„Dziewczyna szuka miłości
Dodano: 07.04.2015

Znany film Romualda Gantkowskiego, w którym znalazło się wiele oryginalnych sekwencji lotniczych, nakręconych przez trzech znakomitych operatorów, czyli „Dziewczyna szuka miłości”, już od 12 kwietnia na ekranie Iluzjonu. Będzie to już piąta premiera w ramach cyklu „Z miłości do kina”.

Bohaterem filmu jest konstruktor lotniczy, pasjonat, który pracuje nad nowym modelem samolotu. Pochodzący z biednej rodziny młody mężczyzna znajduje sprzymierzeńca i sponsora w osobie polskiego milionera z Brazylii. W roli konstruktora-wynalazcy Mieczysław Cybulski, jeden z najbardziej oryginalnych przedwojennych amantów. W roli jego ukochanej - piękna i utalentowana Tamara Wiszniewska. Na ekranie pojawi się także Stanisława Wysocka, najwybitniejsza polska aktorka pierwszej połowy XX wieku, nazywana „nową Modrzejewską”.

„Dziewczyna szuka miłości” z 1937 roku to prawdziwa gratka dla miłośników lotnictwa. W filmie widzowie będą mogli podziwiać m.in. samolot RWD-10 według projektu Jerzego Drzewieckiego, który uważany był za najbardziej rasowy polski samolot akrobacyjny.

Więcej ciekawostek o filmie oraz jego cyfrowej rekonstrukcji zdradzi filmograf Filmoteki Narodowej Michał Pieńkowski, który przed premierowym seansem wygłosi prelekcję.

Dziewczyna szuka miłości reż. Romuald Gantkowski

Wszystkim miłośnikom przedwojennych filmów serdecznie polecamy program „100 lat miłości” na antenie Telewizji Kino Polska. To okazja do poznania tajników fascynującego procesu digitalizacji, który przybliżą widzom - wraz z niezliczonymi anegdotami dotyczącymi przedwojennego polskiego kina i jego gwiazd - pracownicy Filmoteki Narodowej - Paulina Świątek i Michał Pieńkowski.


Projekcje w ramach cyklu:

12.04.2015, godz 18:00
Sala Stolica
Informacje dodatkowe prelekcja Michała Pieńkowskiego
Rezerwacja/zakup biletu
14.04.2015, godz 17:45
Sala Mała Czarna
Rezerwacja/zakup biletu
23.04.2015, godz 18:00
Sala Mała Czarna
Rezerwacja/zakup biletu
29.04.2015, godz 20:00
Sala Stolica
Kronika Polska Kronika Filmowa
Rezerwacja/zakup biletu

REZERWACJE:

Kasa kina – 22 462 72 60; iluzjon.rezerwacje@fn.org.plPrzy okazji cyklu pragniemy podkreślić, że Filmoteka Narodowa jest partnerem projektu FORWARD, którego celem jest stworzenie zautomatyzowanego systemu określania statusu praw różnych typów dzieł audiowizualnych, w tym dzieł osieroconych. Celem wprowadzenia systemu jest wyszukiwanie i opracowywanie informacji niezbędnych do zdefiniowania statusu praw dzieł audiowizualnych. Dzięki temu instytucje kultury, jednostki komercyjne i wszyscy inni potencjalni użytkownicy dzieł audiowizualnych otrzymają jasne wskazówki czy dane dzieło jest w domenie publicznej, czy jest objęte prawami autorskimi, czy też jest dziełem osieroconym i na jakich warunkach może być rozpowszechniane w Europie.

Więcej o projekcie: TUTAJ


 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków programu ICT-PSP.


The Website is co-financed by the European Union from the European Regional Development Fund
within the framework of the Operational Programme – Infrastructure and Environment.