RUSZYŁ CYKL
Dodano: 16.12.2014

14 grudnia publiczność Iluzjonu miała okazję poznać kino międzywojenne w dużo lepszej niż dotąd jakości, uzupełnione o nieznane fragmenty, dotychczas uznawane za zaginione. Wszystko dzięki nowemu cyklowi „Z miłości do kina”, który ruszył w minioną niedzielę.

- Po miesiącach intensywnej pracy możemy pokazać widzom najlepsze polskie filmy międzywojenne – podkreślił Dyrektor Filmoteki Narodowej, prof. Tadeusz Kowalski. – Cykl rozpoczniemy rewelacyjną komedią z jedną z największych ówczesnych gwiazd kina, Jadwigą Smosarską. Mamy nadzieję, że publiczność zakocha się w niej równie mocno, jak my.
 


Przed filmem widzowie Iluzjonu mogli poznać historię filmu, jego losów w czasie wojny oraz zgłębić tajniki pracy konserwatorów nad mocno zniszczoną kopią. To jeden z najbardziej spektakularnych efektów naszej pracy. Dziś film zyskał znacznie lepszą jakość dźwięku i obrazu oraz aż 13 minut nieznanego dotąd materiału filmowego. W wyjątkowej prezentacji specjalista ds. przedwojennego zbioru filmowego, Michał Pieńkowski, zasypywał publiczność licznymi ciekawostkami na temat „Jadzi”.

- Pierwowzorem głównej bohaterki, granej przez Wandę Zawiszankę, była słynna polska tenisistka – Jadwiga Jędrzejowska. Co ciekawe, w filmie wystąpiła jej rodzona siostra Zofia – opowiadał Michał Pieńkowski. – Dodatkowo, w filmie można zobaczyć, jak wyglądała przedwojenna Warszawa, w tym bulwary wiślane. Wtedy dużo bardziej niż teraz kwitło życie nad rzeką: istniały m.in. wypożyczalnie sprzętu wodnego, były szerokie plaże z kawiarniami czy place zabaw dla dzieci.

Największe przeboje kinowe lat 30. zagoszczą na ekranie Iluzjonu przez cały następny rok. W kolejce czeka aż czternaście propozycji, wśród których m.in. „Ada to nie wypada”, „ABC Miłości”, „Dwie Joasie” czy „Przez łzy do szczęścia”. Wszystkie tytuły przeszły gruntowną renowację za sprawą realizowanego przez Filmotekę Narodową projektu Nitrofilm, który zajmował się konserwacją i digitalizacją najstarszych zabytków filmowych.
 

Sportowiec mimo woli reż. Mieczysław Krawicz
 

Już za miesiąc kolejna premiera. Tym razem 11 stycznia zapraszamy na film „Sportowiec mimo woli” z 1939 roku. To znakomita komedia pomyłek w reżyserii Mieczysława Krawicza, jednego z najbardziej kasowych twórców filmowych dwudziestolecia międzywojennego. Zabawne perypetie bohaterów śmieszą do dziś.

Każdej premierze filmu w Iluzjonie będzie towarzyszył interesujący wykład filmograficzny.

Plan styczniowych projekcji: 

SPORTOWIEC MIMO WOLI - premiera - 11.01 | 18:00 | Stolica

Pozostałe seanse:

13.01 | 18:00 | Mała Czarna

17.01 | 16:00 | Mała Czarna

25.01 | 18:00 | Mała Czarna

Bilety w cenie 12 zł /ulgowy/ i 14 zł /normalny/ do nabycia w kasie lub na stronie internetowej kina.
 

W każdą drugą niedzielę miesiąca PREMIERA NOWEGO FILMU

OD STYCZNIA 2015 FILMY NA ANTENIE TELEWIZJI KINO POLSKA

           

Z MIŁOŚCI DO KINA. FILMY PRZEDWOJENNE W NOWEJ ODSŁONIE
Dodano: 08.12.2014

Z miłości do kina. Filmy przedwojenne w nowej odsłonie to specjalne pokazy filmów, w których wracamy do tego, co w polskim kinie najlepsze. Będą przedwojenne gwiazdy, popularne szlagiery oraz dawne miejskie krajobrazy – a wszystko to w nowej, cyfrowej jakości. Ruszamy już 14 grudnia w warszawskim Iluzjonie.

Miłośnikom stołecznego kina Iluzjon jeszcze w tym roku pokażemy – zupełnie premierowo – największe przeboje kinowe lat 30. W kolejce czeka aż czternaście propozycji, które co miesiąc zagoszczą na dużym i małym ekranie. Wszystkie tytuły przeszły gruntowną renowację za sprawą realizowanego przez Filmotekę Narodową projektu Nitrofilm, który zajmował się konserwacją i digitalizacją najstarszych zabytków filmowych. Publiczność będzie miała zatem okazję poznania kina międzywojnia w dużo lepszej niż dotąd jakości, a do tego uzupełnione o nieznane fragmenty, dotychczas uznawane za zaginione.

 


Jadzia reż. Mieczysław Krawicz


Cykl rozpoczniemy rewelacyjną komedią „Jadzia” z udziałem największej polskiej gwiazdy dwudziestolecia międzywojennego, królowej srebrnego ekranu – Jadwigi Smosarskiej. W obsadzie zobaczymy również najpopularniejszych aktorów tamtego okresu, m.in. Mieczysławę Ćwiklińską i Aleksandra Żabczyńskiego. „Jadzia” zyskała znacznie lepszą jakość dźwięku i obrazu oraz aż 13 minut nieznanego dotąd materiału filmowego. Pierwszy seans w kinie Iluzjon w drugą niedzielę miesiąca, 14 grudnia, punktualnie o 18:00. 

 


Jadzia reż. Mieczysław Krawicz


Wśród odrestaurowanych cyfrowo premier widzowie zobaczą także m.in. filmy:

ABC MIŁOŚCI - dotychczas znane były jedynie jego obszerne fragmenty. Rekonstrukcji dokonano na podstawie dwóch niekompletnych kopii oraz przedwojennego zwiastuna kinowego. Pozwoliło to na uzupełnienie aż 35 minut materiału nieznanego powojennej publiczności.

DWIE JOASIE - wspaniała komedia z Jadwigą Smosarską oraz jednym z najciekawszych polskich amantów, Franciszkiem Brodniewiczem. Przez młodszych widzów nazywana przedwojenną "BrzydULĄ", gdzie główna bohaterka, piękna kobieta, ze względów zawodowych przekształca się w nieatrakcyjną szarą myszkę.

PRZEZ ŁZY DO SZCZĘŚCIA - największy sukces naszego projektu. Na chwilę obecną jest to jedyny polski przedwojenny film, który jest CAŁKOWICIE KOMPLETNY. Dzięki zestawieniu wszystkich zachowanych kopii, w filmie nie brakuje już ani jednej klatki. Dodatkowo rekonstrukcja cyfrowa umożliwiła nam zaprezentowanie go w pełnej krasie, w dużo lepszej niż dotąd jakości.

Każdej premierze filmu w Iluzjonie będzie towarzyszył interesujący wykład filmograficzny.

W styczniu filmy zawarte w cyklu Z MIŁOŚCI DO KINA pojawią się również na antenieTelewizji Kino Polska. Wszyscy, którym nie udało się ich zobaczyć w Iluzjonie lub też osoby, którym polskie kino przedwojenne nigdy się nie nudzi, będą miały okazję zobaczenia prawdziwych skarbów lat 30. w domowym zaciszu. Przed każdym seansem na antenie prezentowany będzie wyjątkowy program, w którym prowadzący z Filmoteki Narodowej krótko opowiedzą o tym fascynującym okresie, jakim było polskie dwudziestolecie międzywojenne.

 

Z MIŁOŚCI DO KINA. FILMY PRZEDWOJENNE W NOWEJ ODSŁONIE

Projekcje w ramach cyklu:

14.12.2014, godz 18:00
Sala Stolica
Informacje dodatkowe przed filmem prelekcja Michała Pieńkowskiego
Rezerwacja/zakup biletu
17.12.2014, godz 17:30
Sala Mała Czarna
Rezerwacja/zakup biletu
21.12.2014, godz 17:30
Sala Mała Czarna
Rezerwacja/zakup biletu

 

Bilety w cenie 12 zł /ulgowy/ i 14 zł /normalny/ do nabycia w kasie lub na stronie internetowej kina.

W każdą drugą niedzielę miesiąca PREMIERA NOWEGO FILMU

OD STYCZNIA 2015 FILMY NA ANTENIE TELEWIZJI KINO POLSKA

 

Organizatorzy:

       

 Przy okazji cyklu pragniemy podkreślić, że Filmoteka Narodowa jest partnerem projektu FORWARD, którego celem jest stworzenie zautomatyzowanego systemu określania statusu praw różnych typów dzieł audiowizualnych, w tym dzieł osieroconych. Celem wprowadzenia systemu jest wyszukiwanie i opracowywanie informacji niezbędnych do zdefiniowania statusu praw dzieł audiowizualnych. Dzięki temu instytucje kultury, jednostki komercyjne i wszyscy inni potencjalni użytkownicy dzieł audiowizualnych otrzymają jasne wskazówki czy dane dzieło jest w domenie publicznej, czy jest objęte prawami autorskimi, czy też jest dziełem osieroconym i na jakich warunkach może być rozpowszechniane w Europie.

Więcej o projekcie: TUTAJ

 

        


The Website is co-financed by the European Union from the European Regional Development Fund
within the framework of the Operational Programme – Infrastructure and Environment.