Dodano: 21.12.2015
W minioną sobotę, 19 grudnia, w programie informacyjnym Panorama pojawił się materiał o Filmotece Narodowej, a konkretnie: odrestaurowanej wersji filmu LUDZIE BEZ JUTRA i naszych planach digitalizacyjnych na przyszłość.
Jedna z najstarszych polskich produkcji, LUDZIE BEZ JUTRA Aleksandra Hertza z 1919 roku, odnalazła się kilka lat temu w niemieckim archiwum filmowym. Kopia została gruntowanie odrestaurowana w Filmotece Narodowej w ramach unijnego projektu Nitrofilm. Film, przez lata uznawany za zaginiony, wrócił na ekrany kin.
Więcej szczegółów w reportażu dziennikarki Panoramy, Katarzyny J. Kowalskiej:
http://panorama.tvp.pl/22844213/19122015-1800
FILM „LUDZIE BEZ JUTRA” WRÓCIŁ NA EKRANY
Dodano: 16.12.2015
15 grudnia w Iluzjonie odbyła się uroczysta re-premiera filmu „Ludzie bez jutra”. Jedna z najstarszych polskich produkcji odnalazła się kilka lat temu w Niemczech. Historię burzliwego romansu widzowie mieli okazję obejrzeć w cyfrowej jakości.
Sensacyjna fabuła „Ludzi bez jutra” przyciągnęła do Iluzjonu tłumy. W kinie, zapełnionym po brzegi, publiczność przywitała Dyrektor Filmoteki Narodowej, Anna Sienkiewicz-Rogowska.
Dyrektor FN Anna Sienkiewicz – Rogowska, fot. Radosław Pasterski
Odrestaurowaniem filmu zajęli się eksperci z Filmoteki Narodowej. Cały proces był bardzo żmudny i trwał wiele miesięcy. Taśmy zostały oczyszczone ręcznie, po konserwacji trafiły do skanera i ponownego czyszczenia – tym razem cyfrowego. Kopia „Ludzi bez jutra” to prawdopodobnie jedyny zachowany egzemplarz na świecie. Dzieło Aleksandra Hertza z 1919 roku zaginęło w czasie okupacji, jednak dzięki staraniom krakowskich filmoznawców cenne taśmy udało się odnaleźć w niemieckim archiwum Bundesarchiv.
Re-premierze towarzyszyła muzyka na żywo Pawła Szamburskiego, Sebastiana Wypycha i Patryka Zakrockiego.
Sebastian Wypych, Patryk Zakrocki, Paweł Szamburski,
Dyrektor FN Anna Sienkiewicz – Rogowska, fot. Radosław Pasterski
Patryk Zakrocki, Sebastian Wypych, Paweł Szamburski,
fot. Radosław Pasterski
Odrestaurowany, prezentowany w ramach obchodów 60-lecia Filmoteki Narodowej, ponownie pokażemy w Iluzjonie już w przyszłym roku. A dziś, po niemal stu latach od powstania dzieła, pokaz „Ludzi bez jutra” odbędzie się w krakowskim Kinie Pod Baranami.
Szczegóły TUTAJ
Dodano: 08.12.2015
Odrestaurowany cyfrowo przedwojenny film „Przez łzy do szczęścia" – to motyw przewodni najnowszego Iluzjon.TV. Świętujemy mały jubileusz: to już 40. odcinek naszego programu!
Optymistyczny melodramat, który udowadnia, że nie zawsze trzeba wybierać pomiędzy przyzwoitością i poczuciem obowiązku, a miłością i namiętnością – tak najlepiej można opisać „Przez łzy do szczęścia”. Film w reżyserii Jana Fethke zrealizowano w 1939 roku, jednak jego premiera odbyła się już w czasie okupacji, pod koniec stycznia 1941 roku.
Więcej ciekawostek jak zawsze w Iluzjon.TV. A na seanse zapraszamy 13, 17 i 20 grudnia.
13.12.2015, godz 18:00
Sala Mała Czarna
przed filmem prelekcja Michała Pieńkowskiego
|
|
17.12.2015, godz 17:30
Sala Mała Czarna
|
|
20.12.2015, godz 16:00
Sala Mała Czarna
|
luzjon.TV to pierwszy internetowy program o repertuarze i nadchodzących premierach w kinie Iluzjon. Widzimy się z Wami co tydzień!
Prowadzi Paulina Litwinow - na co dzień PR-owiec Filmoteki Narodowej. Prezenterkę ubiera MOHITO.
Bądź z Iluzjon.TV na bieżąco:
FACEBOOK: https://www.facebook.com/iluzjon
INSTAGRAM: https://instagram.com/filmotekanarodowa
TWITTER: https://twitter.com/filmoteka_pl
„LUDZIE BEZ JUTRA” Z MUZYKĄ NA ŻYWO W ILUZJONIEDodano: 03.12.2015
Jeden z najwcześniejszych polskich filmów niemych, „Ludzie bez jutra” Aleksandra Hertza z 1919 roku, powróci na ekrany. Re-premiera z muzyką na żywo już 15 grudnia w stołecznym kinie Iluzjon.
Sensacyjna fabuła filmu jest inspirowana autentyczną historią nieszczęśliwego romansu warszawskiej aktorki Marii Wisnowskiej z rosyjskim oficerem Barteniewem, który z zazdrości zastrzelił ją w swoim mieszkaniu. Pamięć o tym wydarzeniu wśród ludzi jeszcze długo była żywa. O zabójstwie pisano po latach w „Tajnych Detektywie”. W latach 30. ukazał się w nim spory artykuł, opisujący tę jedną z najsłynniejszych zbrodni miłosnych w historii Warszawy. W tym roku mija 150 lat od tej straszliwej historii.
Premiera odbyła się dopiero w 1921 roku w atmosferze skandalu. Film „Ludzie bez jutra” wszedł na ekrany po wielu poprawkach cenzorskich (usunięto m.in. wszystkie rosyjskie imiona i nazwiska). Rosyjskiego oficera zagrał Józef Węgrzyn, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów pierwszej połowy XX wieku. W rolę jego kochanki wcieliła się Halina Bruczówna, gwiazda teatru i filmu, dla której była to ostatnia rola w rodzimej kinematografii przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych. Ciekawostką jest fakt, że „Ludzie bez jutra” to jedyny film z udziałem Bruczówny, który zachował się do naszych czasów.
Film do niedawna uznany był za zaginiony. Dzięki sensacyjnemu odkryciu kilka lat temu w Bundesarchiv w Niemczech, kinematografia z czasów naszego młodego niepodległego państwa w końcu może być lepiej poznana.
Re-premiera z muzyką na żywo Pawła Szamburskiego, Sebastiana Wypycha i Patryka Zakrockiego już 15 grudnia 2015 o godz. 19:30 w stołecznym kinie Iluzjon.
Bezpłatne wejściówki można odbierać w kasie kina. UWAGA! Nie ma możliwości rezerwacji. Dla tych, dla których zabraknie biletów przewidujemy konkursy z zaproszeniami na naszym profilu na Facebooku
więcej o filmie LUDZIE BEZ JUTRA
Zdjęcia w galerii: TAJNY DETEKTYW
Dodano: 20.11.2015
Jadwiga Smosarska – ulubienica publiczności, nazywana królową polskiego ekranu, już w najbliższą niedzielę (22 listopada) pojawi się w Iluzjonie. Punktualnie o 17:00 pokażemy przedwojenną komedię „Dwie Joasie” po cyfrowej rekonstrukcji.
O szczegółach opowiadamy w nowym odcinku Iluzjon.TV:
Film to historia Joasi, sumiennej sekretarki – do tego bardzo urodziwej. Oburzona niedwuznacznymi propozycjami kolejnych szefów, co chwilę traci posadę. W nowej pracy zakochuje się w swoim przełożonym. Czy ta miłość ma szansę przetrwać dowiemy się w niedzielę w Iluzjonie!
Iuzjon.TV to pierwszy internetowy program o repertuarze i nadchodzących premierach w kinie Iluzjon. Widzimy się z Wami co tydzień!
Prowadzi Paulina Litwinow - na co dzień PR-owiec Filmoteki Narodowej. Prezenterkę ubiera MOHITO.
Bądź z Iluzjon.TV na bieżąco:
FACEBOOK: https://www.facebook.com/iluzjon
INSTAGRAM: https://instagram.com/filmotekanarodowa
TWITTER: https://twitter.com/filmoteka_pl
WSPÓŁPRACA: plitwinow@fn.org.pl
„DWIE JOASIE” PO REKONSTRUKCJI JUŻ W NIEDZIELĘ, 22 LISTOPADA W ILUZJONIE
Dodano: 19.11.2015
Joasia jest sumienną i rzetelną sekretarką, a do tego młodą i piękną dziewczyną. Oburzona niedwuznacznymi propozycjami kolejnych szefów, co chwilę traci posadę. Kolejnej pracy postanawia poszukać w przebraniu. Liczy, że kiedy zrobi z siebie brzydulę, pozbędzie się natrętnych adoratorów i wreszcie zostanie doceniona jako wzorowa pracownica. Dostaje posadę w kolejnej kancelarii i... zakochuje się w swoim pracodawcy.
O tym, jak potoczą się dalsze losy głównej bohaterki przekonamy się już w niedzielę, 22 listopada. W stołecznym kinie Iluzjon punktualnie o 17.00 „Dwie Joasie” po cyfrowej rekonstrukcji, z prelekcją filmoznawczą.
„Dwie Joasie”, reż. Mieczysław Krawicz
W roli, a poniekąd w dwóch rolach tytułowych występuje Jadwiga Smosarska, ulubienica publiczności, nazywana w tamtym okresie królową polskiego ekranu. Na ekranie partneruje jej Franciszek Brodniewicz.
„Dwie Joasie”, reż. Mieczysław Krawicz
W zbiorach Filmoteki Narodowej zachowały się dwie przedwojenne kopie tego filmu. Co ciekawe jedna z nich ma obce napisy i to aż w dwóch językach: francuskim i holenderskim. Film trafił nie tylko do Holandii i Francji, lecz także do Stanów Zjednoczonych, gdzie dystrybuowany był pod zmienionym tytułem "Love conquers all" - "Miłość zwycięża wszystko". Więcej ciekawostek zdradzimy już w niedzielę. Zapraszamy!
Więcej o seansie w nowym odcinku Iluzjon.TV:
Projekcje:
22.11.2015, godz 17:00
Sala Stolica
przed filmem prelekcja Michała Pieńkowskiego
|
|
29.11.2015, godz 13:15
Sala Mała Czarna
|
Rezerwacja:
Kasa kina – (22) 848 33 33; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl
14 września rusza jubileuszowy Festiwal Filmowy w Gdyni
Dodano: 04.09.2015
Już za niespełna dwa tygodnie rusza jubileuszowa, 40. edycja Festiwalu Filmowego w Gdyni. Po raz drugi FFG towarzyszyć będzie cykl Skarby kina przedwojennego, gdzie zaprezentowane zostaną kolejne polskie filmy z okresu międzywojnia. Organizatorem sekcji i partnerem festiwalu jest Filmoteka Narodowa.
Skarby kina przedwojennego pojawiły się w programie Festiwalu w zeszłym roku. Motywacją do ich organizacji była chęć zwrócenia uwagi na często niedoceniany dorobek polskiego przemysłu filmowego lat 20. i 30. W tym roku widzowie zobaczą trzy tytuły: "Ada to nie wypada" Konrada Toma (1936), "Ludzie Wisły" Aleksandra Forda i Jerzego Zarzyckiego (1938) oraz "Sportowiec mimo woli" Mieczysława Krawicza (1939). Wszystkie zostały zdigitalizowane i odrestaurowane pod okiem specjalistów z Filmoteki Narodowej. Będzie je można zobaczyć w wersjach dłuższych, wzbogaconych o zaginione fragmenty. Prace nad filmami wykonano w ramach projektu Nitrofilm.
Prezentowana w Gdyni najsłynniejsza przedwojenna komedia, "Ada to nie wypada", powstała z zestawienia trzech zachowanych, niekompletnych kopii filmu. Dzięki rekonstrukcji materiał odznacza się dużo lepszą jakością obrazu i dźwięku, a także jest o blisko dziewięć minut dłuższy od znanej dotychczas wersji. "Ludzi Wisły" obejrzymy w wersji wydłużonej o pięć minut zaginionych fragmentów. Najciekawsze losy spotkały jeden z ostatnich filmów przedwojennych, "Sportowiec mimo woli". Dotychczasową, przemontowaną i skróconą amerykańską wersję filmu, zastąpi kopia zrekonstruowana cyfrowo i uzupełniona o blisko 10 minut materiału nieznanego powojennej publiczności.
Każdy seans poprzedzony będzie wyjątkową prelekcją. Opowiemy o pracach nad rekonstrukcją filmu i towarzyszących im najnowszym odkryciom.
Dyrektor artystyczny Festiwalu, Michał Oleszczyk, podkreśla sukces, jakim sekcja cieszyła się rok temu: Sale były pełne, a widzowie z wielką radością odkrywali na nowo filmy tak pieczołowicie przywrócone do życia przez Filmotekę.
Dyrektora Filmoteki Narodowej, prof. Tadeusza Kowalskiego cieszy dobra współpraca z Festiwalem Filmowym w Gdyni. - Obecność klasyki polskiego kina na tym, największym wydarzeniu filmowym w Polsce to znakomity przykład nawiązania do dobrej praktyki wielkich imprez filmowych, jak choćby do Cannes Classics. W obliczu 60-lecia Filmoteki Narodowej, które przypada w tym roku, sekcja „Skarby kina przedwojennego” na gdyńskim festiwalu to także przypomnienie miłośnikom kina o historii i tradycji polskiej kinematografii, której osiągnięcia już z wczesnych lat dwudziestolecia międzywojennego zasługują na największą uwagę.
Skarby kina przedwojennego
"ADA, TO NIE WYPADA!" (93’) /ADA THAT WILL NEVER DO/ reż./dir. Konrad Tom 15.09 12:00 GCF MORSKIE OKO
"LUDZIE WISŁY" (78’) /PEOPLE OF THE VISTULA/ reż./dir. Aleksander Ford, Jerzy Zarzycki 16.09 13:30 GCF GOPLANA
"SPORTOWIEC MIMO WOLI" (80’) /THE ACCIDENTAL SPORTSMAN/ reż./dir. Mieczysław Krawicz 17.09 13:30 GCF GOPLANA
ODNOWIONA CYFROWO "KSIĘŻNA ŁOWICKA" JUŻ 9 SIERPNIA W ILUZJONIE
Dodano: 06.08.2015
Kontrowersyjna ekranizacja powieści Wacława Gąsiorowskiego, niezwykle popularnego przed wojną pisarza historycznego – „Księżna Łowicka” w najbliższą niedzielę o 18:00 w Iluzjonie. To kolejna odsłona cyklu „Z miłości do kina”, dzięki której na ekrany wracają przedwojenne filmy w nowej, cyfrowej jakości.
„Księżna Łowicka” jest niewątpliwie jednym z tych filmów, które zaszczytnie świadczą o postępach, jakie czyni ostatnio kinematografja polska. Zwłaszcza o ile chodzi o należyte tempo akcji, piękno zdjęć i efektowną reżyserję wykazuje „Księżna Łowicka” duże wartości, świadczące pochlebnie o dążnościach ku tworzeniu całości filmu polskiego, stojącego na równi ze zdobyczami filmu europejskiego – tak o filmie w roku 1937 pisał magazyn „Kino”. Już 9 sierpnia widzowie Iluzjonu sami będą mogli go ocenić.
Księżna Łowicka, reż. Janusz Warnecki, Mieczysław Krawicz
W filmie w świetnie odtworzonych realiach epoki znakomicie sprawdzili się kadeci Szkoły Podchorążych z Ostrowi Mazowieckiej. Do sukcesu przyczyniła się też doborowa obsada. W roli tytułowej wystąpiła „królowa polskiego ekranu” Jadwiga Smosarska. Z wyczuciem zagrała trudną rolę arystokratki, Polki – patriotki, która musi dokonać wyboru między obowiązkiem wobec ojczyzny a miłością. W roli księcia Konstantego wystąpił wielki Stefan Jaracz. „Księżna Łowicka” to jeden z najważniejszych filmów historycznych przedwojennej Polski.
A jeśli ktoś przegapił wcześniejsze projekcje, może nadrobić braki dzięki Telewizji Kino Polska. W tym miesiącu na jej antenie „U kresu drogi” – prawdopodobnie jedyny polski przedwojenny film grozy! A przed nim jak zawsze program „Sto lat miłości”, który poprowadzą Paulina Litwinow i Michał Pieńkowski.
https://www.youtube.com/watch?v=8DVRUaw9tBs
Projekcje w ramach cyklu:
09.08.2015, godz 18:00
Sala Stolica
przed filmem prelekcja Michała Pieńkowskiego
|
|
12.08.2015, godz 17:45
Sala Stolica
|
|
29.08.2015, godz 18:00
Sala Stolica
|
Rezerwacje:
Kasa kina – 22 462 72 60; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl
Kino Iluzjon, ul. Narbutta 50a, Warszawa
Szczegóły na stronie kina Iluzjon: www.iluzjon.fn.org.pl
PL
Dodano: 06.07.2015
Przezabawna komedia muzyczna z piosenkami Jerzego Jurandota i Zygmunta Wiehlera „Ada to nie wypada” pojawi się na ekranie Iluzjonu już 12 lipca. Będzie to kolejna odsłona cyklu „Z miłości do kina”.
„Nie kochać w taką noc to grzech” i tytułowa „Ada” to piosenki wciąż chętnie śpiewane nie tylko przez profesjonalistów: znają je niemal wszyscy. Konrad Tom, aktor, scenarzysta i reżyser wielu znakomitych filmów, nakręcił obraz, który bawi widzów nawet po latach.
„Ada to nie wpada” to klasyczna komedia pomyłek. W latach trzydziestych obok melodramatów był to najpopularniejszy gatunek filmowy i to właśnie z takich komedii narodziły się późniejsze musicale. W 1937 roku, a więc mniej więcej rok po premierze, film wszedł na ekrany amerykańskie pod tytułem „Ada that will never do”. Co ciekawe był to jeden z nielicznych filmów polskich, które podczas okupacji były dopuszczone do wyświetlania w kinach dla Polaków.
W ramach prac rekonstruktorskich w Filmotece Narodowej, konserwacji i cyfryzacji poddano trzy zachowane niekompletne kopie filmu. Dzięki sięgnięciu do oryginalnych przedwojennych taśm obraz i dźwięk zyskały dużo lepszą jakość, a zestawienie ze sobą wszystkich trzech kopii pozwoliło uzupełnić film o prawie 9 minut.
„Adę” widzowie będą mogli obejrzeć już 12 lipca o 18.00 w stołecznym kinie Iluzjon.
Zapraszamy!
Plan projekcji:
12.07.2015, godz 18:00
Sala Stolica
przed filmem prelekcja Michała Pieńkowskiego
|
|
14.07.2015, godz 18:00
Sala Stolica
|
|
19.07.2015, godz 15:15
Sala Stolica
|
Rezerwacja biletów:
tel. +48 22 462 72 60
e-mail: iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl
- 2022
- Grudzień (2)
- Październik (2)
- Wrzesień (1)
- Maj (1)
- Kwiecień (2)
- Marzec (2)
- Luty (2)
- Styczeń (1)
- 2021
- Listopad (2)
- Październik (1)
- Wrzesień (4)
- Kwiecień (1)
- Luty (1)
- 2020
- Grudzień (1)
- Listopad (3)
- Wrzesień (1)
- Sierpień (3)
- Lipiec (1)
- Maj (2)
- Kwiecień (1)
- Marzec (1)
- Luty (3)
- Styczeń (1)
- 2019
- Grudzień (3)
- Listopad (2)
- Październik (4)
- Wrzesień (2)
- Sierpień (2)
- Lipiec (2)
- Czerwiec (3)
- Maj (1)
- Kwiecień (3)
- Luty (2)
- Styczeń (3)
- 2018
- Grudzień (4)
- Listopad (4)
- Październik (2)
- Wrzesień (2)
- Sierpień (3)
- Lipiec (3)
- Czerwiec (4)
- Maj (4)
- Kwiecień (1)
- Marzec (2)
- Styczeń (2)
- 2017
- Grudzień (2)
- Listopad (3)
- Październik (1)
- Wrzesień (2)
- Sierpień (2)
- Lipiec (2)
- Czerwiec (3)
- Maj (3)
- Kwiecień (2)
- Marzec (3)
- Luty (2)
- Styczeń (1)
- 2016
- Grudzień (2)
- Listopad (4)
- Październik (2)
- Wrzesień (7)
- Lipiec (5)
- Czerwiec (3)
- Maj (2)
- Kwiecień (1)
- Styczeń (1)
- 2015
- Grudzień (4)
- Listopad (2)
- Wrzesień (1)
- Sierpień (1)
- Lipiec (3)
- Maj (2)
- Kwiecień (1)
- Luty (3)
- Styczeń (4)
- 2014
- Grudzień (2)
- Wrzesień (3)
- Sierpień (1)
- Lipiec (3)
- Czerwiec (2)
- Maj (1)
- Kwiecień (4)
- Marzec (6)
- Luty (1)
- Styczeń (1)
- 2013
- Grudzień (2)
- Listopad (4)
- Październik (1)
- Wrzesień (2)
- Sierpień (4)
- Lipiec (4)
- Czerwiec (1)
- Maj (1)
- Kwiecień (3)
- Marzec (1)
- Luty (2)
- Styczeń (1)
- 2012
- Grudzień (1)
- Listopad (4)
- Październik (3)
- Wrzesień (2)
- Sierpień (1)
- Lipiec (3)
- Czerwiec (3)
- Maj (10)
- Kwiecień (5)
- Luty (3)
- Styczeń (3)
- 2011
- Grudzień (2)
- Listopad (2)
- Październik (1)
- Wrzesień (2)
- Sierpień (1)
- Lipiec (2)
- Czerwiec (1)
- Maj (1)
- Kwiecień (2)
- Marzec (2)
- Luty (3)
- Styczeń (1)
- 2010
- Grudzień (1)
- Październik (1)
- Sierpień (1)
- Lipiec (2)
- Czerwiec (3)
- Kwiecień (1)
- Marzec (1)