STARTUJE I EDYCJA FESTIWALU KINA PRZEDWOJENNEGO URANIA
Dodano: 11.05.2017

W dniach 12-14 maja 2017 roku w Łodzi odbędzie się pierwsza edycja Festiwalu Kina Przedwojennego Urania. To pierwszy festiwal w Polsce poświęcony w całości filmom nakręconym w okresie międzywojnia. Organizatorzy zapraszają na projekcje filmów przedwojennych, które odbywać się będą codziennie w trakcie festiwalu w łódzkim kinie Bodo. Wstęp wolny.

Program

W programie znalazły się: komedia pomyłek „Sportowiec mimo woli” (1939) w reżyserii Mieczysława Krawicza z Adolfem Dymszą w roli głównej, przezabawna „Ada, to nie wypada!” (1936) Konrada Toma z utalentowaną Lodą Niemirzanką oraz „Robert i Bertrand” (1938) Mieczysława Krawicza z udziałem pary najpopularniejszych przedwojennych aktorów – Eugeniusza Bodo i Adolfa Dymszy.

Prezentowane filmy przeszły gruntowną renowację w ramach realizowanego przez Filmotekę Narodową projektu „Nitrofilm”, dzięki czemu można je zaprezentować nie tylko w dużo lepszej jakości obrazu i dźwięku, lecz także w wersjach uzupełnionych o brakujące, nieznane dotychczas fragmenty.

W ramach festiwalu odbędzie się spotkanie z Grzegorzem Rogowskim, autorem książki „Skazane na zapomnienie. Polskie aktorki filmowe na emigracji”, opowiadającej zawiłe, powojenne losy polskich aktorek dwudziestolecia międzywojennego.

 

PROGRAM FESTIWALU

Opisy filmów

„Sportowiec mimo woli” (1939), reż. Mieczysław Krawicz

Znakomita komedia pomyłek z muzyką Henryka Warsa. Skromny warszawski fryzjer zostaje przypadkowo wzięty za kanadyjskiego hokeistę. Z trudem przychodzi mu wcielić się w tę rolę i jak poradzić sobie podczas ważnego meczu hokejowego? W roli tytułowej komik wszech czasów Adolf Dymsza, którego popisowa jazda na łyżwach do dziś budzi huragany śmiechu. W roku 2014 film został poddany rekonstrukcji cyfrowej: obecnie nie tylko dużo lepsza jest jakość obrazu i dźwięku, ale też film uzupełniony został o 10 minut zaginionych i dotychczas nieznanych scen. 

„Ada, to nie wypada!” (1936), reż. Konrad Tom

Reżyser Konrad Tom – także aktor, scenarzysta – i autor dialogów zrealizował film, który wciąż niezwykle śmieszy.

W jednej z głównych ról – Antoni Fertner, nestor polskich komików, obdarzony nieprawdopodobną vis comica, dzięki której już w początkach XX wieku stał się jednym z najlepiej rozpoznawalnych aktorów Cesarstwa Rosyjskiego. W roli jego niesfornej córki wystąpiła utalentowana Loda Niemirzanka, której karierę przerwała wojna. W filmie występuje także Kazimierz Junosza-Stępowski, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów pierwszej połowy XX wieku. Znakomita muzyka, rewelacyjne dialogi, komizm najlepszej przedwojennej próby.

W majątku Dziewannowo pod Krakowem mieszka obywatel ziemski Antoni Dziewanowski. Jego córka, Ada, jest pełną życia i temperamentu niesforną dziewczyną, niedbającą o maniery odpowiednie dla panienek z jej sfery. Dziewanowski i jego przyjaciel, hrabia Orzelski, postanawiają, że ich dzieci się pobiorą. Po jakimś czasie hrabia Orzelski chce z synem Fredem odwiedzić Adę na pensji w Krakowie i poznać ze sobą młodych. Fred wysyła ojca, by rozeznał się w sytuacji, a sam udaje się na spotkanie z przyjaciółmi. Ada, widząc starszego pana, bierze go za kandydata do swej ręki i celowo robi na nim jak najgorsze wrażenie, aby zniechęcić go do małżeństwa.

„Robert i Bertrand” (1938), reż. Mieczysław Krawicz

Bertrand zajmuje się handlem krawatami. Zawiązuje spółkę z przypadkowo poznanym Robertem, także sprzedawcą krawatów. Irena, córka obywatela ziemskiego, jest początkującą pisarką. Bierze udział w konkursie na najlepszą powieść kryminalną i aby lepiej poznać realia półświatka, trafia do gminnego aresztu. Robert i Bertrand zostają niesłusznie posądzeni o kradzież i aresztowani. Bertrand zostaje przydzielony do tej samej celi, w której przebywa Irena. Dziewczyna, chcąc zdobyć jak najwięcej informacji do swojej książki, wypytuje go o szczegóły z jego kryminalnej przeszłości. On natomiast bierze ją za złodziejkę i próbuje sprowadzić na dobrą drogę. Znakomita komedia, ekranizacja wodewilu Jana Nestroya z udziałem pary najpopularniejszych przedwojennych aktorów – Eugeniusza Bodo i Adolfa Dymszy.

Więcej informacji: festiwalurania.pl

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Retrospekcja i kino Bodo.

 

http://www.fn.org.pl/public/media/urania-4-724x1024.jpg

 


The Website is co-financed by the European Union from the European Regional Development Fund
within the framework of the Operational Programme – Infrastructure and Environment.