REPRMIERA „PSA BASKERVILLE’ÓW”
Dodano: 30.05.2018

Odnaleziony w 2009 roku, w piwnicy kościoła w Sosnowcu „Pies Baskerville’ów”, został w poddany konserwacji i digitalizacji w pracowniach Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. Jest to jedyna znana kopia taśmy 35mm adaptacji z 1929 roku, która przez lata uznanawana była za zaginioną. Repremiera odrestaurowanego filmu już 2 czerwca na San Francisco Silent Film Festival!

 

Z Sosnowca do San Francisco 

 

Dzięki wspólnym wysiłkom fundacji San Francisco Silent Film Festival i Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, zaginione dzieło Richarda Oswalda zostało odrestaurowane cyfrowo. Dodatkowo, nośnik 35mm został uzupełniony o odkryte w trakcie trwania prac fragmenty z nośnika amatorskiego Pathe Babe 9,5mm, znajdującego się w rękach prywatnego kolekcjonera.

 

Najbardziej czasochłonna okazała się konserwacja i przygotowanie filmu do digitalizacji. Do zapomnianych w przykościelnej piwnicy puszek przez ponad pół wieku nikt nie zaglądał. Brak wentylacji, zbyt wysoka temperatura, a przede wszystkimi wilgotność zwykle w szybkim czasie doprowadzają do rozkładu taśmy. Mimo to, stan nośnika był na tyle dobry, że dzięki żmudnej pracy konserwatorów uratowano jego zawartość. Odrestaurowana taśma została założona na skaner filmowy i zdigitalizowana w wysokiej kinowej rozdzielczości 4K.

 

Wiosną 2017 roku cyfrowe materiały z obu kopii zostały wysłane do San Francisco, do studia restaurującego filmy w partnerstwie z SFSFF. Badaniem historii i zachowanej dokumentacji filmu zajął się prof. Russell Merritt z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, specjalizujący się w tematyce adaptacji. Po porównaniu nośników i scaleniu filmu w możliwie pełną całość, nastąpiły wielomiesięczne prace restauratorskie. Chociaż ta faza prac w odbywała się już za oceanem, to każdy kolejny etap był akceptowany wspólnie ze specjalistami z Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.

 

Repremiera 

 

Efekt końcowy prac obu instytucji zostanie zaprezentowany publiczności podczas 23. edycji San Francisco Silent Film Festival. Uroczysta projekcja filmu odbędzie się w słynnym kinie „Castro Palace”, mogącym pomieścić ponad 1400 widzów. Repremierze towarzyszyć będzie wykonywana na żywo ścieżka dźwiękowa, napisana przez Güntera Buchwalda, kompozytora specjalizującego się w akompaniamencie do filmów niemych.

ZASADY PRZETWARZANIA DANYCH OSOBOWYCH PRZEZ FINA
Dodano: 28.05.2018

Informacja związana z wejściem w życie nowych unijnych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (tzw. RODO), które ujednolicają i regulują zasady ochrony i przetwarzania danych osobowych na terenie Unii Europejskiej.Informacja o przetwarzaniu danych osobowych przez FINA

 „KOBIETY NAD PRZEPAŚCIĄ
Dodano: 18.05.2018

Inauguracja letniego programu filmowego na dziedzińcu FINA będzie jednocześnie zwieńczeniem wystawy „Przyszłość będzie inna”, która trwa w Zachęcie do 27 maja. W programie pokaz filmu „Kobiety nad przepaścią” i dyskusja o organizacjach kobiecych w przedwojennej Polsce, kinie Michała Waszyńskiego oraz samej wystawie.

Program

Spotkanie

Projekcję filmu poprzedzi rozmowa z udziałem dr hab. Moniki Talarczyk z łódzkiej Filmówki, filmografki Katarzyny Wajdy z FINA, kuratorki wystawy Joanny Kordjak i kuratora programu filmowego Zachęty Stanisława Welbela.

Kobiety nad przepaścią, reż. Michał Waszyński, Emil Chaberski, 1938, 75 minut

Zrealizowany w 1938 roku dramat obyczajowy dotyka wciąż niepokojąco aktualnego problemu przestępczych praktyk zwabiania młodych Polek za granicę obietnicami łatwego zarobku i zmuszania ich do prostytucji. W filmie śledzimy losy młodej wiejskiej dziewczyny, Marysi Żurkówny, która wierzy, że w Brazylii czeka ją lepszy los niż w targanej kryzysami Polsce. Na miejscu okazuje się, jaką naiwnością wykazała się, wierząc na słowo „życzliwym” ludziom, którzy okazali się handlarzami żywym towarem.

 

Źródło: Fototeka FINA


Wstęp

Pokaz odbywa się z wykorzystaniem słuchawek bezprzewodowych. Do ich wypożyczenia niezbędny będzie dowód tożsamości ze zdjęciem.

Przy niesprzyjającej pogodzie pokaz zostanie przeniesiony do sali audiowizualnej Ziemia Obiecana.

Liczba słuchawek (200) oraz miejsc na w sali (120) jest ograniczona.


Wystawa

Współorganizowaną przez FINA wystawę „Przyszłość będzie inna. Wizje i praktyki modernizacji społecznych po roku 1918”, poświęconą dwudziestoleciu międzywojennemu w Polsce, można oglądać w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki od 24 lutego do 27 maja 2018.


Kiedy i gdzie

Piątek | 25.05.2018, godz. 21:00-23.00 | Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny, Wałbrzyska 3/5, 02-739 Warszawa, Dziedziniec Cztery Pory Roku

PRZEDWOJENNE FILMY W MAJOWYM KINIE ILUZJON
Dodano: 02.05.2018

Wszystkich miłośników starego, polskiego kina zapraszamy w maju do warszawskiego kina Iluzjon. Przedwojenne produkcje zostaną zaprezentowane w dwóch specjalnych cyklach: „Retrokino" i „Stara miłość nie rdzewieje".

Pod hasłem „Stara miłość nie rdzewieje” zobaczymy film „Książątko” Konrada Toma i Stanisława Szebego – komedię pomyłek wykorzystującą dość popularny w przedwojennym kinie polskim motyw przebierania kobiety za mężczyznę. W filmie zobaczymy popularnych aktorów: Eugeniusza Bodo, Karolinę Lubieńską, Stanisława Sielańskiego, Antoniego Fertnera, Jerzego Marra oraz Józefa Orwida.

05. 05, godz. 18:00 i 26.05 godz. 16:00 | KSIĄŻĄTKO reż. Konrad Tom, Stanisław Szebego, Polska 1937

Do filmu prelekcję wygłosi filmograf z FINA – Michał Pieńkowski

 

W popularnym cyklu „Retrokino. Filmy przedwojenne w nowej odsłonie” zobaczymy dwa filmy zrekonstruowane w projekcie Nitrofilm.

06.05 | 16:00 ZEW MORZA, reż. Henryk Szaro, Polska 1927

27.05 | 16:00 DOKTÓR MUREK, reż. Juliusz Gardan, Polska 1939

 

Repertuar kina Iluzjon >>

 

Zapraszamy!


The Website is co-financed by the European Union from the European Regional Development Fund
within the framework of the Operational Programme – Infrastructure and Environment.