Re-premiera filmu „Mania” (1918) z muzyką na żywo
Dodano: 22.07.2011

4 września 2011, 18:00
Filharmonia Narodowa

ul. Jasna 5, Warszawa

Filmoteka Narodowa organizuje re-premierę filmu „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów” (1918) w reżyserii Eugena Illésa, z polską gwiazdą światowego kina - Polą Negri.

Uroczysty pokaz filmu ze specjalnie na tę okazję skomponowaną muzyką Jerzego Maksymiuka, pod dyrekcją kompozytora, w wykonaniu Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej Leopoldinum, odbędzie się 4 września 2011 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie.
„Mania” jest swojego rodzaju zabytkiem filmowym, który wytrzymał próbę czasu. Znajdująca się w archiwum Filmoteki Narodowej kopia filmu jest najprawdopodobniej jedyną zachowaną na świecie, a jej cyfrowa rekonstrukcja w zaawansowanej technologii 4K realizowana jest w ramach projektu „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.


Organizator: FILMOTEKA NARODOWA
Realizacja: BARRACUDA Music Company
Partnerzy: Filharmonia Narodowa, Goethe-Instiut, Lipnowskie Towarzystwo Kulturalne im. „Poli Negri", Muzeum Kinematografii, Węgierski Instytut Kultury i Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Patroni medialni: Filmweb, „Gazeta Wyborcza”, miesięcznik „Kino”, Polskie Radio Dwójka, TVP HISTORIA i TVP WARSZAWA

Warszawski pokaz filmu „Mania” został włączony do Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011 i rozpocznie jego międzynarodowe tournée w pięciu stolicach Europy: Paryż (12 września), Madryt (29 września), Londyn (13 października), Kijów (29 października) i Berlin (8 listopada) w ramach Polskiej Prezydencji 2011.
 
 
ManiaWięcej informacji o wydarzeniu i sprzedaży biletów już wkrótce:


www.nitrofilm.pl

www.facebook.com/nitrofilm

www.twitter.com/nitrofilm_fn


The Website is co-financed by the European Union from the European Regional Development Fund
within the framework of the Operational Programme – Infrastructure and Environment.