MANIA z muzyką na żywo na Nowych Horyzontach!
Dodano: 27.06.2012

Filmoteka Narodowa od kilku lat ma przyjemność należeć do grona partnerów międzynarodowej klasy wydarzenia filmowego, jakim jest MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu.
 
W programie tegorocznej, 12. edycji festiwalu nie zabraknie projekcji plenerowych na wrocławskim Rynku, które to co roku przyciągają setki widzów. Jednym z takich pokazów specjalnych pod hasłem „klasyka kina” będzie zrekonstruowany cyfrowo w Filmotece Narodowej, legendarny film niemy „Mania. Historia pracownicy z fabryki papierosów” (1918) z polską gwiazdą światowego (niemieckiego i hollywoodzkiego) kina – Polą Negri. Film został zrealizowany w Berlinie przez Eugena Illesa i był jednym z pierwszych sukcesów Apolonii Chałupiec (prawdziwe nazwisko Negri), przyszłej ulubionej aktorki samego Ernsta Lubitscha. „Mania” przez lata była uznawana za dzieło zaginione. Odnaleziona w zbiorach czeskiego kolekcjonera kopia filmu została odrestaurowana i zdigitalizowana w wysokiej rozdzielczości 4K w ramach projektu NITROFILM w Filmotece Narodowej. Film z towarzyszeniem specjalnie na tę okazję skomponowanej muzyki Jerzego Maksymiuka w wykonaniu (na żywo) Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej Leopoldinum pod dyrekcją kompozytora do tej pory obejrzeli: goście re-premiery obrazu w Filharmonii Narodowej, widzowie w Paryżu, Madrycie, Londynie, Kijowie i Berlinie podczas europejskiego tournée filmu w ramach Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej oraz mieszkańcy Elbląga w Teatrze im. Aleksandra Sewruka i miłośnicy Lipna – rodzinnego miasta Negri - podczas tegorocznego 6. Przeglądu Twórczości Filmowej „Pola i inni”.
 
 
Pokaz specjalny: klasyka kina:
„Mania. Historia pracownicy z fabryki papierosów”
muzyka na żywo: Wrocławska Orkiestra Kameralna Leopoldinum
pod batutą Jerzego Maksymiuka

26 lipca 2012, godz. 22.00
Wrocławski Rynek

Wstęp wolny!W ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty Filmoteka udostępnia kopie filmowe (na retrospektywy znakomitych twórców kina) i kontynuuje pomysł prezentowania odrestaurowanych, najstarszych zachowanych w kolekcji Filmoteki zabytków polskiej kinematografii z muzyką na żywo. Do tej pory w ramach pokazów specjalnych podczas wrocławskiego festiwalu pokazaliśmy: „Mogiłę nieznanego żołnierza”, 1927 r. z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej pod batutą Rafała Rozmusa, „Cud nad Wisłą”, 1921 i „Dla ciebie, Polsko”, 1920 muzycznie zilustrowane przez elektroakustyczny zespół Horny Teres oraz zrekonstruowany cyfrowo we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym oraz Stowarzyszeniem Twórców Obrazu Filmu Fabularnego najsłynniejszy polski western „Prawo i pięść” w reżyserii Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego z 1964 roku. Kolejne edycje, podczas których wymagającej publiczności konsekwentnie prezentowane są filmy wykraczające poza granice konwencjonalnego kina pokazały, że obok reżyserów idących na przekór modom, operujących własnym językiem filmowym, jest miejsce dla tytułów z początków tej dziedziny sztuki.
 
 
Pola Negri w filmie „Mania. Historia pracownicy z fabryki papierosów”
 
 
„Mania” to historia wielkiej miłości Mani Walkowskiej - pracownicy fabryki papierosów - do utalentowanego kompozytora Hansa. Mania zostaje modelką na plakacie reklamowym nowej marki papierosów. U Alexa, malarza, autora plakatu, poznaje młodego kompozytora Hansa van den Hofa. Zakochuje się w nim z wzajemnością. Tymczasem Morelli, bogaty i wpływowy mecenas sztuki, zaintrygowany urodą modelki z plakatu, urządza wielki bal, na który zaprasza Manię. W trakcie zabawy usilnie, choć bezskutecznie zabiega o jej względy…
Więcej o filmie: http://www.nitrofilm.pl/
 
Kadr przed i po rekonstrukcji z filmu „Mania. Historia pracownicy z fabryki papierosów”
 
 
Przez wiele lat uznawany za bezpowrotnie zaginiony film odnalazł się w zbiorach czeskiego kolekcjonera. W 2006 roku Filmoteka Narodowa a następnie poddała ją kompleksowej rekonstrukcji w ramach projektu NITROFILM: „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dzięki staraniom Filmoteki Narodowej Mania została przywrócona do życia.
Więcej o restauracji filmu „Mania”: http://www.nitrofilm.pl/


Pola Negri (wł. Barbara Apolonia Chałupiec) urodziła się 3 stycznia 1897 roku w polskiej miejscowości Lipno (zmarła 1 sierpnia 1987 roku w San Antonio w USA). Była wielką gwiazdą kina, legendą, aktorką o światowym formacie. Jej egzotyczna uroda, charyzma, bogata mimika oraz umiejętności pantomimiczne powodowały, że jej role zapadały głęboko w pamięć widzów, dla których stała się bożyszczem ekranu. Wykreowała postać femme fatale, kobiety-wampa i stała się symbolem epoki, poprzedzającej dynamiczny rozwój sztuki filmowej. Zyskała status prawdziwej gwiazdy i do historii kinematografii przeszła jako pierwsza Europejka, która zrobiła karierę w Hollywood.
Więcej o Poli Negri: http://www.maniafilm.pl/
 
 

OGŁOSZENIE NA USŁUGI PROMOCYJNE PROJEKTU
Dodano: 13.06.2012

 

Filmoteka Narodowa zleci wykonanie prac/czynności dotyczących promocji projektu pn. KONSERWACJA I DIGITALIZACJA PRZEDWOJENNYCH FILMÓW FABULARNYCH W FILMOTECE NARODOWEJ W WARSZAWIE współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Opis usługi:

  • Udział w organizacji wydarzeń promocyjnych oraz w opracowywaniu materiałów informacyjnych i promocyjnych na potrzeby projektu.

  • Opracowanie koncepcji graficznej wystawy związanej z filmem „Pan Tadeusz”. Adaptacja identyfikacji graficznej repremiery "Pana Tadeusza" na potrzeby prezentacji.

  • Wybór zdjęć i dopasowanie materiałów ikonograficznych do warstwy tekstowej wystawy związanej z filmem „Pan Tadeusz”. Opieka edycyjna nad komentarzami tekstowymi do wystawy.

  • Digitalizacja materiałów ikonograficznych  ze zbiorów Filmoteki Narodowej oraz wypożyczonych materiałów na potrzeby prezentacji.

  • Korekta graficzna materiałów ikonograficznych. Kadrowanie materiałów na potrzeby graficznych plansz w wersji elektronicznej.

  • Wykonanie grafiki: skład materiałów, tekstów, podpisów, ułożenie graficzne materiałów ikonograficznych. Przystosowanie plansz elektronicznych do wymogów prezentacji na obszarach wystawienniczych w kinie Iluzjon. Animacja przejść pomiędzy planszami.

  • Bieżąca współpraca z Zespołem Projektowym.

 

Wymagania:

  • Zainteresowanie historią filmu.

  • Kreatywność.

  • Umiejętność pracy w zespole.

 

Termin realizacji usługi: 20.06.2012 r. – 30.09.2013 r.

 

Przewidywana forma zatrudnienia: umowa cywilno-prawna (umowa zlecenie, umowa o dzieło).

 

Oferty prosimy nadsyłać do 19 czerwca 2012 r. na adres: wpalka@fn.org.pl umieszczając w temacie wiadomości zapis: OFERTA PROMOCJA. 

 

ZAPYTANIE OFERTOWE W SPRAWIE ORGANIAZACJI RE-PREMIERY
Dodano: 11.06.2012

Szanowni Państwo,

Zwracamy się z zapytaniem ofertowym dotyczącym organizacji krajowej (w Warszawie) re-premiery zrekonstruowanego niemego filmu „Pan Tadeusz” (w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego z 1928 roku) z udziałem orkiestry na żywo w ramach projektu „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu Kultura i dziedzictwo kulturowe Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Re-premiera zaplanowana jest jako wydarzenie trzydniowe i obejmuje kolejno: pokaz filmu „Pan Tadeusz” z muzyką na żywo z zaproszeniami imiennymi, warsztaty filmowe dotyczące rekonstrukcji filmu i ciekawostek z nim związanych, pokaz filmu „Pan Tadeusz” z muzyka na żywo na zaproszenia ogólnodostępne.


Przedmiot zamówienia obejmuje:

a) stylizację sali na re-premierę filmu i drugi pokaz / całościową produkcję wydarzenia,

b) wynajęcie sprzętu nagłaśniającego i/lub projekcyjnego niezbędnego do przeprowadzenia warsztatów filmowych poprzedzających drugi pokaz,

c) projekt, druk i dystrybucję plakatów,

d) projekt, druk i dystrybucję zaproszeń,

e) wykonanie zwiastuna filmowego,

f) przygotowanie i realizacja kampanii promocyjnej / reklam w prasie i radiu oraz innych mediach / działalność e-PR,

g) opracowanie muzyczne z wykonaniem dla dwóch pokazów,

h) organizację poczęstunku dla około 250 osób po pierwszym pokazie.

 

Termin wykonania zamówienia (trzydniowe wydarzenie) – 09.11.2012 r. oraz 10 i 11.11.2012 r.

 

Ofertę zawierającą:

- wycenę,

- datę ważności oferty,

- prosimy składać mailowo na adres: aolszowska@fn.org.pl

 

Termin składania ofert upływa w dniu 18 czerwca 2012.

 

 

 


The Website is co-financed by the European Union from the European Regional Development Fund
within the framework of the Operational Programme – Infrastructure and Environment.