2 LATA PROJEKTU NITROFILM
Dodano: 26.01.2012

 

NITROFILM - „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” to projekt rozpoczęty w grudniu 2009 roku. Celem nadrzędnym NITROFILMU jest zabezpieczenie wieczyste najcenniejszych archiwaliów filmowych ze zbioru polskiej kinematografii okresu przedwojennego i digitalizację 43 filmów, których kopie zachowały się wyłącznie na taśmie łatwopalnej nitro, czyli nośniku oryginalnym, pochodzącym z okresu, w jakim filmy powstały.


Projekt zakłada przeniesienie obrazu analogowego z taśmy filmowej nitro do pliku cyfrowego w rozdzielczości 4K. Po starannej konserwacji, digitalizacji i rekonstrukcji filmy te będą dostępne w formacie kina cyfrowego i telewizji HD. Dzięki środkom finansowym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko) udało się wyposażyć pracownię Restauracji Taśmy Filmowej w Filmotece Narodowej m.in. w nowoczesne stoły służące do montowania, konserwacji i oglądania starych taśm oraz najnowszej generacji sprzęt do digitalizacji i naświetlania materiałów filmowych - skaner ARRI. Powstał zespół kilkunastu wyspecjalizowanych pracowników, którzy stanowią jedyny, na skalę europejską, zespół ekspertów od restauracji taśmy nitrocelulozowej. 

Uruchomiono stronę internetową www.nitrofilm.pl dedykowaną projektowi i przedwojennym filmom, a także NITROBLOG http://blog.nitrofilm.pl oraz profile w mediach społecznościowych: Facebook, Twitter i Vimeo:

http://www.facebook.com/nitrofilm
https://twitter.com/nitrofilm_fn
http://vimeo.com/nitrofilm

Zwiastun o rekonstrukcji "Mani"

 

Każdy etap realizacji projektu jest dokumentowany w postaci aktualności na stronie internetowej, informacji prasowych, a także zdjęć i filmów dostępnych w internecie.

W 2011 roku w pełni zrekonstruowany został pierwszy z trzech planowanych filmów -  MANIA. HISTORIA PRACOWNICY FABRYKI PAPIEROSÓW (z roku 1918) z udziałem gwiazdy światowego kina, Poli Negri. 4. września film miał uroczystą re-premierę w Filharmonii Narodowej ze specjalnie skomponowaną muzyką Jerzego Maksymiuka w wykonaniu Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej Leopoldinum. „Mania” prezentowana była następnie w pięciu stolicach Europy w ramach Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011 (www.maniafilm.pl).


Zgodnie z założeniami projektu w 2011 roku 10 filmów zostało zdigitalizowanych, a ich kopie będą stanowić wieczyste zabezpieczenie. Do końca września 2013 roku zeskanowanych i przygotowanych do procesu rekonstrukcji zostanie kolejnych 30 filmów, a pełnej rekonstrukcji poddane będą 2 tytuły:
w 2012 roku - PAN TADEUSZ  - reż. Ryszard Ordyński, Polska 1928
w 2013 roku - ZEW MORZA - reż. Henryk Szaro, Polska 1927

NITROFILM prezentowany był wśród różnych środowisk i spotkał się z dużym zainteresowaniem m.in. podczas festiwalu w Bolonii IL CINEMA RITROVATO, posiedzenia grupy ekspertów ds. filmu w Brukseli w 2010 roku, a także podczas szkoleń z digitalizacji wśród pracowników Ministerstwa Infrastruktury oraz Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2011 roku. Ponadto projekt był obecny w warszawskiej galerii Kordegarda na wystawie prezentującej najważniejsze inwestycje w kulturze, dofinansowane z funduszy unijnych. Koniec 2011 roku przyniósł dwa ważne wyróżnienia: wizytę ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego w Pracowni Restauracji Taśmy Filmowej oraz nagrodę Ministerstwa Rozwoju Regionalnego za najbardziej kompleksowe działania promocyjne beneficjentów Programu Infrastruktura i Środowisko.

Wielkim wyzwaniem roku 2012 jest pełna rekonstrukcja filmu - PAN TADEUSZ   oraz jego uroczysta re-premiera, planowana na 9. listopada w warszawskim kinie Iluzjon.Ogłoszenia ofert na zlecenia usług promocyjnych i redakcyjnych
Dodano: 17.01.2012

Ogłoszenie nr 1

 

Filmoteka Narodowa zleci wykonanie usług promocyjnych dla projektu pn. KONSERWACJA I DIGITALIZACJA PRZEDWOJENNYCH FILMÓW FABULARNYCH W FILMOTECE NARODOWEJ W WARSZAWIE współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Informacje o projekcie na stronie: http://www.nitrofilm.pl

 

Opis usługi:

 • Udział w opracowywaniu materiałów informacyjnych i promocyjnych.
 • Dbanie o wizerunek medialny Projektu i Filmoteki Narodowej.
 • Bieżąca współpraca z Zespołem Projektowym.

Wymagania:

 • Zainteresowanie historią filmu.
 • Kreatywność.
 • Umiejętność pracy w zespole.

 

Termin realizacji usługi: 01.02.2012 r. – III kwartał 2013 r.

 

Przewidywana forma zatrudnienia: umowa cywilno-prawna.

 

Oferty prosimy nadsyłać do 23 stycznia 2012 r. na adres: aolszowska@fn.org.pl umieszczając w temacie wiadomości zapis: OFERTA_PROMOCJA.

 


 Ogłoszenie nr 2

Filmoteka Narodowa zleci redakcję portalu internetowego dla projektu pn. KONSERWACJA I DIGITALIZACJA PRZEDWOJENNYCH FILMÓW FABULARNYCH W FILMOTECE NARODOWEJ W WARSZAWIE współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Informacje o projekcie na stronie: http://www.nitrofilm.pl

 

Opis usługi:

 • współpraca przy tworzeniu i rozwijaniu strony internetowej Nitrofilm.pl,
 • przygotowywanie materiałów tekstowych: felietony, materiały prasowe, wywiady, informacje kronikarskie, opracowania historyczno-filmoznawcze,
 • opracowywanie tekstów dotyczących konserwacji i digitalizacji filmów oraz zagadnień,
 • przygotowywanie tekstów anglojęzycznych; tłumaczenie na język angielski strony,
 • przygotowywanie ikonografii na stronę internetową,
 • korekta strony,współpraca przy tworzeniu materiałów promocyjnych strony,
 • bieżąca współpraca z zespołem projektowym.

 

Wymagania:

 • bardzo dobra znajomość języka angielskiego,
 • zainteresowanie historią filmu,
 • kreatywność,
 • umiejętność pracy w zespole

 

Termin realizacji usługi: 01.02.2012 r. – III kwartał 2013 r.

 

Przewidywana forma zatrudnienia: umowa cywilno-prawna.

 

Oferty prosimy nadsyłać do 23 stycznia 2012 r. na adres: aolszowska@fn.org.pl umieszczając w temacie wiadomości zapis: OFERTA_REDAKCJA PORTALU


The Website is co-financed by the European Union from the European Regional Development Fund
within the framework of the Operational Programme – Infrastructure and Environment.