NITROLEKCJE: KOLEJNE SPOTKANIA
Dodano: 11.02.2013

NITROLekcje ruszają z kolejnym cyklem spotkań. Tym razem będą wyjątkową częścią Akademii Filmowej w warszawskim Kinie Iluzjon – Muzeum Sztuki Filmowej. Proponujemy słuchaczom Uniwersytetu Trzeciego Wieku udział w NITROlekcjach, prowadzonych przez pracowników Filmoteki Narodowej – Michała Pieńkowskiego i Monikę Supruniuk.

NITROLekcje to inicjatywa specjalistów z Filmoteki Narodowej, pracujących na co dzień przy projekcie NITROFILM – Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie. Prowadzący zajęcia przybliżają miłośnikom kinematografii tajniki cyfryzacji i rekonstrukcji filmowej. Opowiadają też szerzej o projekcie NITROFILM, który zajmuje się ratowaniem przedwojennych polskich filmów.

Każda NITROLekcja jest wyjątkową okazją do zaprezentowania rodzajów zniszczeń i degradacji taśmy, z którymi na co dzień walczą konserwatorzy. Podczas NITROLekcji pokażą oni w jaki sposób z kilku niekompletnych kopii składa się jeden film i na jakie błędy najbardziej trzeba uważać przy rekonstrukcji. Opowiedzą również o dylematach i sporach dotyczących tego jak należy restaurować zabytek filmowy.

Serdecznie zachęcamy wszystkich miłośników kina do uczestnictwa w NITROLekcjach. Lekcje prowadzone są w oparciu o kontakt z „żywą historią” kinematografii: to nie tylko prezentacje, wykłady i opowieści o początkach kina, różnicy między filmami kolorowanymi a kolorowymi, rewolucji, jaką było wprowadzenie dźwięku do filmu, lecz także niepowtarzalna okazja zetknięcia się z taśmą filmową (od łatwopalnej nitro, po współczesne – poliestrowe, o różnych rozmiarach), własnoręcznego wykonania sklejki, nauki przewijania taśm w miniprojektorze. Uczestnicy będą także mieli okazję obejrzeć wyjątkowe przedwojenne filmy, nad którymi pracował zespół wykwalifikowanych pracowników Filmoteki Narodowej.

Nowoczesna dydaktyka, ciekawa forma i przede wszystkim bezpośredni kontakt z filmowymi materiałami – tak można podsumować ideę i sposób prowadzenia przez nas NITROLekcji.

Wszystkich zainteresowanych uczestnictwem w NITROLekcjach (dzieci, młodzież i dorosłych) zapraszamy do kontaktu:

Paulina Świątek pswiatek@fn.org.pl

Katarzyna Waletko kwaletko@fn.org.pl

Więcej o projekcie Nitrofilm: www.nitrofilm.pl

 

 

 
 


The Website is co-financed by the European Union from the European Regional Development Fund
within the framework of the Operational Programme – Infrastructure and Environment.