„LUDZIE BEZ JUTRA” NA 13. EDYCJI ŚWIĘTA NIEMEGO KINA
Dodano: 07.04.2016

Romans, zazdrość, zdrada i zbrodnia: kino sięgało po te tematy w zasadzie od początku swojego istnienia. Tegorocznym motywem przewodnim Święta Niemego Kina stanie się więc miłość. Ze szczególnym uwzględnieniem tej nieszczęśliwej…

Filmoteka Narodowa po raz trzynasty zaprasza na swój flagowy festiwal: Święto Niemego Kina – pokazy filmowe z muzyką na żywo.

Na ekranie przyjrzymy się (nie tylko filmowym) związkom gwiazd. Na ekranie stołecznego Iluzjonu widzowie będą mogli przyjrzeć się także tym przedwojennym, czyli Halinie Bruczównej i Józefowi Węgrzynowi. Wszystko to w filmie LUDZIE BEZ JUTRA, który na Święcie Niemego Kina pokażemy w wersji odnowionej cyfrowo 10 kwietnia o godz. 21:00.

LUDZIE BEZ JUTRA Aleksandra Hertza z 1919 roku  to jeden z najwcześniejszych polskich filmów niemych. Jego odrestaurowaniem zajęli się eksperci z Filmoteki Narodowej. Cały proces był bardzo żmudny i trwał wiele miesięcy. Taśmy zostały oczyszczone ręcznie, po konserwacji trafiły do skanera i ponownego czyszczenia – tym razem cyfrowego. Kopia „Ludzi bez jutra” to prawdopodobnie jedyny zachowany egzemplarz na świecie. Dzieło Aleksandra Hertza z 1919 roku zaginęło w czasie okupacji, jednak dzięki staraniom krakowskich filmoznawców cenne taśmy udało się odnaleźć w niemieckim archiwum Bundesarchiv.

Sensacyjna fabuła filmu jest inspirowana autentyczną historią nieszczęśliwego romansu warszawskiej aktorki Marii Wisnowskiej z rosyjskim oficerem Barteniewem, który z zazdrości zastrzelił ją w swoim mieszkaniu. Pamięć o tym wydarzeniu wśród ludzi jeszcze długo była żywa. O zabójstwie pisano po latach w „Tajnych Detektywie”. W latach 30. ukazał się w nim spory artykuł, opisujący tę jedną z najsłynniejszych zbrodni miłosnych w historii Warszawy. W tym roku mija 150 lat od tej straszliwej historii.

Bilety online:

http://www.iluzjon.fn.org.pl/cykle/info/530/13-swieto-niemego-kina.html

Więcej informacji o Święcie Niemego Kina:

http://www.iluzjon.fn.org.pl/aktualnosci/info/660/13-swieto-niemego-kina-rusza-8-kwietnia.html


The Website is co-financed by the European Union from the European Regional Development Fund
within the framework of the Operational Programme – Infrastructure and Environment.