14 września rusza jubileuszowy Festiwal Filmowy w Gdyni
Dodano: 04.09.2015

Już za niespełna dwa tygodnie rusza jubileuszowa, 40. edycja Festiwalu Filmowego w Gdyni. Po raz drugi FFG towarzyszyć będzie cykl Skarby kina przedwojennego, gdzie zaprezentowane zostaną kolejne polskie filmy z okresu międzywojnia. Organizatorem sekcji i partnerem festiwalu jest Filmoteka Narodowa.

Skarby kina przedwojennego pojawiły się w programie Festiwalu w zeszłym roku. Motywacją do ich organizacji była chęć zwrócenia uwagi na często niedoceniany dorobek polskiego przemysłu filmowego lat 20. i 30. W tym roku widzowie zobaczą trzy tytuły: "Ada to nie wypada" Konrada Toma (1936), "Ludzie Wisły" Aleksandra Forda i Jerzego Zarzyckiego (1938) oraz "Sportowiec mimo woli" Mieczysława Krawicza (1939). Wszystkie zostały zdigitalizowane i odrestaurowane pod okiem specjalistów z Filmoteki Narodowej. Będzie je można zobaczyć w wersjach dłuższych, wzbogaconych o zaginione fragmenty. Prace nad filmami wykonano w ramach projektu Nitrofilm.

 

"Ludzie Wisły", reż.  Aleksandra Forda

Prezentowana w Gdyni najsłynniejsza przedwojenna komedia, "Ada to nie wypada", powstała z zestawienia trzech zachowanych, niekompletnych kopii filmu. Dzięki rekonstrukcji materiał odznacza się dużo lepszą jakością obrazu i dźwięku, a także jest o blisko dziewięć minut dłuższy od znanej dotychczas wersji. "Ludzi Wisły" obejrzymy w wersji wydłużonej o pięć minut zaginionych fragmentów. Najciekawsze losy spotkały jeden z ostatnich filmów przedwojennych, "Sportowiec mimo woli". Dotychczasową, przemontowaną i skróconą amerykańską wersję filmu, zastąpi kopia zrekonstruowana cyfrowo i uzupełniona o blisko 10 minut materiału nieznanego powojennej publiczności.

 

"Ada to nie wypada", reż. Konrad Tom
 

Każdy seans poprzedzony będzie wyjątkową prelekcją. Opowiemy o pracach nad rekonstrukcją filmu i towarzyszących im najnowszym odkryciom.

Dyrektor artystyczny Festiwalu, Michał Oleszczyk, podkreśla sukces, jakim sekcja cieszyła się rok temu: Sale były pełne, a widzowie z wielką radością odkrywali na nowo filmy tak pieczołowicie przywrócone do życia przez Filmotekę.

Dyrektora Filmoteki Narodowej, prof. Tadeusza Kowalskiego cieszy dobra współpraca z Festiwalem Filmowym w Gdyni. - Obecność klasyki polskiego kina na tym, największym wydarzeniu filmowym w Polsce to znakomity przykład nawiązania do dobrej praktyki wielkich imprez filmowych, jak choćby do Cannes Classics. W obliczu 60-lecia Filmoteki Narodowej, które przypada w tym roku, sekcja „Skarby kina przedwojennego” na gdyńskim festiwalu to także przypomnienie miłośnikom kina o historii i tradycji polskiej kinematografii, której osiągnięcia już z wczesnych lat dwudziestolecia międzywojennego zasługują na największą uwagę.

 

 

Skarby kina przedwojennego

"ADA, TO NIE WYPADA!" (93’) /ADA THAT WILL NEVER DO/ reż./dir. Konrad Tom 15.09 12:00 GCF MORSKIE OKO

"LUDZIE WISŁY" (78’) /PEOPLE OF THE VISTULA/ reż./dir. Aleksander Ford, Jerzy Zarzycki 16.09 13:30 GCF GOPLANA

"SPORTOWIEC MIMO WOLI" (80’) /THE ACCIDENTAL SPORTSMAN/ reż./dir. Mieczysław Krawicz 17.09 13:30 GCF GOPLANA

 

www.festiwalgdynia.pl

 


The Website is co-financed by the European Union from the European Regional Development Fund
within the framework of the Operational Programme – Infrastructure and Environment.