WRĘCZENIE NAGRÓD MINSTERSTWA ROZWOJU REGIONALNEGO
Dodano: 14.12.2011

14 grudnia z rąk wiceministra rozwoju regionalnego Adama Zdziebło odebraliśmy nagrodę za najbardziej kompleksowe działania promocyjne realizowanego od 2009 roku projektu „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej” (NITROFILM). 

Projekt NITROFILM - „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej” otrzymał nagrodę specjalną za najbardziej kompleksowe działania promocyjne w konkursie organizowanym przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego na najciekawsze przedsięwzięcia informacyjno-promocyjne beneficjentów Programu Infrastruktura i Środowisko. Celem konkursu było wyłonienie najbardziej skutecznych i trafnych pomysłów na promocję inwestycji infrastrukturalnych realizowanych z Programu Infrastruktura i Środowisko. Uczestnikami konkursu byli beneficjenci ze wszystkich sektorów POIiŚ prezentując swoje inicjatywy od początku realizacji Programu. Wśród nich znalazła się Filmoteka Narodowa, która od 2009 roku realizuje projekt NITROFILM.

Dwa największe działania promocyjno-informacyjne projektu to strona internetowa www.nitrofilm.pl oraz pokaz zrekonstruowanego niemego filmu pt. „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów”.

Uruchomiona w marcu 2010 roku strona internetowa www.nitrofilm.pl informuje o założeniach i realizacji projektu NITROFILM, przybliżając zagadnienia digitalizacji przedwojennych filmów oraz stanowi unikatowe źródło wiedzy historycznej dotyczącej początków kina.

Organizowana przez Filmotekę Narodową światowa re-premiera filmu „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów” (1918) w reżyserii Eugena Illésa, z polską gwiazdą Polą Negri, z muzyką Jerzego Maksymiuka w wykonaniu Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej Leopoldinum odbyła się 4 września 2011 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Pokaz ten został włączony do Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011 i rozpoczął jego międzynarodowe tournée w pięciu stolicach Europy: Paryżu, Madrycie, Londynie, Kijowie i Berlinie w ramach Polskiej Prezydencji 2011.

Strona internetowa Ministerstwa Rozwoju Regionalnego: www.pois.gov.pl

Więcej o wynikach konkursu:

Wyniki_Konkursu_dla_beneficjentow_POIis_6122011.aspxv

 
 
 Wiceminister Rozwoju Regionalnego wręcza nagrodę
Dyrektorowi Filmoteki Narodowej prof. Tadeuszowi Kowalskiemu


 
 Dyrektor Tadeusz Kowalski prezentuje działania promocyjne projektu Nitrofilm

 
 Dyrektor Tadeusz Kowalski z nagrodą

NAGRODA SPECJALNA ZA KOMPLEKSOWE DZIAŁANIA PROMOCYJNE
Dodano: 08.12.2011

Projekt NITROFILM - „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej” otrzymał nagrodę specjalną za najbardziej kompleksowe działania Regionalnego na najciekawsze przedsięwzięcia informacyjno-promocyjne beneficjentów Programu Infrastruktura i Środowisko. Celem konkursu było wyłonienie najbardziej skutecznych realizowanych z Programu Infrastruktura i Środowisko. Uczestnikami konkursu byli beneficjenci ze wszystkich sektorów POIiŚ prezentując swoje inicjatywy od początku realizacji Programu. Wśród nich znalazła się Filmoteka Narodowa, która od 2009 roku realizuje projekt NITROFILM.

Dwa największe działania promocyjno-informacyjne projektu, to strona internetowa www.nitrofilm.pl, oraz pokaz zrekonstruowanego niemego filmu pt. „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów”.

Strona internetowa nitrofilm.pl uruchomiona została w marcu 2010 roku informując o założeniach i realizacji projektu NITROFILM, przybliżając zagadnienie digitalizacji przedwojennych filmów oraz stanowiąc źródło wiedzy historycznej dotyczącej początków kina.

Organizowana przez Filmotekę Narodową światowa re-premiera filmu „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów” (1918) w reżyserii Eugena Illésa, z polską gwiazdą Polą Negri, z muzyką Jerzego Maksymiuka w wykonaniu Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej Leopoldinum odbyła się 4 września 2011 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Pokaz ten został włączony do Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011 i rozpoczął jego międzynarodowe tournée w pięciu stolicach Europy: Paryżu, Madrycie, Londynie, Kijowie i Berlinie w ramach Polskiej Prezydencji 2011.

14 grudnia 2011 r. w siedzibie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego odbędzie się uroczyste spotkanie finałowe podsumowujące konkurs dla beneficjentów. Laureaci konkursu zostaną zaproszeni do prezentacji swoich osiągnięć w zakresie promocji projektów. Wydarzenie to będzie transmitowane na żywo na stronie internetowej www.pois.gov.pl

Więcej o wynikach konkursu:

Wyniki_Konkursu_dla_beneficjentow_POIis_6122011.aspxv

 
 
 

MANIA - RELACJA Z TOURNÉE FILMU PO EUROPIE
Dodano: 01.12.2011

28 listopada 2011 w remontowanym aktualnie kinie Iluzjon przy Narbutta 50A w Warszawie odbyła się konferencja prasowa dotycząca zrealizowanego przez Filmotekę Narodową, w ramach Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 2011, projektu POLSKA GWIAZDA ŚWIATOWEGO KINA POLA NEGRI (MANIA) – TOURNÉE NIEMEGO FILMU Z MUZYKĄ NA ŻYWO.

Przez lata uznany za zaginiony film niemy z Polą Negri w roli głównej pt. „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów” (1918) został poddany procesowi rekonstrukcji cyfrowej w 4K w Pracowni Restauracji Taśmy Filmowej w Filmotece Narodowej w ramach projektu NITROFILM. Film „Mania” miał uroczystą re-premierę w Warszawie 4 września 2011 roku z muzyką na żywo Jerzego Maksymiuka w wykonaniu Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej Leopoldinum, a następnie odbył podróż po pięciu stolicach europejskich: Paryżu, Madrycie, Londynie, Kijowie i Berlinie.

Projekt MANIA miał wymiar międzynarodowy dzięki szerokiej współpracy z partnerami, m.in. narodowymi archiwami filmowymi (Deutsche Kinemathek w Berlinie oraz Filmoteca Española w Madrycie), Instytutami Polskimi, Ambasadą Francji w Warszawie, Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Mołodist” w Kijowie, prestiżową francuską instytucją kultury – Cité de la Musique, Barbican Centre w Londynie czy berlińskim teatrem Volksbühne am Rosa-Luxemburg-Platz. Identyfikacja graficzna projektu została przygotowana przez studio Masmer Center, powstały także zwiastuny filmowe, strona internetowa www.maniafilm.pl oraz aktywnie prowadzono portale społecznościowe. Media szeroko informowały o unikalnym charakterze wydarzenia m.in. w artykule w znanym brytyjskim dzienniku opiniotwórczym „The Guardian”, w hiszpańskich - periodyku poświęconemu kinu  „Cahier du cinema” i dzienniku „El Pais” oraz w telewizji m.in. na ukraińskich kanałach - audycja na żywo „Weczir z Mykoloju Kniażyckym” w TVI, której gośćmi byli dyrektor Filmoteki Narodowej  Tadeusz Kowalski i Jerzy Maksymiuk oraz relacja w wiadomościach na kanale STB.

Film z początków kariery polskiej gwiazdy światowego kina – Poli Negri - „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów” (1918) po blisko stu latach powrócił na ekrany kin. W sumie, z re-premierą „Mani” w Filharmonii Narodowej w Warszawie, obejrzało go blisko trzy tysiące widzów. Projekt Filmoteki Narodowej miał na celu promocję rodzimej kultury i polskich twórców poprzez oryginalną formułę wydarzenia artystycznego - pokaz zrekonstruowanego cyfrowo z wykorzystaniem najnowocześniejszej technologii (4K) filmu z towarzyszeniem oryginalnej muzyki.

Mówiąc o kultowej aktorce, przywołaliśmy kultowe warszawskie kino Iluzjon, które od kilku miesięcy jest intensywnie remontowane. Dyrektor Filmoteki Narodowej – Tadeusz Kowalski podkreślił, że remont gmachu kina był absolutnie konieczny. „Mamy już pewność, także finansową, że finał remontu Kina Iluzjon nastąpi w przyszłym roku” – zapewnił.

 

PREZENTACJA PROJEKTU [pdf] >>>

 

 

 

 

„MANIA” w mediach społecznościowych:

www.facebook.com/filmotekanarodowa
www.facebook.com/nitrofilm
www.facebook.com/mania1918
www.twitter.com/nitrofilm_fn
www.twitter.com/Mania_Walkowska
www.goldenline.pl/mania-walkowska  

PRZESKANOWANE
Dodano: 08.11.2011

 

Dobiegło końca skanowanie obu kopii filmu Dwie Joasie. Dwie Joasie to jeden z wytypowanych do digitalizacji 43 przedowjennych filmów ze zbiorów Filmoteki. Filmoteka Narodowa dysponuje dwiema kopiami nitrowymi tego filmu. Pierwsza to mająca osiem aktów oryginalna przedwojenna kopia eksploatacyjna. Jest to kopia znana widzom z kin i telewizji. Taśma jest bardzo zniszczona. Podłoże jest już w złej kondycji, w wielu miejscach występują bardzo długie braki perforacji i liczne rozerwania, więc taśma wymagała bardzo dużego nakładu pracy konserwatorów.

Druga to sześcioaktowa kopia z napisami francuskimi i holenderskimi. Jest lepsza od poprzedniej, jej stan zachowania oceniamy jako średni, jednak jest niepełna – brakuje w niej pierwszych dwóch aktów, a także trzech długich fragmentów, kilku poszczególnych ujęć oraz zakończenia. Na szczęście zawiera kilka pojedynczych ujęć, które nie zachowały się w pierwszej kopii. W kopii z napisami zachowała się także cała sekwencja pod koniec filmu, kiedy Joasia potajemnie udaje się do mieszkania Roberta, żeby odzyskać swoje futro.

 

Mimo złego stanu obu nośników, jakość obrazu jest dużo lepsza niż w kopii znanej wam obecnie z telewizji czy Internetu.

Oto przykładowe nieznane dotychczas kadry z filmu:

 

 

DWIE JOASIE to zabawne perypetie młodej  pracownicy biura, która z ponętnej kobiety napastowanej przez szefa, przemienia się w rozczochraną brzydulę - to temat bezpretensjonalnej komedii Mieczysława Krawicza, jednego z najbardziej kasowych reżyserów polskiego międzywojnia. Znakomita obsada – Franciszek Brodniewicz, należący do grona najbardziej uwielbianych amantów przedwojennego kina, i piękna Ina Benita w roli jego wampowatej przyjaciółki. Film spodobał się polskiej publiczności tym bardziej, że główną rolę kobiecą reżyser powierzył uwielbianej przez publiczność „królowej polskiego ekranu” – Jadwidze Smosarskiej.

więcej o filmie: DWIE JOASIE

MINISTER BOGDAN ZDROJEWSKI W FILMOTECE NARODOWEJ
Dodano: 20.10.2011

„Proces digitalizacji polskich zasobów filmowych wszedł w bardzo intensywną fazę” – powiedział dziś szef resortu kultury podczas wizyty w Archiwum Filmoteki Narodowej.

Podczas spotkania zaprezentowany został projekt NITROFILM, zakładający konserwację i digitalizację przedwojennych filmów fabularnych ze zbiorów Filmoteki oraz stanowiące jego dopełnienie REPOZYTORIUM CYFROWE FN. Oba mają na celu wieczyste zabezpieczenie najcenniejszych archiwaliów filmowych. Minister odwiedził też archiwum taśm filmowych nitro oraz pracownię konserwacji i restauracji taśmy filmowej.

Minister ocenił, że przez ostatnie trzy lata Polska uplasowała się pod względem jakości i tempa procesu digitalizacji na poziomie wyższym niż ówcześni liderzy w tej dziedzinie. „Doprowadziliśmy do sytuacji, w której w Polsce, w Warszawie istnieje doświadczona kadra będąca w stanie rywalizować z każdym wyspecjalizowanym ośrodkiem na świecie. Posiadamy technologię i sprzęt, który pozwala ratować i zabezpieczać filmy dla nas najcenniejsze - z okresu międzywojennego. (…) Rozpoczynając procesy digitalizacji naszych zasobów kulturalnych, startowaliśmy z pozycji niemal zerowej. Obecnie jesteśmy wśród państw, które są w tej materii w czołówce europejskiej” - podkreślił minister Bogdan Zdrojewski.

 Minister Bogdan Zdrojewski i Dyrektor
Filmoteki Narodowej Tadeusz Kowalski

Minister Bogdan Zdrojewski
w Pracowni Konserwacji Taśmy Filmowej


Harmonogram projektu Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” do końca 2013 r. zakłada digitalizację 43 filmów, których kopie zachowały się wyłącznie na nośniku oryginalnym (taśmie łatwopalnej nitro), pochodzącym z okresu, w którym filmy powstały. Pełnej rekonstrukcji poddany już został film „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów” (reż. Eugen Illes, Niemcy 1918), którego trwające właśnie tournée po Europie wpisane jest w program kulturalny Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej. Obecnie trwają prace nad restauracją „Pana Tadeusza” (reż. Ryszarda Ordyński, Polska, 1928). Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Całkowity koszt realizacji wynosi 20, 2 mln zł., wartość dofinansowania z Unii Europejskiej - 14, 7 mln zł. Umowę w tej sprawie 28 grudnia 2009 roku podpisał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.

 

 

http://www.facebook.com/nitrofilm

https://twitter.com/#!/nitrofilm_fn

http://vimeo.com/nitrofilm

RELACJA Z WARSZAWSKIEJ RE-PREMIERY FILMU „MANIA”
Dodano: 07.09.2011

4 września 2011 roku w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej, goszczącej ponad tysiąc osób, odbyła się światowa re-premiera filmu „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów” z 1918 roku z polską gwiazdą Polą Negri, z muzyką Jerzego Maksymiuka w wykonaniu Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej Leopoldinum.

Ten niezwykle uroczysty wieczór otworzył przyjazd maestro Jerzego Maksymiuka oraz Joanny Trzepiecińskiej zabytkowym Daimlerem z 1939 roku, których przywitał Dyrektor Filmoteki Narodowej - Tadeusz Kowalski.

Joanna Trzepiecińska była gościem specjalnym wieczoru i wykonała utwór „Po Romansie” przy akompaniamencie orkiestry. Aktorka wystąpiła w unikatowej kreacji autorstwa Violi Piechowicz.

W foyer Filharmonii Narodowej prezentowana była multimedialna wystawa Muzeum Kinematografii w Łodzi - „Pola Negri. Legenda kina”, dostępna była także książka Mariusza Kotowskiego pt. „Pola Negri. Legenda Hollywood” wydana przez Prószyński i S-ka oraz wręczany był gratisowy multimedialny przewodnik po książce autora i filmie „Mania” (Wyd. Prószyński i S-ka i Filmoteka Narodowa). Po pokazie goście posmakowali czekoladek z wizerunkiem Poli Negri wyprodukowanych w limitowanej edycji przez Firmę Cukierniczą „Solidarność”.

Pokaz filmu „Mania”, oraz jego cyfrowa rekonstrukcja w zaawansowanej technologii 4K zrealizowane zostały w ramach projektu „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. (www.nitrofilm.pl)

Wydarzenie zostało włączone do Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011 i rozpoczęło międzynarodowe tournée filmu „Mania” w pięciu stolicach Europy: Paryż (12 września), Madryt (29 września), Londyn (13 października), Kijów (29 października) i Berlin (8 listopada) w ramach Polskiej Prezydencji 2011.(www.maniafilm.pl)

www.nitrofilm.pl
www.maniafilm.pl

 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 


Filmoteka Narodowa dziękuje wszystkich partnerom, patronom i sponsorom za wsparcie w organizacji i promocji światowej re-premiery „Mani”:


Partnerzy:
Filharmonia Narodowa, Goethe-Instiut, Lipnowskie Towarzystwo Kulturalne im. „Poli Negri", Muzeum Kinematografii, Węgierski Instytut Kultury, Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Partnerzy technologiczni:
Arii, Fujifilm, HS-Art

Patroni medialni:
AMS, Cityinfo, Existence pop&lifestyle magazine, Filmweb, Gazeta Wyborcza, miesięcznik „Kino”, Polskie Radio Dwójka, TVP HISTORIA, TVP WARSZAWA

Sponsorzy:
Firma Cukiernicza „Solidarność”, Viola Spiechowicz, Wineonline

Realizacja imprezy:
BARRACUDA Music Company

 Spoty filmowe dostępne na Youtube Filmoteki >>>

„MANIA” w mediach społecznościowych:
www.facebook.com/filmotekanarodowa
www.facebook.com/nitrofilm
www.facebook.com/mania.walkowska
www.twitter.com/nitrofilm_fn
www.twitter.com/Mania_Walkowska
www.goldenline.pl/mania-walkowska

Oferta pracy dla starszego specjalisty ds. rekonstrukcji cyfrowej
Dodano: 01.08.2011

Starszy specjalista ds. rekonstrukcji cyfrowej

Opis stanowiska pracy:

Do obowiązków starszego specjalisty ds. rekonstrukcji cyfrowej będzie należało:

 • Obsługa  programów graficznych do rekonstrukcji cyfrowej;
 • Ocena zniekształceń i ubytków obrazu filmowego;
 • Kontrolowanie jakości obrazu filmowego na nośnikach cyfrowych i taśmie filmowej (przed i po digitalizacji);
 • Retusz manualny i automatyczny klatek filmowych;
 • Obsługa programów umożliwiających import i export plików graficznych;
 • Prowadzenie dokumentacji rekonstrukcji filmu, prowadzenie sprawozdań z przeprowadzonych czynności rekonstruktorskich;

 

Wymagania:

 

 • Dobra znajomość jez. angielskiego;
 • Znajomość programów do rekonstrukcji cyfrowej takich jak Diamant lub innych;
 • Udokumentowane doświadczenie zawodowe (3-5 lat);
 • Wykształcenie wyższe.  

 

Pożądana wiedza z zakresu:

 

 • Zagadnień praktycznych  na stanowisku graficznym przy wykonywaniu rekonstrukcji  cyfrowej materiału filmowego;
 • Zagadnień praktycznych przy postprodukcji cyfrowej w technologii digitalintermediate;
 • Fotochemicznej obróbki materiałów filmowych.

 

Aplikacje prosimy nadsyłać do 15 września 2011 na adres:eoniszczuk@fn.org.pl

umieszczając w temacie wiadomości skróconą nazwę stanowiska oraz swoje nazwisko

wg. podanego wzoru: REKONSTRUKCJA_IKSIŃSKI

 

 

W nadsyłanych dokumentach należy umieścić poniższą klauzulę:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w mojej ofercie w celach rekrutacji zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o ochronie danych osobowych

(Dz. Ust. nr 133, poz. 883).

Re-premiera filmu „Mania” (1918) z muzyką na żywo
Dodano: 22.07.2011

4 września 2011, 18:00
Filharmonia Narodowa

ul. Jasna 5, Warszawa

Filmoteka Narodowa organizuje re-premierę filmu „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów” (1918) w reżyserii Eugena Illésa, z polską gwiazdą światowego kina - Polą Negri.

Uroczysty pokaz filmu ze specjalnie na tę okazję skomponowaną muzyką Jerzego Maksymiuka, pod dyrekcją kompozytora, w wykonaniu Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej Leopoldinum, odbędzie się 4 września 2011 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie.
„Mania” jest swojego rodzaju zabytkiem filmowym, który wytrzymał próbę czasu. Znajdująca się w archiwum Filmoteki Narodowej kopia filmu jest najprawdopodobniej jedyną zachowaną na świecie, a jej cyfrowa rekonstrukcja w zaawansowanej technologii 4K realizowana jest w ramach projektu „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.


Organizator: FILMOTEKA NARODOWA
Realizacja: BARRACUDA Music Company
Partnerzy: Filharmonia Narodowa, Goethe-Instiut, Lipnowskie Towarzystwo Kulturalne im. „Poli Negri", Muzeum Kinematografii, Węgierski Instytut Kultury i Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Patroni medialni: Filmweb, „Gazeta Wyborcza”, miesięcznik „Kino”, Polskie Radio Dwójka, TVP HISTORIA i TVP WARSZAWA

Warszawski pokaz filmu „Mania” został włączony do Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011 i rozpocznie jego międzynarodowe tournée w pięciu stolicach Europy: Paryż (12 września), Madryt (29 września), Londyn (13 października), Kijów (29 października) i Berlin (8 listopada) w ramach Polskiej Prezydencji 2011.
 
 
ManiaWięcej informacji o wydarzeniu i sprzedaży biletów już wkrótce:


www.nitrofilm.pl

www.facebook.com/nitrofilm

www.twitter.com/nitrofilm_fn


The Website is co-financed by the European Union from the European Regional Development Fund
within the framework of the Operational Programme – Infrastructure and Environment.