PRZESKANOWANE
Dodano: 08.11.2011

 

Dobiegło końca skanowanie obu kopii filmu Dwie Joasie. Dwie Joasie to jeden z wytypowanych do digitalizacji 43 przedowjennych filmów ze zbiorów Filmoteki. Filmoteka Narodowa dysponuje dwiema kopiami nitrowymi tego filmu. Pierwsza to mająca osiem aktów oryginalna przedwojenna kopia eksploatacyjna. Jest to kopia znana widzom z kin i telewizji. Taśma jest bardzo zniszczona. Podłoże jest już w złej kondycji, w wielu miejscach występują bardzo długie braki perforacji i liczne rozerwania, więc taśma wymagała bardzo dużego nakładu pracy konserwatorów.

Druga to sześcioaktowa kopia z napisami francuskimi i holenderskimi. Jest lepsza od poprzedniej, jej stan zachowania oceniamy jako średni, jednak jest niepełna – brakuje w niej pierwszych dwóch aktów, a także trzech długich fragmentów, kilku poszczególnych ujęć oraz zakończenia. Na szczęście zawiera kilka pojedynczych ujęć, które nie zachowały się w pierwszej kopii. W kopii z napisami zachowała się także cała sekwencja pod koniec filmu, kiedy Joasia potajemnie udaje się do mieszkania Roberta, żeby odzyskać swoje futro.

 

Mimo złego stanu obu nośników, jakość obrazu jest dużo lepsza niż w kopii znanej wam obecnie z telewizji czy Internetu.

Oto przykładowe nieznane dotychczas kadry z filmu:

 

 

DWIE JOASIE to zabawne perypetie młodej  pracownicy biura, która z ponętnej kobiety napastowanej przez szefa, przemienia się w rozczochraną brzydulę - to temat bezpretensjonalnej komedii Mieczysława Krawicza, jednego z najbardziej kasowych reżyserów polskiego międzywojnia. Znakomita obsada – Franciszek Brodniewicz, należący do grona najbardziej uwielbianych amantów przedwojennego kina, i piękna Ina Benita w roli jego wampowatej przyjaciółki. Film spodobał się polskiej publiczności tym bardziej, że główną rolę kobiecą reżyser powierzył uwielbianej przez publiczność „królowej polskiego ekranu” – Jadwidze Smosarskiej.

więcej o filmie: DWIE JOASIE


The Website is co-financed by the European Union from the European Regional Development Fund
within the framework of the Operational Programme – Infrastructure and Environment.