OFERTA PRACY DLA SPECJALISTY DS. KONSERWACJI URZĄDZEŃ KOMPUTEROWYCH
Dodano: 19.07.2012

SPECJALISTA DS. KONSERWACJI URZĄDZEŃ KOMPUTEROWYCH


W związku z projektem „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” Filmoteka Narodowa przyjmie do współpracy na zasadzie umowy zlecenie współpracownika (firma lub umowa cywilnoprawna) na stanowisko Specjalista ds. konserwacji urządzeń komputerowych

Okres współpracy od 1 sierpnia 2012 do 30 czerwca 2013.

Zgłoszenia  wraz z ofertą i CV konserwatora prosimy nadsyłać na adres Ewa Rozenek-Oniszczuk  eoniszczuk@fn.org.pl oraz Paweł Śmietanka psmietanka@fn.org.pl do dnia 25 lipca 2012.

Wybrane osoby zostaną zaproszone na rozmowę,  która odbędzie się w dniu 26 lipca od godz. 10 w Warszawie ul Chełmska 21.

Do obowiązków Specjalisty ds. konserwacji urządzeń komputerowych będzie należało:

Administracja i konserwacja systemu współdzielenia plików medialnych w sieci SAN będącej w posiadaniu Filmoteki Narodowej na potrzeby projektu pt. ”Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie”. W szczególności konserwator będzie prowadził prace przy utrzymywanie serwerów i narzędzi informatycznych (LAN, SAN dla stanowiska Final Cut) wspierających systemy przetwarzania sygnałów audio i video w pracowni Zespole Restauracji Taśmy Filmowej na ul Chełmskiej 21.

Zasady współpracy:

Konserwacja będzie wykonywana przez kolejne 11 miesiące od dnia podpisania Umowy w wymiarze 12 godzin tygodniowo.

Wykonawca, zobowiązuje się do opieki administracyjnej i konserwacji systemu współdzielenia plików medialnych w sieci SAN polegającej na:

1. Monitorowaniu poprawności funkcjonowania urządzeń systemu, w szczególności urządzeń i oprogramowania zarządzającego systemem SAN

2. Przeprowadzaniu, w porozumieniu z dostawcami urządzeń systemów postprodukcji, uaktualnień wersji oprogramowania

3. Administracji dostępem użytkowników do współdzielonych przez system zasobów dyskowych polegających na:
    - stworzeniu reguł dostępu użytkowników do elementów zasobów dyskowych,
    - przydzielenie użytkownikom przywilejów oraz restrykcji w dostępie do zasobów dyskowych,

4. Usuwaniu, porozumieniu z dostawcami urządzeń, usterek w funkcjonowaniu urządzeń     systemów postprodukcji, oraz systemu współdzielenia plików medialnych

5. Monitoringu kontentu zasobów dyskowych polegających na:
    - stworzeniu reguł migracji mediów pomiędzy elementami zasobów dyskowych,
    - czyszczenie zasobów dyskowych poprzez okresowe kontrole zawartości i usuwanie zbędnych plików,

6.  W przypadku występowania usterek w funkcjonowaniu systemu – zapewnienie dostępności telefonicznej od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 16.00

7. W przypadku awarii zgłoszonej do godziny 12-tej – dojazd osobisty w czasie 4 godzin od chwili zgłoszenia awarii. W przypadku awarii zgłoszonej po godzinie 12-tej – reakcja do następnego dnia do godziny 10-tej. Wykonawca, w ramach niniejszej Umowy, zobowiązuje się prowadzenia wszelkich prac związanych z konserwacją systemów współdzielenia plików medialnych w sieci SAN dla będących w posiadaniu zamawiającego systemów:
    - Final Cut Studio
    - Diamant

8. System współdzielenia plików powinien zapewniać:
   - Dostęp do zasobów medialnych za pomocą przydzielonych praw użytkowników. Jednoczesny dostęp do zasobów medialnych dla wyżej wymienionych systemów na poziomie pliku.
  - Możliwość kopiowania i przenoszenia mediów w obrębie uwspólnionej przestrzeni dyskowej oraz pomiędzy pamięciami lokalnymi systemów.
   - Dostęp do uwspólnionej przestrzeni dyskowej dla systemów Windows, Mac OSX.


Wymagania:
- jęz. angielski
- wykształcenie informatyczne (LAN, SAN, FC);
- udokumentowane doświadczenie zawodowe;
- mile widziane referencje


            

TRZECIA EDYCJA NITROLEKCJI!
Dodano: 17.07.2012

Kto powiedział, że dzieci w wakacje nie lubią się uczyć? Co prawda lipiec i sierpień to najlepsza pora na odpoczynek i wyjazdy, jednak ci, którzy zostali w Warszawie, mieli niepowtarzalną okazję uczestnictwa w trzeciej już edycji NITROLekcji.

Środa i czwartek upłynęły dzieciakom pod znakiem filmu. Wszyscy, którzy do tej pory myśleli, że bracia Lumière jako pierwsi wpadli na pomysł stworzenia kinematografu lub że wszystkie przedwojenne obrazy były czarno-białe oraz nieme – żyli w błędzie! Pracownicy Filmoteki, którzy obecnie zajmują się ratowaniem starych taśm przed zniszczeniem w projekcie NITROFILM, przybliżyli młodym ludziom historię kina. Spore zaskoczenie wywołał wśród nich fakt, że taśmy filmowe były barwione – oznacza to, że filmy sprzed stu lat nie musiały być jedynie w odcieniach szarości i bieli. Konserwatorka Katarzyna Mikstal z pasją wyjaśniała, jakich barw używano do poszczególnych scen (np. kolor czerwony miał podkreślać dramaturgię) oraz czym filmy kolorowane różniły się od późniejszych – kolorowych. Filmograf Michał Pieńkowski opowiadał z kolei o tym, że pokazom niemych obrazów towarzyszyła wykonywana na żywo muzyka – film był zatem prawdziwym widowiskiem muzycznym! Wspomniał także o filmowej rewolucji dźwiękowej i pierwszym dźwiękowym filmie – „Śpiewaku jazzbandu”, który swoją premierę miał w 1927 roku.

Dzieciaki z zaciekawieniem obserwowały, co może stać się z filmową taśmą, która jest źle przechowywana. Dowiedziały się też m.in., że najstarsza taśma zwana nitro, jest bardzo łatwopalna i należy zachować szczególną ostrożność, gdy znajdzie się ją np. w piwnicy czy na strychu. Wszyscy zgodnie obiecali, że poszukają takich filmowych perełek u siebie w domach i włączą się w NitroAkcję. Pracownicy projektu NITROFILM zorganizowali również miniquiz oraz zachęcali do wspólnego robienia sklejek na taśmach filmowych.

NitroLekcje były najlepszym dowodem na to, że nawet w wakacje dzieciaki mogą się nauczyć wielu ciekawych rzeczy i aktywnie spędzić czas w mieście!

 

Konserwatorka Kasia Mikstal
Filmograf Michał Pieńkowski
 
 

 

Wizyta delegacji z Indii w Filmotece Narodowej
Dodano: 05.07.2012

3. lipca w Archiwum Filmowym Filmoteki Narodowej przy ulicy Chełmskiej gościliśmy delegację z Indii. Minister Informacji, Radiofonii i Telewizji – Pani Ambice Soni towarzyszyli m.in. Pani Nirupama Kotru (dyrektor Departamentu Filmu), Pan Tripurari Sharan (dyrektor generalny Narodowej Telewizji Doordarshan), Pan Vikrant Rattan – I sekretarz Ambasady Indii ds. kultury i osobisty sekretarz Pan Ranjan P. Thakur. Gości przywitał dyrektor Filmoteki Narodowej – prof. Tadeusz Kowalski. Podczas spotkania przedstawiliśmy główne zadania naszej instytucji, kładąc szczególny nacisk na projekty dotyczące digitalizacji zbiorów: fotosów (Fototeka) oraz kopii filmowych (Nitrofilm i Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej). Korzystając z okazji pochwaliliśmy się kolekcją filmów produkcji indyjskiej w naszych zbiorach, zorganizowanym kilka miesięcy temu przeglądem „Nie tylko Bollywood” oraz obecnością „indyjskich” tematów z Polskiej Kroniki Filmowej w serwisie repozytorium.fn.org.pl:
 
Indie. Jubileusz Agi Khana, PKF, 38/46


Głównym celem wizyty Minister Ambiki Sonni w Polsce jest podpisanie międzyrządowej „Umowy o koprodukcji audiowizualnej” oraz spotkania bilateralne z przedstawicielami najważniejszych instytucji państwowych sektora audiowizualnego.
 
Delegacja z Indii w towarzystwie Dyrektora FN, prof. Tadeusza Kowalskiego
 
Nirupama Kotru w pracowni cyfrowej restauracji taśmy w Filmotece Narodowej
 
wymiana filmowych podarunków między Minister Ambicą Soni a prof. Kowalskim
 
Minister Informacji, Radiofonii i Telewizji Ambica Soni oraz Nirupama Kotru


The Website is co-financed by the European Union from the European Regional Development Fund
within the framework of the Operational Programme – Infrastructure and Environment.