WRĘCZENIE NAGRÓD MINSTERSTWA ROZWOJU REGIONALNEGO
Dodano: 14.12.2011

14 grudnia z rąk wiceministra rozwoju regionalnego Adama Zdziebło odebraliśmy nagrodę za najbardziej kompleksowe działania promocyjne realizowanego od 2009 roku projektu „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej” (NITROFILM). 

Projekt NITROFILM - „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej” otrzymał nagrodę specjalną za najbardziej kompleksowe działania promocyjne w konkursie organizowanym przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego na najciekawsze przedsięwzięcia informacyjno-promocyjne beneficjentów Programu Infrastruktura i Środowisko. Celem konkursu było wyłonienie najbardziej skutecznych i trafnych pomysłów na promocję inwestycji infrastrukturalnych realizowanych z Programu Infrastruktura i Środowisko. Uczestnikami konkursu byli beneficjenci ze wszystkich sektorów POIiŚ prezentując swoje inicjatywy od początku realizacji Programu. Wśród nich znalazła się Filmoteka Narodowa, która od 2009 roku realizuje projekt NITROFILM.

Dwa największe działania promocyjno-informacyjne projektu to strona internetowa www.nitrofilm.pl oraz pokaz zrekonstruowanego niemego filmu pt. „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów”.

Uruchomiona w marcu 2010 roku strona internetowa www.nitrofilm.pl informuje o założeniach i realizacji projektu NITROFILM, przybliżając zagadnienia digitalizacji przedwojennych filmów oraz stanowi unikatowe źródło wiedzy historycznej dotyczącej początków kina.

Organizowana przez Filmotekę Narodową światowa re-premiera filmu „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów” (1918) w reżyserii Eugena Illésa, z polską gwiazdą Polą Negri, z muzyką Jerzego Maksymiuka w wykonaniu Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej Leopoldinum odbyła się 4 września 2011 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Pokaz ten został włączony do Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011 i rozpoczął jego międzynarodowe tournée w pięciu stolicach Europy: Paryżu, Madrycie, Londynie, Kijowie i Berlinie w ramach Polskiej Prezydencji 2011.

Strona internetowa Ministerstwa Rozwoju Regionalnego: www.pois.gov.pl

Więcej o wynikach konkursu:

Wyniki_Konkursu_dla_beneficjentow_POIis_6122011.aspxv

 
 
 Wiceminister Rozwoju Regionalnego wręcza nagrodę
Dyrektorowi Filmoteki Narodowej prof. Tadeuszowi Kowalskiemu


 
 Dyrektor Tadeusz Kowalski prezentuje działania promocyjne projektu Nitrofilm

 
 Dyrektor Tadeusz Kowalski z nagrodą

NAGRODA SPECJALNA ZA KOMPLEKSOWE DZIAŁANIA PROMOCYJNE
Dodano: 08.12.2011

Projekt NITROFILM - „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej” otrzymał nagrodę specjalną za najbardziej kompleksowe działania Regionalnego na najciekawsze przedsięwzięcia informacyjno-promocyjne beneficjentów Programu Infrastruktura i Środowisko. Celem konkursu było wyłonienie najbardziej skutecznych realizowanych z Programu Infrastruktura i Środowisko. Uczestnikami konkursu byli beneficjenci ze wszystkich sektorów POIiŚ prezentując swoje inicjatywy od początku realizacji Programu. Wśród nich znalazła się Filmoteka Narodowa, która od 2009 roku realizuje projekt NITROFILM.

Dwa największe działania promocyjno-informacyjne projektu, to strona internetowa www.nitrofilm.pl, oraz pokaz zrekonstruowanego niemego filmu pt. „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów”.

Strona internetowa nitrofilm.pl uruchomiona została w marcu 2010 roku informując o założeniach i realizacji projektu NITROFILM, przybliżając zagadnienie digitalizacji przedwojennych filmów oraz stanowiąc źródło wiedzy historycznej dotyczącej początków kina.

Organizowana przez Filmotekę Narodową światowa re-premiera filmu „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów” (1918) w reżyserii Eugena Illésa, z polską gwiazdą Polą Negri, z muzyką Jerzego Maksymiuka w wykonaniu Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej Leopoldinum odbyła się 4 września 2011 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Pokaz ten został włączony do Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011 i rozpoczął jego międzynarodowe tournée w pięciu stolicach Europy: Paryżu, Madrycie, Londynie, Kijowie i Berlinie w ramach Polskiej Prezydencji 2011.

14 grudnia 2011 r. w siedzibie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego odbędzie się uroczyste spotkanie finałowe podsumowujące konkurs dla beneficjentów. Laureaci konkursu zostaną zaproszeni do prezentacji swoich osiągnięć w zakresie promocji projektów. Wydarzenie to będzie transmitowane na żywo na stronie internetowej www.pois.gov.pl

Więcej o wynikach konkursu:

Wyniki_Konkursu_dla_beneficjentow_POIis_6122011.aspxv

 
 
 

MANIA - RELACJA Z TOURNÉE FILMU PO EUROPIE
Dodano: 01.12.2011

28 listopada 2011 w remontowanym aktualnie kinie Iluzjon przy Narbutta 50A w Warszawie odbyła się konferencja prasowa dotycząca zrealizowanego przez Filmotekę Narodową, w ramach Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 2011, projektu POLSKA GWIAZDA ŚWIATOWEGO KINA POLA NEGRI (MANIA) – TOURNÉE NIEMEGO FILMU Z MUZYKĄ NA ŻYWO.

Przez lata uznany za zaginiony film niemy z Polą Negri w roli głównej pt. „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów” (1918) został poddany procesowi rekonstrukcji cyfrowej w 4K w Pracowni Restauracji Taśmy Filmowej w Filmotece Narodowej w ramach projektu NITROFILM. Film „Mania” miał uroczystą re-premierę w Warszawie 4 września 2011 roku z muzyką na żywo Jerzego Maksymiuka w wykonaniu Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej Leopoldinum, a następnie odbył podróż po pięciu stolicach europejskich: Paryżu, Madrycie, Londynie, Kijowie i Berlinie.

Projekt MANIA miał wymiar międzynarodowy dzięki szerokiej współpracy z partnerami, m.in. narodowymi archiwami filmowymi (Deutsche Kinemathek w Berlinie oraz Filmoteca Española w Madrycie), Instytutami Polskimi, Ambasadą Francji w Warszawie, Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Mołodist” w Kijowie, prestiżową francuską instytucją kultury – Cité de la Musique, Barbican Centre w Londynie czy berlińskim teatrem Volksbühne am Rosa-Luxemburg-Platz. Identyfikacja graficzna projektu została przygotowana przez studio Masmer Center, powstały także zwiastuny filmowe, strona internetowa www.maniafilm.pl oraz aktywnie prowadzono portale społecznościowe. Media szeroko informowały o unikalnym charakterze wydarzenia m.in. w artykule w znanym brytyjskim dzienniku opiniotwórczym „The Guardian”, w hiszpańskich - periodyku poświęconemu kinu  „Cahier du cinema” i dzienniku „El Pais” oraz w telewizji m.in. na ukraińskich kanałach - audycja na żywo „Weczir z Mykoloju Kniażyckym” w TVI, której gośćmi byli dyrektor Filmoteki Narodowej  Tadeusz Kowalski i Jerzy Maksymiuk oraz relacja w wiadomościach na kanale STB.

Film z początków kariery polskiej gwiazdy światowego kina – Poli Negri - „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów” (1918) po blisko stu latach powrócił na ekrany kin. W sumie, z re-premierą „Mani” w Filharmonii Narodowej w Warszawie, obejrzało go blisko trzy tysiące widzów. Projekt Filmoteki Narodowej miał na celu promocję rodzimej kultury i polskich twórców poprzez oryginalną formułę wydarzenia artystycznego - pokaz zrekonstruowanego cyfrowo z wykorzystaniem najnowocześniejszej technologii (4K) filmu z towarzyszeniem oryginalnej muzyki.

Mówiąc o kultowej aktorce, przywołaliśmy kultowe warszawskie kino Iluzjon, które od kilku miesięcy jest intensywnie remontowane. Dyrektor Filmoteki Narodowej – Tadeusz Kowalski podkreślił, że remont gmachu kina był absolutnie konieczny. „Mamy już pewność, także finansową, że finał remontu Kina Iluzjon nastąpi w przyszłym roku” – zapewnił.

 

PREZENTACJA PROJEKTU [pdf] >>>

 

 

 

 

„MANIA” w mediach społecznościowych:

www.facebook.com/filmotekanarodowa
www.facebook.com/nitrofilm
www.facebook.com/mania1918
www.twitter.com/nitrofilm_fn
www.twitter.com/Mania_Walkowska
www.goldenline.pl/mania-walkowska  


The Website is co-financed by the European Union from the European Regional Development Fund
within the framework of the Operational Programme – Infrastructure and Environment.