„Ada, to nie wypada” po cyfrowej rekonstrukcji już 12 lipca w Iluzjonie
Dodano: 06.07.2015

Przezabawna komedia muzyczna z piosenkami Jerzego Jurandota i Zygmunta Wiehlera „Ada to nie wypada” pojawi się na ekranie Iluzjonu już 12 lipca. Będzie to kolejna odsłona cyklu „Z miłości do kina”.

„Nie kochać w taką noc to grzech” i tytułowa „Ada” to piosenki wciąż chętnie śpiewane nie tylko przez profesjonalistów: znają je niemal wszyscy. Konrad Tom, aktor, scenarzysta i reżyser wielu znakomitych filmów, nakręcił obraz, który bawi widzów nawet po latach.

„Ada to nie wpada” to klasyczna komedia pomyłek. W latach trzydziestych obok melodramatów był to najpopularniejszy gatunek filmowy i to właśnie z takich komedii narodziły się późniejsze musicale. W 1937 roku, a więc mniej więcej rok po premierze, film wszedł na ekrany amerykańskie pod tytułem „Ada that will never do”. Co ciekawe był to jeden z nielicznych filmów polskich, które podczas okupacji były dopuszczone do wyświetlania w kinach dla Polaków.

 

Kazimierz Junosza-Stępowski (hrabia Orzelski), Loda Niemirzanka (Ada) 

W ramach prac rekonstruktorskich w Filmotece Narodowej, konserwacji i cyfryzacji poddano trzy zachowane niekompletne kopie filmu. Dzięki sięgnięciu do oryginalnych przedwojennych taśm obraz i dźwięk zyskały dużo lepszą jakość, a zestawienie ze sobą wszystkich trzech kopii pozwoliło uzupełnić film o prawie 9 minut.

„Adę” widzowie będą mogli obejrzeć już 12 lipca o 18.00 w stołecznym kinie Iluzjon.

Zapraszamy!

 

Loda Niemirzanka, tytułowa Ada

 

 

Plan projekcji:

12.07.2015, godz 18:00
Sala Stolica
Informacje dodatkowe przed filmem prelekcja Michała Pieńkowskiego
Rezerwacja/zakup biletu
14.07.2015, godz 18:00
Sala Stolica
Rezerwacja/zakup biletu
19.07.2015, godz 15:15
Sala Stolica
Rezerwacja/zakup biletu

 

Rezerwacja biletów: 

tel. +48 22 462 72 60

e-mail: iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

 

Z MIŁOŚCI DO KINA FILMY PRZEDWOJENNE W NOWEJ ODSŁONIE NA ORANGE KINO LETNIE
Dodano: 03.07.2015

Z MIŁOŚCI DO KINA to specjalne pokazy filmów, w których wracamy do tego, co w polskim kinie najlepsze. Będą przedwojenne gwiazdy, popularne szlagiery oraz dawne miejskie krajobrazy – a wszystko to w nowej, cyfrowej jakości. Przedwojenne kino nigdy nie wyglądało tak dobrze! Inauguracja już 9 lipca w Zakopanem. Projekcje odbywać się będą na terenie ogrodu hotelu wybudowanego w 1912 roku: Villa Marilor.

Miłośnikom polskiego kina pokażemy największe przeboje kinowe lat 30. W kolejce czeka aż osiem propozycji, które co tydzień zagoszczą na ekranie Orange Kina Letniego. Wszystkie tytuły przeszły gruntowną renowację za sprawą realizowanego przez Filmotekę Narodową projektu Nitrofilm, który zajmował się konserwacją i digitalizacją najstarszych zabytków filmowych. Publiczność będzie miała zatem okazję poznania kina międzywojnia w dużo lepszej niż dotąd jakości, a do tego uzupełnionej o nieznane fragmenty, dotychczas uznawane za zaginione.

 
Cykl rozpoczniemy znakomitą komedią pomyłek w reżyserii Mieczysława Krawicza, jednego z najbardziej kasowych twórców filmowych dwudziestolecia międzywojennego:„Sportowiec mimo woli”. Film realizowany był właśnie w Zakopanem, którego piękne widoki będzie można podziwiać na dużym ekranie. W głównych rolach zobaczymy ulubieńców polskiej widowni: komika Adolfa Dymszę, amanta  Aleksandra Żabczyńskiego, a także piękną i utalentowaną Inę Benitę, dla której był to ostatni film w imponującej, lecz krótkiej karierze filmowej.

Przed seansem zdradzimy, jak potoczyły się losy aktorki, dlaczego premiera „Sportowca” odbyła się dopiero rok zakończeniu zdjęć i jak to się stało, że film trafił za ocean pod zmienionym tytułem. Zadbamy o to, by przed każdym filmem w cyklu widzowie mogli poznać nie tylko ciekawostki z planu, ale i kulisy rekonstrukcji poszczególnych tytułów – równie fascynujące, co same filmy… Podczas tego pracochłonnego procesu nie tylko bowiem przywracano świetność obrazu i dźwięku, ale też często uzupełniano o nieznane fragmenty, dotychczas uznawane za zaginione.

 


„Sportowiec mimo woli”reż. Mieczysław Krawicz„Sportowiec mimo woli” przemierzył tysiące kilometrów, dwa kontynenty i ocean zanim z powrotem trafił do Polski. Dzięki pieczołowitej konserwacji i cyfryzacji widzowie po blisko 65 latach mogą znów zobaczyć film w pełnej krasie!

Projekcie filmów będą poprzedzać również krótkie przeglądy przedwojennych kronik Polskiej Agencji Telegraficznej i Wytwórni Doświadczalnej ze zbiorów Repozytorium Cyfrowego Filmoteki Narodowej, specjalnie na wzór dawnych seansów filmowych. Wszystko po to, by publiczność Orange Kina Letniego mogła poczuć się tak, jakby znajdowała się w tamtych czasach.

 


Specjalna podstrona poświęcona pokazom Z miłości do kina 

 

Pokazom Z MIŁOŚCI DO KINA będzie poświęcona specjalna podstrona w serwisie Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej: 
http://www.repozytorium.fn.org.pl/?q=pl/orange_milosc

Na podstronie będziemy publikować informacje na temat 8. edycji festiwalu filmowego Orange Kino Letnie Sopot-Zakopane, a w szczególności pokazów z cyklu Z MIŁOŚCI DO KINA.

Będzie można przeczytać artykuły poświęcone pracy nad filmami prezentowanymi w cykluZ MIŁOŚCI DO KINA, rekonstrukcji i przedwojennej kinematografii. Na stronie znajdą się także najciekawsze i najstarsze kroniki Polskiej Agencji Telegraficznej oraz odesłania do fotosów z zasobów FOTOTEKI Filmoteki Narodowej.


 

Harmonogram pokazów Z MIŁOŚCI DO KINA, Zakopane, Villa Marilor, godz. 21. 30

  • 09.07 SPORTOWIEC MIMO WOLI

  • 16.07 JADZIA

  • 23.07 ABC MIŁOŚCI

  • 30.07 BĘDZIE LEPIEJ

 

  • 6.08 DZIEWCZYNA SZUKA MIŁOŚCI

  • 13.08 LUDZIE WISŁY

  • 20.08 U KRESU DROGI

  • 27.08 ADA TO NIE WYPADA

 

8. edycja festiwalu filmowego Orange Kino Letnie Sopot-Zakopane

Orange Kino Letnie Sopot-Zakopane zaprasza na lato pełne kinowych emocji. Przez całe wakacje, codziennie od 1 lipca do 31 sierpnia, odbywać się będą projekcje filmowe na olbrzymich, pneumatycznych ekranach kinowych ustawionych na sopockim Molo, zakopiańskich Krupówkach oraz przy Ekomarinie w Giżycku. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć najlepsze filmy z całego świata w tym najważniejsze polskie i europejskie produkcje, jak i największe hity rodem z Hollywood. Na widzów czekają letnie sale kinowe, w których można oglądać filmy, siedząc wygodnie na plażowych leżakach lub góralskich ławach. Wstęp na wszystkie projekcje jest bezpłatny. W Sopocie potrzebny jest jedynie bilet wstępu na Molo. Organizatorzy jak co roku planują wiele atrakcji dodatkowych i imprez towarzyszących.

W pierwszy weekend festiwalu tradycyjnie już w Sopocie, odbędzie się gala wręczenia Diamentowego Klapsa Filmowego, nagrody przyznawanej aktorce lub aktorowi za osobowość wnoszącą do kina wiele emocji i pozytywnej energii.

 

Więcej informacji na bezpłatnej aplikacji Orange Kino Letnie oraz na stronie www.OrangeKinoLetnie.wp.pl

 


The Website is co-financed by the European Union from the European Regional Development Fund
within the framework of the Operational Programme – Infrastructure and Environment.