10 tytułów przeznaczonych do digitalizacji na rok 2011
Dodano: 22.02.2011

Głównym zadaniem projektu na rok 2011 jest pełna rekonstrukcja filmu MANIA. HISTORIA PRACOWNICY FABRYKI PAPIEROSÓW oraz jego światowe pokazy z oryginalną ilustracją muzyczną skomponowaną specjalnie na  te okazję przez Jerzego Maksymiuka. Ponadto planuje się zdigitalizowanie wybranych 10 filmów z pozostałych 42 objętych projektem. Oto wyselekcjonowane na rok 2011 filmy:

 

 

MANIA - PIERWSZYM ZESKANOWANYM FILMEM W PROJEKCIE
Dodano: 11.02.2011

Niedawno dobiegł końca proces skanowania filmu MANIA. HISTORIA PRACOWNICY FABRYKI PAPIEROSÓW. Przy tej okazji chcielibyśmy porównać „Manię” w wersji analogowej i w nowej wersji cyfrowej.

„Mania” w dotychczasowej postaci zajmowała 1519 metrów taśmy filmowej o szerokości 3,5 cm. W cyfrowej postaci, mieści się na macierzy i zajmuje 4,23 TB.

Obecnie trwa proces rekonstrukcji „Mani” i przygotowanie jej do ponownej premiery. W pracowni rekonstrukcji cyfrowej usuwane są zniszczenia i zniekształcenia obrazu. Równocześnie trwają badania i prace filmograficzne, m.in. ustalenie na ile zachowana kopia jest kompletna i czy wymaga ponownego montażu, a także ustalenie prędkości jej  odtwarzania.

„Mania” to oczywiście filmem niemym, który jednak w ramach projektu zostanie udźwiękowiony. Nową ilustrację muzyczną komponuje Jerzy Maksymiuk.

Nowa odsłona strony nitrofilm.pl
Dodano: 10.02.2011

Po roku działalności strony www.nitrofilm.pl prezentującej informacje i materiały dotyczące projektu „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie" mamy przyjemność przedstawić nową odsłonę witryny. Szata graficzna oraz główna struktura strony pozostaje bez zmian. Główne zmiany dokonały się na stronie głównej, która wzbogacona została o takie elementy jak: wyszukiwarka filmów i osób, dodatkowy player wideo, linki do portali społecznościowych, sekcja „Ostatnio dodane” wskazująca nowododane do bazy filmów materiały ikonograficzne dotyczące filmów oraz ludzi filmu. Wyeksoponowano także zilustrowane ikonami ostatnie wpisy z Nitrobloga, który już wkrótce także zmieni swój wygląd i charakter.

 

Nitrofilm.pl to przede wszystkim strona z bazą 43 z bogatym  zasobem biograficznym oraz ikonograficznym, a także źródło wiedzy na tematy związane z  konserwacją, rekonstrukcją i digitalizacją starych filmów na taśmie nitro. Po roku prac nad projektem spróbujemy podzielić się z czytelnikami zdobytymi doświadczeniami przy pracach nad filmami, rozbudowując strony poświęcone technikom konserwacyjnym.

 

Zachęcamy do zapoznania się nieustannie uzupełnianą bazą filmów. Zapraszamy.

 

 

 


The Website is co-financed by the European Union from the European Regional Development Fund
within the framework of the Operational Programme – Infrastructure and Environment.