” – dwa dni później.

Szczegółowy program pokazów i więcej informacji cyklu na stronie Cinemateca Portuguesa:

http://www.cinemateca.pt/programacao.aspx?id=10761&ciclo=1000

 

 

FILMOWE OGRODY W ZBIORACH FINA NA IX WARSZAWSKIM PIKNIKU ARCHIWALNYM
Dodano: 08.06.2018

„Archiwa w ogrodzie”to tytuł IX Warszawskiego Pikniku Archiwalnego, organizowanego przez Polską Akademię Nauk Archiwum w Warszawie, Polską Akademię Nauk Ogród Botaniczny — CZRB w Powsinie oraz Polskie Towarzystwo Archiwalne, w ramach Międzynarodowego Dnia Archiwów,  w dniu 9 czerwca.

IX Warszawski Piknik Archiwalny

Głównym celem i zamierzeniem organizatorów jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na pracę archiwistów, w której można znaleźć zarówno trud badań i poszukiwań, jak i żelazne reguły  gromadzenia, konserwowania i udostępniania  archiwaliów.

„Wskazujemy jak bogate i ważne dla tożsamości narodowej są zasoby archiwów, muzeów, bibliotek oraz innych instytucji kultury i sztuki.”

Od ośmiu  lat współpracuje przy tym przedsięwzięciu m. in. Archiwum Prezydenta RP, Archiwum Sejmu, Archiwum Zamku Królewskiego, Archiwum Muzeum Narodowego, Archiwum Politechniki Warszawskiej i wiele innych.

W programie wyjątkowe wystawy, wystąpienia, prezentacje oraz ekspozycja unikatowych, papierowych i filmowych dokumentów.

Zasoby FINA

W sobotę 9 czerwca o 15:30 zapraszamy na wyjątkową prezentację zasobów FINA. O naszych kolekcjach, procesie digitalizacji, konserwacji czy wreszcie o pracach nad  restauracją filmów opowiedzą eksperci – Katarzyna Mikstal oraz Grzegorz Rogowski. Pokażemy fragmenty dwóch odrestaurowanych cyfrowo filmów z epoki kina niemego: „Kościuszko Pod Racławicami” oraz „Pierwszą miłość Kościuszki”. Najmłodszym archiwistom i miłośnikom perełek polskiej animacji zaprezentujemy kultowego „Gapiszona”.

Kiedy i gdzie

Pałac Belwederski (9 czerwca, godz. 10.00-16.00)

PAN Ogród Botaniczny — CZRB w Powsinie (9 i 10 czerwca, godz. 10.00–18.00)

 

Więcej na: www.archiwum.pan.pl

 

http://www.fn.org.pl/public/media/1-f-2232-2-1500x.jpg

REPREMIERA „CÓRKA GENERAŁA PANKRATOWA
Dodano: 06.06.2018

Opowieść o zakazanej miłości z wielką historią w tle. Zapraszamy 15 czerwca do Kina Iluzjon, o godz. 19:00 na repremierę „Córki generała Pankratowa” (1934). W roli tytułowej jedna z największych gwiazd polskiego kina przedwojennego – Nora Ney, a po seansie sąsiedzka potańcówka w klimacie retro, która się odbędzie w naszym foyer. Stroje nawiązujące do lat 20., 30. i 40. mile widziane! 

http://www.fn.org.pl/public/media/59.jpg

O filmie

Córka generała Pankratowa, reż. Mieczysław Znamierowski, Józef Lejtes, 1934, 76 minut

Zrealizowana w 1934 roku „Córka generała Pankratowa” to historia zakazanej miłości z wielką historią w tle. Główna bohaterka, Aniuta, jest córką bezwzględnego rosyjskiego generała, bezlitośnie walczącego z rewolucjonistami. Dziewczyna początkowo nie zgadza się z hasłami buntowników, ale płynąca w jej żyłach polska krew i miłość do przystojnego rewolucjonisty zmieniają jej nastawienie.

W roli tytułowej wystąpiła jedna z największych gwiazd polskiego kina przedwojennego – Nora Ney. 

Mimo wielkiej gwiazdy w obsadzie i zaangażowaniu Juliana Tuwima (napisał piosenkę, którą Aniuta miała zaśpiewać z ekranu), film nie trafił szybko do kin. Wzbudził protesty ludzi pamiętających sfilmowane wydarzenia, również cenzura nie była dla niego łaskawa. Ostatecznie – po dokręceniu kilku scen, wycięciu wszystkich kontrowersyjnych wątków i zmianie tytułu (pierwotnie był to „Zamach na Skałłona”) – został dopuszczony do dystrybucji.

W zbiorach Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego znajdują się dwie kopie filmu. W latach 2011-2013 wszystkie materiały filmowe poddano konserwacji i digitalizacji w ramach projektu „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie”. Natomiast w 2017 roku w Archiwum Stanowym w Albany odnaleziono oryginalną listę dialogową. Pozwoliło to zestawić ze sobą obie kopie filmu i przywrócić jego oryginalną wersję, dystrybuowaną przed wojną w polskich kinach.

Spotkanie

O filmie i fenomenie Nory Ney porozmawiają Stanisław Janicki – polski pisarz, dziennikarz i scenarzysta, krytyk filmowy i historyk kina oraz Grzegorz Rogowski, filmograf FINA, autor książki „Skazane na zapomnienie. Polskie aktorki filmowe na emigracji”.

Potańcówka

Po seansie ok. godziny 21:00 zapraszamy na sąsiedzką potańcówkę w klimacie retro, która się odbędzie w foyer kina. Poprowadzi ją Dj Rachell.
Stroje nawiązujące do lat 20., 30., 40., a nawet 50. mile widziane! 

Czas i miejsce

Piątek | 15 czerwca | godz. 19:00
Kino Iluzjon | ul. Narbutta 50a

Wstęp

Bilety w cenie 12/14 zł dostępne w kasie kina Iluzjon oraz on-line.

 wydarzenie na fb


The Website is co-financed by the European Union from the European Regional Development Fund
within the framework of the Operational Programme – Infrastructure and Environment.