POLSKA ZADAJE SZYKU! [NIE]ZNANI EMIGRANCI
Dodano: 23.04.2013

Muzeum Emigracji w Gdyni 2 maja, po raz kolejny, świętuje Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Z tej okazji przygotowało wydarzenia kulturalne i edukacyjne pod hasłem POLSKA ZADAJE SZYKU! Partnerem projektu jest Filmoteka Narodowa.

Projekt zaprezentuje niezwykłych polskich emigrantów, którzy w latach 20. i 30. XX wieku zdobyli uznanie i rozpoczęli międzynarodową karierę w dziedzinie filmu, sztuk wizualnych, projektowania, mody i muzyki. Bohaterami projektu są zarówno doskonale wszystkim znani przedwojenni emigranci, jak i postaci, których nazwiska warto przypomnieć i z których możemy być dzisiaj dumni jako Polacy. Muzeum Emigracji w Gdyni pragnie świętowanie Dnia Polonii i Polaków za Granicą na stałe wpisać w kalendarz wydarzeń kulturalnych w Gdyni, czerpiąc inspirację z nieprzeciętnych i fascynujących losów polskich emigrantów.

POLSKA ZADAJE SZYKU! to seria działań i atrakcji związanych z niekwestionowaną gwiazdą kina niemego – Polą Negri, „królem tenorów” – Janem Kiepurą, znakomitą artystką sztuk wizualnych i projektantką – Sarą Lipską oraz wielkim kreatorem i stylistą fryzur – Antonim Cierplikowskim. To doborowe towarzystwo zaprezentujemy poprzez ciekawe wykłady i prezentacje, warsztaty artystyczne i edukacyjne, pokazy filmowe i akcje miejskie.

Główną atrakcją programu będzie plenerowy pokaz filmu niemegoMania. Historia pracownicy fabryki papierosów, który po wielu latach został odnaleziony i przywrócony do świetności przez Filmotekę Narodową w ramach projektu NITROFILM. Niewątpliwym atutem pokazu jest jedna z pierwszych ról Poli Negri oraz muzyka skomponowana przez maestro Jerzego Maksymiuka i wykonana w Gdyni na żywo przez Wrocławską Orkiestrę Kameralną Leopoldinum pod dyrekcją kompozytora. Uroczysta re-premiera filmu odbyła się jesienią 2011 roku w Warszawie.

Jednym z wydarzeń towarzyszących będzie m.in. wykład POLA NEGRI - LEGENDA KINA NIEMEGO, który poprowadzi dziennikarz Andrzej Bukowiecki.

 

szczegóły imprezy na stronie organizatora >>

 

zamknij

Pokaz „Roku 1863” w Krakowie
Dodano: 17.04.2013

W Muzeum UJ - Collegium Maius trwa właśnie wystawa czasowa zatytułowana "Rzecz o roku 1863. Uniwersytet Jagielloński wobec powstania styczniowego". Jest to pierwsza wystawa monograficzna środowiska akademickiego UJ, którego studenci brali czynny udział w walce zbrojnej, wykazując się determinacją w dążeniu do wyznaczonego celu odzyskania przez Polskę niepodległości.

Na wystawie prezentowane są m.in. sylwetki powstańców – pracowników i studentów Uniwersytetu oraz przedstawienia „tamtego świata" (poprzez aranżację jednej z sal na dziewiętnastowieczny patriotyczny polski salon). Ekspozycję wzbogacają bogaty katalog o wysokich walorach merytorycznych oraz program edukacyjny dla uczniów, wykłady, spotkania i warsztaty poświęcone powstańczej tematyce.

Jednym z głównych wydarzeń towarzyszących jest zaplanowany na 18 kwietnia pokaz filmu „ROK 1863”, w którym uczestniczyć będą m.in. Dyrektor Muzeum prof. Krzysztof Stopka (który przed projekcją osobiście oprowadzi wszystkich zainteresowanych po wystawie prezentowanej w Collegium Maius) oraz jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów Michał Lorenc, autor muzyki do filmu. Słowo wstępne przed filmem wygłosi Grażyna M. Grabowska, Zastępca Dyrektora Filmoteki Narodowej ds. Zasobów Archiwalnych. Projekcja odbędzie się o godz. 17:00 w niezwykłej scenerii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Pierwsze pokazy filmu wraz z muzyką na żywo autorstwa Michała Lorenca w wykonaniu zespołu DesOrient odbyły się w dn. 5 – 7 kwietnia br. w warszawskim kinie Iluzjon – Muzeum Sztuki Filmowej.

Film został zrekonstruowany i zdigitalizowany, po niemal dwóch latach intensywnych prac w ramach projektu NITROFILM – Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie, finansowanego przez UE.

zamknij

 

 

Więcej informacji:

http://www.maius.uj.edu.pl/muzeum/wydarzenia/-/journal_content/56_INSTANCE_L8PrmUY98qGR/11876392/17561910

 

 

RE-PREMIERA FILMU 'ROK 1863' Z MUZYKĄ MICHAŁA LORENCA W ILUZJONIE
Dodano: 03.04.2013

W dniach 5 – 7 kwietnia w warszawskim kinie Iluzjon – Muzeum Sztuki Filmowej odbędzie się wyjątkowa re-premiera filmu „ROK 1863” (1922) w reżyserii Edwarda Puchalskiego z muzyką na żywo autorstwa Michała Lorenca. Obchodzona w tym roku 150. rocznica powstania styczniowego to niepowtarzalna okazja do zaprezentowania szerokiej publiczności zrekonstruowanej i zdigitalizowanej, pierwszej adaptacji „Wiernej rzeki” Stefana Żeromskiego.

Po niemal dwóch latach intensywnych prac w ramach projektu NITROFILM – Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie, finansowanego przez UE, udało się skompletować całość materiałów związanych z tym najstarszym zabytkiem polskiej kinematografii, będącym ekranizacją dzieła literackiego. Wiele wskazuje na to, że kopia została zrekonstruowana w jej pierwotnym kształcie – również jeśli chodzi o oryginalny, piękny wiraż. „ROK 1863” został jednocześnie wytypowany jako czwarty z kolei tytuł, który pojawi się na płycie DVD w serii KINO POLSKIE OKRESU "WIELKIEGO NIEMOWY”, wydawanej przez Filmotekę Narodową.
 

Autorem muzyki do „ROKU 1863” jest Michał Lorenc, jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów muzyki filmowej. Lorenc napisał muzykę do ponad 175 filmów, seriali telewizyjnych, filmów dokumentalnych oraz spektakli teatralnych. Współpracował z najlepszymi reżyserami z Polski, Czech, Wielkiej Brytanii i USA. Nagrywał muzykę z najlepszymi polskimi orkiestrami (jak chociażby Sinfonia Varsovia). Jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego, nagrody za najlepszą muzykę filmową na FPFF w Gdyni, Poznańskich Koziołków, specjalnej nagrody za muzykę na festiwalu Camerimage czy prestiżowej głównej nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Filmowej i Medialnej w Bonn.

Muzyka autorstwa Michała Lorenca zabrzmi na żywo w wykonaniu zespołu DesOrient, podczas uroczystej re-premiery filmu zaplanowanej na 5 kwietna. Dwa pokazy filmu uzupełnią liczne wydarzenia towarzyszące – dyskusje panelowe, wystawy, pokazy edukacyjne oraz projekcje filmów związanych z powstaniem styczniowym (w tym m.in. „Huraganu” Józefa Lejtesa).

 

 

HARMONOGRAM

Sala STOLICA
5. 04 pt. 19.45 „ROK 1863”
muzyka na żywo – zespół DesOrient

6. 04 sb. 19.45 „Huragan”

Seans z muzyką na żywo w wykonaniu Jerzego Małka z zespołem w składzie: Jerzy Małek – trąbka; Marcin Wasilewski – fortepian; Krzysztof Pacan – kontrabas; Tomasz ,,Harry" Waldowski – perkusja; Ida Zalewska – vocal

 
   

Jerzy Małek
Trębacz jazzowy, kompozytor, aranżer, producent, wykładowca akademicki. Urodził się w Elblągu w 1978 roku, gdzie ukończył Liceum Muzyczne. Edukację muzyczną kontynuował na Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Piotra Wojtasika, którą zakończył w 2002 roku z wyróżnieniem i tytułem magistra sztuki.
Jerzy Małek jest zdobywcą wielu nagród i wyróżnień, miedzy innymi Grand Prix Jazz Juniors 99‘w Krakowie, indywidualnej na Jazz nad Odrą 2000, specjalnego wyróżnienia na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej Katowice 1999, „Klucza do Kariery“ na Pomorskiej Jesieni Jazzowej 1999, tytułu Nowa Nadzieja w ankiecie Jazz Top 2000, a także „2nd runner up“ na Międzynarodowych Zmaganiach Jazzowych w Szczecinie, w których brali udział muzycy z Europy i USA 2004. Od lat plasuje się w czołówce polskich trębaczy jazzowych obok Tomasza Stańki i Piotra Wojtasika. Najistotniejszą częścią działalności muzycznej trębacza jest aktywność koncertowa zarówno w charakterze sidemana jak i lidera.

www.jerzymalek.eu

 

7. 04 nd. 19.45 „ROK 1863” – wykład prof. Małgorzaty Hendrykowskiej
muzyka na żywo –zespół DesOrient

Sala MAŁA CZARNA
6. 04 sb. 15.00 „Historia kina w Popielawach”
              17.00 „Krótka noc” (spektakl TV)

7. 04 nd. 12.30 „Dwie głowy ptaka” (spektakl TV)
           16.30 SZTUKA WOBEC POWSTANIA - panel dyskusyjny z udziałem historyków, filmoznawców, historyków sztuki, historyków literatury

CENY BILETÓW:

Na pokazy z muzyką na żywo: normalny 20 zł, ulgowy 15 zł
Na pokazy w Małej Czarnej: normalny 13 zł, ulgowy 11 zł
Panel dyskusyjny: wstęp wolny
Pokazy edukacyjne: 10 zł (opiekunowie grup wstęp wolny)PROJEKCJE FILMU „ROK 1863” Z MUZYKĄ NA ŻYWO:

5 kwietnia, g. 19.45 (ilość miejsc ograniczona; brak rezerwacji miejsc)
7 kwietnia, g. 19.45 pokaz biletowany, prelekcja: prof. Małgorzata Hendrykowska, konsultantka naukowa projektu

Kompozytor muzyki do filmu: Michał Lorenc
Wykonanie: Zespół DesOrient w składzie:

Klaudiusz Baran – akordeon
Bogdan Kupisiewicz – gitara
Marta Maślanka – cymbały
Mariusz Puchłowski – flety
Robert Siwak - instrumenty perkusyjne
Małgorzata Szarlik – skrzypce
Michał Woźniak – kontrabas

 

 


WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:

PRZEGLĄD FILMÓW ZWIĄZANYCH Z POWSTANIEM STYCZNIOWYM ORAZ SPEKTAKLI TEATRALNYCH Z ARCHIWUM TVP

POKAZY EDUKACYJNE DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH, 8-11 kwietnia, g. 12:00

Zgłoszenia (przyjmowane do 5 kwietnia): tel.: 22 845 50 74 wew. 057 lub kwaletko@fn.org.pl

„ROK 1863”, r. Edward Puchalski, 1922

Przed projekcją NITROLEKCJĘ poprowadzą pracownicy FN:
Michał Pieńkowski oraz Monika Supruniuk

„WIERNA RZEKA”, r. Leonard Buczkowski, 1936
Słowo wstępne: Grażyna M. Grabowska - „Filmowy obraz powstania styczniowego”

„WIERNA RZEKA”, r. Tadeusz Chmielewski, 1987
Słowo wstępne: Piotr Śmiałowski - „Kto i kiedy bał się „Wiernej rzeki”? – niezrealizowane adaptacje dzieła Stefana Żeromskiego”

„SZWARDRON”, r. Juliusz Machulski, 1992
Słowo wstępne: Anna Rudzka – „Konspiratorki w krynolinach – o strojach z epoki powstania styczniowego słów kilka” (prelekcja, prezentacja kostiumów)


WYDARZENIA OTWARTE:

6 kwietnia (sala Stolica), g. 19.45:

„HURAGAN”, r. Józef Lejtes, 1928
seans z muzyką na żywo w wykonaniu Jerzego Małka z zespołem w składzie: Jerzy Małek – trąbka; Marcin Wasilewski – fortepian; Krzysztof Pacan – kontrabas; Tomasz ,,Harry" Baldowski – perkusja; Ida Zalewska – vocal


6 kwietnia (sala Mała Czarna), g. 15.00:

„HISTORIA KINA W POPIELAWCH”, r. Jan Jakub Kolski, 1998

 6 kwietnia (Mała Czarna), g. 17.00

„KRÓTKA NOC”, r. Robert Gliński, 1990 spektakl Teatru Telewizji
(pierwowzór literacki: Władysław Terlecki)

 

7 kwietnia (sala Mała Czarna), g. 12.30

„DWIE GŁOWY PTAKA”, r. Wojciech Wójcik, 1992 spektakl Teatru Telewizji
(pierwowzór Władysław Terlecki)7 kwietnia (sala Mała Czarna), godz. 16.30

PANEL DYSKUSYJNY
Z UDZIAŁEM HISTORYKÓW, FILMOZNAWCÓW, HISTORYKÓW SZTUKI, HISTORYKÓW LITERATURY: „SZTUKA WOBEC POWSTANIA” (wstęp bezpłatny)

WYSTAWA MULTIMEDIALNA:
W HOLU KINA PREZENTOWANA BĘZIE WYSTAWA MULTIMEDIALNA: „POWSTANIE STYCZNIOWE – ZAPIS FILMOWY 1922 - 1998” ORAZ MATERIAŁY UDOSTĘPNIONE PRZEZ MUZEUM HISTORII POLSKI

 

 

szczegóły na www.iluzjon.fn.org.pl

 

 

 


The Website is co-financed by the European Union from the European Regional Development Fund
within the framework of the Operational Programme – Infrastructure and Environment.