OGŁOSZENIE DOTYCZĄCE ZLECENIA USŁUG PROMOCYJNYCH DLA PROJEKTU
Dodano: 26.08.2013

Filmoteka Narodowa zleci wykonanie usług promocyjnych dla projektu pn. KONSERWACJA I DIGITALIZACJA PRZEDWOJENNYCH FILMÓW FABULARNYCH W FILMOTECE NARODOWEJ W WARSZAWIE, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Informacje o projekcie na stronie: http://www.nitrofilm.pl

 

Opis usługi:

  • Udział w opracowywaniu materiałów informacyjnych i promocyjnych.
  • Zaangażowanie w tworzenie wizerunku medialnego Projektu i Filmoteki Narodowej.
  • Bieżąca współpraca z Zespołem Projektowym.

Wymagania:

  • Zainteresowanie historią filmu w kontekście projektów europejskich.
  • Kreatywność.
  • Umiejętność pracy w zespole.

 

Termin realizacji usługi: 01.09.2013 r. – 31.05.2014 r.

 

Przewidywana forma zatrudnienia: umowa cywilno-prawna.

 

Oferty prosimy nadsyłać do 29 sierpnia 2013 r. na adres: aolszowska@fn.org.pl.

 


1 000 fan na Nitrofilmie!
Dodano: 23.08.2013

Projekt Nitrofilm, obecny w social media, świętuje dziś mały jubileusz.

Na naszym fanpage’u na Facebooku powitaliśmy dziś tysięcznego fana. Z tej okazji przygotowaliśmy dla szczęśliwca filmowe niespodzianki.

Nitrofilm ruszył w 2009 roku i od tego czasu stara się docierać do wszystkich miłośników przedwojennego kina także za pomocą Internetu. Możliwości, jakie obecnie daje sieć, stają się dla nas cennym kanałem komunikacji z tymi, którzy o polskiej kinematografii i jej początkach chcieliby wiedzieć jak najwięcej.

Czekamy na Was na Facebooku! www.facebook.com/nitrofilm

 

Materiały związane z projektem możecie także oglądać na oficjalnym kanale Filmoteki Narodowej YouTube: http://www.youtube.com/filmotekanarodowa

'Pan Tadeusz – Reaktywacja' zwycięża na Zamojskim Festiwalu Filmowym
Dodano: 19.08.2013

Reportaż autorstwa Marka Maldisa, zatytułowany „Pan Tadeusz – Reaktywacja”, przybliżający historię przedwojennej ekranizacji dzieła Mickiewicza oraz dokument „Rok 1863” Przemysława Bednarczyka to tegoroczni zwycięzcy w konkursie Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią”. Nagrodę Publiczności otrzymał obraz Marka Widarskiego „Panteon Cmentarz Wojskowy w Warszawie” oraz reportaż Miłki Skalskiej „Jestem Rita Kossobudzka”.

 
   

Nagrodzony reportaż Maldisa ukazał prace nad rekonstrukcją cyfrową kopii filmowej „Pana Tadeusza”, która znajduje się w zbiorach Filmoteki Narodowej. Przedwojenna, pierwsza ekranizacja poematu Adama Mickiewicza, została zrealizowana w 1928 roku przez Ryszarda Ordyńskiego. Film przez lata uznany był za zaginiony.

Przełom nastąpił w 2006 roku, kiedy to do Filmoteki zgłosiła się p. Agata Szkarłat z Wrocławia, która w materiałach odziedziczonych po dziadku znalazła 18 rolek taśmy filmowej różnej wielkości. Okazało się, że są to fragmenty pierwszej ekranizacji „Pana Tadeusza”. Do tego czasu istniała w Filmotece Narodowej niekompletna kopia tego filmu. Dzięki odkryciu p. Agaty niemą wersję filmu można było w znaczący sposób uzupełnić. Ten jeden z najważniejszych polskich filmów przedwojennych, a zrekonstruowany został w ramach projektu „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie”. Jego uroczysta re-premiera odbyła się 9 listopada 2012 roku. Marek Maldis w swoim reportażu w arcyciekawy sposób pokazał kulisy pracy filmoznawców i osób zajmujących się rekonstrukcją taśmy filmowej, by przywrócić współczesnym widzom arcydzieła polskiej sztuki filmowej.

Zwycięskie filmy pokonały 23 inne tytuły. Autorzy najlepszych otrzymali statuetki „Zamość Perła Renesansu”. Nagrody zostały wręczone podczas uroczystej Gali Zamojskiego Festiwalu Filmowego 17 sierpnia 2013 na Rynku Wielkim w Zamościu. Grand Prix za szczególne zasługi dla polskiej kinematografii historycznej otrzymał Ryszard Bugajski. Festiwalową Galę uświetnił koncert zespołu De Press oraz pokaz niemego filmu „Rok 1863” z muzyką Michała Lorenca wykonywaną na żywo przez zespół DesOrient. „Rok 1863” został poddany cyfrowej rekonstrukcji w Filmotece Narodowej.

 

 


'ROK 1863' NA LETNIEJ AKADEMII FILMOWEJ
Dodano: 05.08.2013

Już w najbliższą środę, 7 sierpnia, wszystkich miłośników przedwojennego kina, zapraszamy na Letnią Akademię Filmową do Zwierzyńca. Punktualnie o godzinie 19:15 odbędzie się pokaz niemego filmu „Rok 1863”. Film, będący adaptacją „Wiernej rzeki” Stefana Żeromskiego, został zrealizowany w 1922 roku. Reżyserem tej przedwojennej produkcji był Edward Puchalski, a w główne role wcielili się m.in.: Ryszard Sobiszewski (Józef książę Odrowąż), Stanisława Chrzanowska (księżna Odrowążowa, matka Józefa), Maria Hryniewiczówna (Salomea Brynicka), Aleksander Zelwerowicz (margrabia Aleksander Wielopolski ) oraz Stanisław Hryniewicz (Antoni Brynicki, ojciec Salomei).

Konserwacja i digitalizacja filmu „Rok 1863” odbyła się w Filmotece Narodowej i trwała niemal dwa lata. Dzieło Puchalskego zostało zrekonstruowane na podstawie dwóch zachowanych kopii. Autorem muzyki do filmu jest znany kompozytor Michał Lorenc. Film powrócił na ekrany w 150. rocznicę Powstania Styczniowego, której obchody organizuje Narodowe Centrum Kultury.

 

 

 

Pokaz „Roku 1863”

7 sierpnia 2013, godz. 19:15

14. Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu

 

Program:

http://www.laf.net.pl/uploads/images/Plakat-12/14laf-program-web_ok.pdf

 

 

 


 

Zwiastun re-premiery filmu 'Rok 1863'


The Website is co-financed by the European Union from the European Regional Development Fund
within the framework of the Operational Programme – Infrastructure and Environment.