WYSTAWA: HISTORIA RĘKOPISU „PANA TADEUSZA” WE WROCŁAWIU
Dodano: 31.05.2012

Już pojutrze w Kamienicy Pod Złotym Słońcem we Wrocławiu odbędzie się wernisaż "Pierwszej odsłony" wystawy „Historia rękopisu Pana Tadeusza – teksty, konteksty, realia”. Wystawa została przygotowana z myślą o tych wszystkich, którzy chcieliby wzbogacić swoją wiedzę o tej polskiej epopei narodowej, napisanej przez Adama Mickiewicza. Wernisażowi będzie towarzyszyć koncert muzyki kameralnej w wykonaniu Lutosławski Quartet. Pan Tadeusz, który powstawał w latach 1832-1834 (po klęsce powstania listopadowego, a więc w okresie bardzo trudnym dla Polaków), z upływem czasu stał się dla czytelników tym, czym dla Greków były Odyseja i Iliada.

Organizatorzy wrocławskiej wystawy chcą przybliżyć widzom historię powstania rękopisu. Punktem wyjścia do jej przygotowania było pierwszych 6 ksiąg poematu: Gospodarstwo, Zamek, Umizgi, Dyplomatyka i Łowy, Kłótnia, Zaścianek oraz wątki z biografii Mickiewicza, które miały bezpośredni wpływ na kształtowanie utworu. Rękopis Pana Tadeusza to jedna z najcenniejszych pamiątek, znajdujących się w Narodowym Zakładzie im. Ossolińskich. Oprócz pogłębienia wiedzy o treści i budowie dzieła polskiego wieszcza, goście będą również mieli okazję na poznanie bohaterów epopei czy staropolskich zwyczajów i gospodarstw, jakie pojawiają się w utworze. Nie zabraknie również towarzyszących wystaw multimedialnych, które przybliżą życie na tzw. salonach, które odgrywały ogromną role w  życiu kulturalnym Europy I połowy XIX wieku. Spotykali się w nich najwięksi europejscy muzycy, malarze, uczeni, politycy, a także pisarze, łącznie z Adamem Mickiewiczem.

Filmoteka Narodowa serdecznie poleca wystawę „Historia rękopisu Pana Tadeusza – teksty, konteksty, realia” tym bardziej, że to właśnie ekranizacja „Pana Tadeusza” z 1928 będzie kolejnym ważnym wydarzeniem w ramach projektu NITROFILM. Re-premiera odnowionego cyfrowo filmu, nad którymi obecnie trwają prace konserwatorskie i rekonstrukcyjne, zaplanowana jest na 9. listopada w zmodernizowanym warszawskim kinie Iluzjon. Mamy nadzieję na kolejny pokaz już w listopadzie w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich!

Wystawa Historia rękopisu „Pana Tadeusza” – teksty, konteksty, realia
Kamienica Pod Złotym Słońcem Rynek 6
1 czerwca – 31 października 2012
wtorek – niedziela od godz. 10.00 do 18.00                                                          
[Wystawa będzie zamknięta w dniach 7 czerwca i 15 sierpnia]

Wstęp: bilet normalny – 10 zł, ulgowy – 5 zł

więcej na: www2.oss.wroc.pl


 

 

 O FILMIE "PAN TADEUSZ"  

  www.nitrofilm.pl

 

  

PAN TADEUSZ
Rok produkcji: 1928, Premiera: 9 XI 1928

Reżyseria:Ryszard Ordyński
Asystent reżysera: Stanisław Szebego
Scenariusz: Ferdynand Goetel, Andrzej Strug
Zdjęcia: Antoni Wawrzyniak, Janusz Wasung
Scenografia: Józef Galewski
Charakteryzacja: Konrad Narkiewicz
Kierownictwo produkcji: Alfred Niemirski
Produkcja: Star-Film

Obsada aktorska:
Wojciech Brydziński (Adam Mickiewicz), Leon Łuszczewski (Tadeusz Soplica), Helena Sulima (Telimena), Jan Szymański (Jacek Spolica/Ksiądz Robak), Paweł Owerłło (Podkomorzy), Jerzy Leszczyński (Król Stanisław August Poniatowski), Stefan Jaracz (Napoleon Bonaparte), Marian Jednowski (Gerwazy), Julian Krzewiński (Rejent), Mariusz Maszyński (hrabia), Zofia Zajączkowska (Zosia) i inni >>

WIĘCEJ O FILMIE:

PAN TADEUSZ na Facebooku i Twitterze:
https://www.facebook.com/pantadeusz1928
https://twitter.com/pan_tadeusz

OKLASKIWANA „MANIA” NA FESTIWALU W LIPNIE!
Dodano: 28.05.2012

W miniony weekend już po raz szósty odbył się Przegląd Twórczości Filmowej "Pola i inni". Trzeciego dnia festiwalu, w niedzielę, został pokazany film Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów z 1918 roku. Tytułową bohaterkę zagrała światowej sławy aktorka kina niemego, Pola Negri, która przyszła na świat jako Barbara Apolonia Chałupiec właśnie w Lipnie.

„Mania”, pierwotnie uznana za film zaginiony, została przekazana do zbiorów Filmoteki Narodowej, gdzie  w ramach projektu NITROFILM – Konserwacja i digitalizacja przedwojennych zbiorów w  Filmotece Narodowej w Warszawie, została poddana kompleksowej restauracji. Projekcję zrekonstruowanego cyfrowo filmu poprzedziła uroczysta gala, na której na ręce Dyrektora FN, prof. Tadeusza Kowalskiego, został wręczony Medal Lipnowskiego Towarzystwa Kulturalnego im. Poli Negri. Dyrektor Artystyczna festiwalu i prezes LTK, Dorota Łańcucka, podkreślała szczególny wkład Filmoteki Narodowej w promocję i utrwalanie historii kina. Statuetkę Politkę odebrał na gali maestro Jerzy Maksymiuk, kompozytor muzyki do filmu „Mania”, który porwał publiczność kina „Nawojka” w wir cudownych dźwięków, kiedy po otrzymaniu nagrody zasiadł na krótką chwilę do pianina.

Film „Mania” został przyjęty przez lipnowską publiczność niezwykle entuzjastycznie. Po projekcji, do akompaniamentu Jerzego Maksymiuka, utwór „Po romansie” ze słowami Ewy Piaseckiej-Maksymiuk zaśpiewała aktorka, Joanna Trzepiecińska. Widzowie byli zachwyceni do takiego stopnia, że artyści zdecydowani się na bis. Wśród gości pokazu znaleźli się m.in. aktorka Irena Karel, przewodnicząca Komisji Kultury i Środków Przekazu Iwona Śledzińska-Katarasińska, posłanka Małgorzata Kidawa-Błońska oraz krytyk i dziennikarz filmowy Konrad Zarębski.

Festiwal „Pola i inni” to niezwykłe wydarzenie kulturalne, które cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Także film „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów” tłumnie zgromadził publiczność w Lipnie. Mamy nadzieję, że siódma edycja Festiwalu przyciągnie kolejnych fanów znakomitej polskiej gwiazdy, jaką była legendarna aktorka Pola Negri. 
Dyrektor Filmoteki Narodowej odbiera Medal Lipnowskiego Towarzystwa Kulturalnego
foto: Paulina Świątek

Dyrektor Filmoteki Narodowej Tadeusz Kowalski z medalem LTK
foto: Paulina Świątek

Kompozytor Jerzy Maksymiuk w Lipnie

Statuetkę Politkę odebrał na gali maestro Jerzy Maksymiuk

Druga edycja NITROLekcji za nami
Dodano: 25.05.2012

23.maja w Centralnym Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich przy Żurawiej odbyła się druga edycja NITROLekcji, prowadzonych przez specjalistów z Filmoteki Narodowej. Konserwatorki taśmy razem z filmografem przybliżyli uczniom jednemu z warszawskich gimnazjów tajniki cyfryzacji i rekonstrukcji filmowej. Opowiedzieli też o projekcie NITROFILM, który zajmuje się konserwacją i digitalizacją przedwojennych polskich filmów.

Uczniowie byli zachwyceni taśmami, jakie przynieśli ze sobą pracownicy zespołu NITROFILMU. Na własne oczy mogli się przekonać, że najnowszych taśm poliestrowych nie da się tak łatwo zniszczyć, jak łatwopalnych i kruchych taśm nitro. Młodzi ludzie poznali również różnicę między filmami kolorowanymi a kolorowymi, dowiedzieli się więcej o rewolucji, jaką było wprowadzenie dźwięku do filmu oraz o tym, co dzieje się z niewłaściwie przechowywanymi kopiami filmowymi. Gimnazjaliści mieli okazję samemu przewijać film w miniprojektorze oraz własnoręcznie wykonać sklejki. Poznali również NITROAkcję, która działa pod hasłem „Przygarniamy stare filmy” i zachęca do poszukiwań kopii u siebie w domach.

A oto krótka relacja fotograficzna z tego wydarzenia:

CZWARTEK Z NITROFILMEM NA UNIWERSYTECIE WARSZAWSKIM
Dodano: 24.05.2012

Już jutro, 24. maja, na Uniwersytecie Warszawskim odbędzie się kolejne spotkanie w ramach cyklu „Czwartki z kulturą”, organizowanego przez Samorząd Studentów. Tym razem uczestnicy będą mieli niepowtarzalną okazję poznania polskiego kina niemego. O tym pięknym okresie w polskiej kinematografii przedwojennej opowiedzą jej pasjonaci z projektu NITROFILM Filmoteki Narodowej.

Nasi specjaliści przedstawią tajniki konserwacji taśmy filmowej i opowiedzą, do czego może doprowadzić jej niewłaściwe przechowywanie. Będzie także szansa na to, by dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy o digitalizacji przedwojennych filmowych obrazów. Zespół NITROFILMU będzie również zachęcał do poszukiwań starych taśm u siebie w domach – takie bezcenne materiały mogą leżeć zapomniane w piwnicach czy na strychach, a dzięki pracowni konserwacji taśmy można przywrócić im nowe życie. Wierzymy, że nie tylko studenci przyłączą się do naszej NITROAkcji, którą organizujemy pod hasłem „Przygarniamy stare filmy”.

Nie zabraknie także filmowych projekcji. W Kampusie Głównym pokażemy dwa przedwojenne obrazy: „Dla Ciebie, Polsko” (1920) i „Cud nad Wisłą” (1921). Będzie to okazja na zapoznanie się z polskim kinem okresu dwudziestolecia międzywojennego.

Spotkanie odbędzie się w czwartek,  24.05.2012 r. o godzinie 18:30 w Sali Konferencyjnej (s.200, II piętro) w budynku Samorządu Studentów, na Małym Dziedzińcu Kampusu Głównego (Krakowskie Przedmieście 24).

Więcej informacji:

http://samorzad.uw.edu.pl/7653/czwartki-kultura-nieme-kino/#more-7653

https://www.facebook.com/events/442099092468236/

 

CO TO BYŁA ZA NOC!
Dodano: 21.05.2012

W miniony weekend podczas 9. edycji NOCY MUZEÓW Filmoteka Narodowa wspólnie z Warszawską Szkołą Filmową zadbała o to, by nikt nie zasnął.

Późnym wieczorem na warszawskim Żoliborzu można było zgłębić tajniki konserwacji filmowej, dowiedzieć się czegoś o procesie digitalizacji polskich filmów, a także obejrzeć dwa odnowione cyfrowo przedwojenne obrazy: „Cud nad Wisłą” (1921) i „Dla Ciebie, Polsko” (1920). Każdy z odwiedzających mógł porozmawiać z pracownikami FN i poznać NITROAkcję, która zajmuje się poszukiwaniem starych taśm filmowych.

A oto wspomnienie sobotniej nocy.

 

Nitrofilm w Warszawskiej Szkole Filmowej

 


 

 


 

 

 Ekipa projektu Nitrofilm Filmoteki Narodowej: Kasia Mikstal, Monika Supruniuk,
Paulina Świątek, Michał Pieńkowski oraz Jakub Stadnik z firmy Media Inventions s.c.

 

 Ulotki promujące NitroAkcję

 

 

 

 

 

 

 

 

 


NOC MUZEÓW Z FILMOTEKĄ NARODOWĄ
Dodano: 17.05.2012

Już w najbliższy weekend, w nocy z soboty na niedzielę (19./20. maja) Filmoteka Narodowa oraz Warszawska Szkoła Filmowa zapraszają na NOC MUZEÓW. Zanim zapadnie zmierzch, Warszawska Szkoła Filmowa zorganizuje dzień otwarty, podczas którego zainteresowani będą mieli okazję uczestniczyć w planie filmowym, warsztatach aktorskich, zajęciach z charakteryzacji filmowej i innych atrakcjach.

NOC MUZEÓW startuje po raz dziewiąty i jest świętem instytucji, które niespełna dekadę temu otworzyły nocą swe podwoje dla zwiedzających w Warszawie. W tym roku zgłosiły się 204 placówki. Filmoteka Narodowa również przygotowała specjalne wydarzenia na tę wyjątkową noc. W siedzibie Warszawskiej Szkoły Filmowej na Żoliborzu opowiemy o tajnikach restauracji taśmy filmowej. To niepowtarzalna okazja, by poznać „od kuchni” pracę zespołu projektowego NITROFILM. Konserwatorzy zaprezentują rodzaje i właściwości taśmy filmowej, opowiedzą również o tym, jak Filmoteka Narodowa ratuje przed zniszczeniem stare polskie filmy. Zwiedzający będą także mieli dowiedzieć się czegoś o naszej NITROAkcji, która odbywa się pod hasłem „Przygarniamy stare filmy”. Będziemy zachęcać do poszukiwań filmowych, często bezcennych kopii, by wspólnie móc przywrócić im życie.

Nie zabraknie także filmowych pokazów. Podczas NOCY MUZEÓW odbędą się dwa seanse: „Cud nad Wisłą” (z 1921 roku) oraz „Dla ciebie, Polsko” (z roku 1920) z sygnowanej przez Filmotekę Narodową serii „Kino Polskie okresu Wielkiego Niemowy”. Pokażemy, że polskie kino nieme ma ogromną wartość. Widzowie, oglądając te odnowione cyfrowo filmy, będą mogli na własne oczy przekonać się, że rekonstrukcja filmowa ma ogromny sens.

Na koniec coś, co kochają wszyscy: klasyka filmu dokumentalnego - Polskie Kroniki Filmowe ze zbiorów Repozytorium Cyfrowego FN.

Wstęp na NOC MUZEÓW jest bezpłatny!


Zapraszamy:

• 18.00 – W starym kinie: o tajnikach restauracji taśmy filmowej w Filmotece Narodowej

• 19:00 – Projekcja zrekonstruowanych filmów: „Cud nad Wisłą” (1921) oraz „Dla Ciebie, Polsko” (1920) z sygnowanej przez Filmotekę Narodową serii Kino Polskie okresu ‘Wielkiego Niemowy’

• 21.00 – Z Repozytorium Cyfrowego Filmoteki Narodowej: Polskie Kroniki Filmowe

 Program dnia otwartego i NOCY MUZEÓW Warszawskiej Szkole Filmowej>>>

Warszawska Szkoła Filmowa
ul. Gen. Zajączka 7
Metro: Dworzec Gdański


Więcej o Nocy Muzeów w Warszawie >>>

Mapka:

 


DRUGI W POLSCE POKAZ ZREKONSTRUOWANEJ
Dodano: 16.05.2012

W miniony piątek, 11. maja, „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów” – film pierwotnie uznany za zaginiony, został pokazany w Teatrze im. Sewruka w Elblągu. Pokazowi towarzyszyła muzyka na żywo w wykonaniu Elbląskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą kompozytora, Jerzego Maksymiuka. Filmoteka Narodowa była głównym partnerem wydarzenia.

Pokaz był niezwykłym wydarzeniem nie tylko ze względu na odtwórczynię tytułowej roli – Polę Negri, lecz także fenomenalne wykonanie muzyki przez dwudziestojednoosobową Elbląską Orkiestrę Kameralną. Pięciuset osobowa widownia, która jako druga w kraju (po jesiennej re-premierze w Filharmonii Narodowej w Warszawie) obejrzała „Manię”, podobnie jak publiczność międzynarodowa (podczas europejskiego tournée filmu http://www.maniafilm.pl/) swe uznanie dla pokazu i orkiestry wyraziła owacjami na stojąco.

Gościem wieczoru był Dyrektor Filmoteki prof. Tadeusz Kowalski, który przybliżył publiczności arcyciekawe tajniki wykonanej w Filmotece Narodowej (w ramach projektu NITROFILM) kompleksowej konserwacji i digitalizacji filmu.

Wzruszająca historia Manii, pracownicy fabryki papierosów, stanowiła znakomitą podstawę do stworzenia muzyki przez jednego z najwybitniejszych polskich twórców – Jerzego Maksymiuka. Maestro poprowadził Elbląską Orkiestrę Kameralną przedstawiając tragiczne losy bohaterki w pięknej oprawie muzycznej, która oddała klimat poszczególnych scen filmu: raz towarzysząca mu muzyka była żywa i radosna, innym razem – spokojna i wzruszająca. Jak twierdzą świadkowie, widzowie mogli dzięki tym zabiegom doskonale wczuć się w klimat opowiadanej historii. Na pożegnanie z zachwyconą widownią, muzyka zabrzmiała ponownie.

Na kolejny pokaz filmu „Mania” zapraszamy już 27. maja do Lipna!


Więcej informacji >>>

Więcej zdjęć >>>

 

Dyrektor Filmoteki Narodwej Prof. Tadeusz Kowalski wita przybyłą publiczność
Elbląskia Orkiestra Kameralna pod batutą kompozytora Jerzego Maksymiuka
"Mania" z muzyką na żywo
Elbląskia Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka do filmu "Mania"
Jerzy Maksymiuk z Elbląską Orkiestrą Kameralną
Fot. Ryszard Siwiec

Fot. Aleksander Winter
Więcej zdjęć >>>

 

ROZPIERAŁA NAS ENERGIA! RELACJA Z 16. PIKNIKU NAUKOWEGO
Dodano: 14.05.2012

Tłumy zwiedzających, niezapomniana atmosfera i gigantyczne pokłady energii, która stała się motywem przewodnim tegorocznego Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Tak można podsumować 16. edycję wydarzenia, które odbyło się w minioną niedzielę w Parku im. Rydza-Śmigłego w Warszawie.

Filmoteka Narodowa przygotowała liczne atrakcje: już przy wejściu do namiotu można było „zapoznać” się z filmową taśmą – wszystko dzięki specjalnej zasłonie, wykonanej właśnie z oryginalnej „trzydziestki piątki”. W środku na zwiedzających czekali konserwatorzy taśmy i filmografowie, którzy z pasją opowiadali o kinie. Miłośnicy filmu z pewnością mogli znaleźć coś dla siebie. W namiocie przygotowana została minipracownia restauracji taśmy: każdy z zainteresowanych mógł poznać zasady barwienia taśmy, jej rodzaje i rozmiar (największe wrażenie zrobiła najszersza rolka o szerokości aż 70mm!), a także… własnoręcznie uratować jej rozerwane części, wykonując tzw. sklejki.

 

   

Nie zabrało również ciekawych pokazów filmowych. Konserwatorka Monika Supruniuk wraz z filmografem Michałem Pieńkowskim opowiadali o jednym z większych projektów Filmoteki: NITROFILMIE, który zajmuje się konserwacją i digitalizacją przedwojennych filmów fabularnych. Spore zaskoczenie u widzów wywołał fakt, że z polskich filmów niemych do naszych czasów zachowało się jedynie 5% zbiorów. Pracownicy FN zachęcali tym samym do wzięcia udziału w NITROAkcji, by móc wspólnie powiększać ilość kopii filmowych. Akcja, która odbywa się pod hasłem „Przygarniamy stare filmy” wywołała spore zainteresowanie wśród uczestników Pikniku, którzy zadeklarowali chęć poszukiwań filmów u siebie w domach. Na zachętę (i pamiątkę) dostali taśmę filmową z logo NITROAkcji i numerem kontaktowym do Filmoteki na wypadek, gdyby udało im się znaleźć filmowe rolki.

Stoisko Filmoteki Narodowej, we wspólnym namiocie z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, było także nie lada atrakcją dla najmłodszych: dzieci wspólnie z konserwatorką Katarzyną Mikstal próbowały rozrywać najtrwalszą, poliestrową taśmę i dowiadywały się, dlaczego tak ważne jest ratowanie najstarszej z nich – łatwopalnej nitro. Uświadomiły sobie, że digitalizacja filmów jest bardzo istotna szczególnie po obejrzeniu filmu, prezentującego jak łatwo taśma nitro może ulec zniszczeniu.

 

Piknik Naukowy będący największą w Europie plenerową imprezą popularyzującą naukę jak co roku był ciekawą formą spędzenia wolnego czasu zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Wszyscy nas odwiedzający byli zachwyceni działaniami Filmoteki Narodowej. Naładowani pozytywna energią już szykujemy się za kolejną, 17 edycję.

Do zobaczenia za rok!

 

 

Stoisko Filmoteki Narodowej i Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej 
na 16. Pikniku Naukowym

 

 

 Konserwatorka Kasia Mikstal

 

 

 Konserwatorka Monika Supruniuk

 

 

Prezentacja Filmoteki Narodowej

 

 
Pracownicy projektu Nitrofilm Filmoteki Narodowej: Monika Supruniuk, Paulina Świątek
Kasia Mikstal, Michał Pieńkowski, Roger Kuźmiński, Paweł Śmietanka

Fot. Paulina Świątek, Justyna Jabłońska
 
WIĘCEJ ZDJĘĆ >>>

FILMOTEKA NARODOWA NA 16. PIKNIKU NAUKOWYM
Dodano: 07.05.2012

Piknik Naukowy, czyli największa w Europie impreza plenerowa popularyzująca naukę odbędzie się już 12. maja w Parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego na warszawskim Powiślu. Tematem przewodnim tegorocznego Pikniku jest energia. W wydarzeniu czynnie uczestniczy również Filmoteka Narodowa.

W popularnonaukowej imprezie plenerowej weźmie udział około 200 instytucji z kraju i zagranicy. W namiotach wystawowych i na scenie będzie można zobaczyć ponad 1000 pokazów. Piknik jest znakomitą okazją do zaprezentowania Projektu NITROFILM przez pracowników naszej instytucji. W naszym namiocie pokazane zostaną filmy o digitalizacji i rekonstrukcji najstarszych polskich filmów, a zespół projektowy opowie o konserwacji przedwojennych zbiorów. Wejście do namiotu będzie częściowo zasłonięte specjalną kurtyną, wykonaną z taśm filmowych. Po krótkim wykładzie i prezentacji filmów przyjdzie pora na kolejne atrakcje. Będzie szansa, by z bliska zobaczyć (a nawet dotknąć!) filmową taśmę i poznać jej właściwości (niektóre z nich, jak chociażby taśma nitro, są niezwykle łatwopalne, z kolei taśmy poliestrowe – najtrwalsze).


 

Uczestnicy będą mieli również okazję dowiedzieć się wielu fascynujących rzeczy o historii kina.  Zespół projektowy opowie o naszej NITROAkcji, która odbywa się pod hasłem „Przygarniamy stare filmy”. Będziemy zachęcać do poszukiwań taśm filmowych we własnych domach (na strychach, w piwnicach, wśród pamiątek po dziadkach) i do tego, by przynieść kopie do Filmoteki Narodowej, bo wówczas wspólnie będziemy mogli je uchronić przed zniszczeniem. Dzięki temu każdy ma szansę przyczynić się do ratowania naszej kultury. Pracownicy Filmoteki podpowiedzą także najmłodszym, jak robić sklejki i układać filmowe puzzle. Ci, którym uda się to zrobić najlepiej, zostaną nagrodzeni wspaniałymi gadżetami. Wierzymy, że uda nam się połączyć naukę z zabawą!

Na wspólne odkrywanie tajemnic nauki i filmowego świata zapraszamy już w najbliższą sobotę, 12. maja w godz. 11.00-20.00 do Parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego w Warszawie (przy ul. Rozbrat). Wstęp wolny.

Więcej informacji: http://www.pikniknaukowy.pl
Program Pikniku Naukowego: http://www.pikniknaukowy.pl/2012/program/

Nasz namiot dzielimy wspólnie z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, znajdziecie nas w Sektorze IV w namiocie nr 208. Do zobaczenia!

„MANIA” Z MUZYKĄ NA ŻYWO POD BATUTĄ JERZEGO MAKSYMIUKA W ELBLĄGU
Dodano: 02.05.2012

„Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów” – film z początków kariery polskiej gwiazdy światowego kina, Poli Negri – po blisko stu latach powrócił na ekrany kin. Odrestaurowany cyfrowo dzięki projektowi NITROFILM niemy obraz z 1918 roku ze specjalnie na tę okazję skomponowaną muzyką Jerzego Maksymiuka został pokazany w sześciu europejskich stolicach: Warszawie, Paryżu, Madrycie, Londynie, Kijowie i Berlinie.

Na drugi pokaz „Mani” w Polsce zapraszamy już 11. maja do Elbląga. Partnerem głównym wydarzenia jest Filmoteka Narodowa.

Pokazowi filmu będzie towarzyszyć muzyka na żywo w wykonaniu Elbląskiej Orkiestry Kameralnej oraz artystów: Jana Krzeszowca (flet), Jarosława Podsiadlika (klarnet) i Anny Rutkowskiej-Schock (fortepian), pod dyrekcją maestro Jerzego Maksymiuka. „Mania” to jeden z pierwszych zagranicznych filmów w bogatym dorobku Poli Negri. Późniejsza wielka gwiazda kina zagrała w nim jako dwudziestokilkuletnia dziewczyna, przed którą dopiero otwierały się drzwi do światowej kariery. Jednak już wtedy oczarowała swoją oryginalną urodą, pięknymi oczami, zwinnością ciała, bogatą mimiką oraz nietuzinkową osobowością.

Choć film przez wiele lat był uznawany za bezpowrotnie zaginiony, Filmotece Narodowej udało się odzyskać jedyną zachowaną kopię. „Mania” została poddana kompleksowej restauracji cyfrowej w ramach projektu „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie”. Film, w ramach projektu realizowanego podczas Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej 2011, został również zaprezentowany na specjalnych pokazach z muzyką na żywo w kilku stolicach Starego Kontynentu.

 


Więcej o filmie: „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów” >>>

„Mania” w Elblągu >>>

„MANIA” tournée >>>

 

11 maja 2012, godz. 19
Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu.

Bilety: 45 zł (ulgowy), 50 zł (normalny)
Bilety do nabycia w Biurze Koncertowym Elbląskiej Orkiestry Kameralnej
Ratusz Staromiejski, w godzinach: pn.-pt. 8:00-16:00, wt. 8:00-18:00 (Elbląg, Stary Rynek 25).
Rezerwacja telefoniczna: (55) 237 47 49 lub elektroniczna: www.eok.elblag.eu
The Website is co-financed by the European Union from the European Regional Development Fund
within the framework of the Operational Programme – Infrastructure and Environment.