Strona główna / Aktualności
„Janko Muzykant” na Festiwalu Filmu Niemego w Krakowie
Dodano: 09.12.2022

Krakowska repremiera zrekonstruowanej wersji Janka Muzykanta odbędzie się 10 grudnia podczas 23. edycji Festiwalu Filmu Niemego. Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny jest partnerem wydarzenia.

Janko Muzykant, reż. Ryszard Ordyński, 104 min, 1930, Polska

Luźna adaptacja noweli Henryka Sienkiewicza. Wiejski chłopiec, posądzony o próbę kradzieży skrzypiec nie ginie, jak w literackim pierwowzorze, lecz trafia do domu poprawczego. Po latach robi karierę jako skrzypek, jednak cienie przeszłości ciągną się w ślad za nim.

Janko Muzykant to jeden z pierwszych polskich filmów dźwiękowych, ponieważ jednak ścieżka dźwiękowa zaginęła, a film miał plansze dialogowe i narracyjne, przez ostatnie kilkadziesiąt lat uchodził za film niemy. Kilka lat temu udało się odnaleźć oryginalne płyty gramofonowe ze ścieżką dźwiękową do Janka Muzykanta. Było to jedno z najbardziej sensacyjnych odkryć dotyczących przedwojennego polskiego kina ostatnich lat!

Film został poddany pieczołowitej rekonstrukcji cyfrowej, kilkakrotnie przerywanej przez kolejne lockdowny. Warszawska repremiera filmu Janko Muzykant w pełnej krasie znowu z dźwiękiem miała miejsce na tegorocznym Święcie Niemego Kina w kinie Iluzjon, a 10 grudnia zapraszamy na krakowską repremierę, która odbędzie się podczas 23. edycji Festiwalu Filmu Niemego.

Więcej o filmie >>

Wstęp

Bilety w cenie 20 złotych jest do kupienia przez stronę krakowskiego Kina Pod Baranami.

O Festiwalu Filmu Niemego

Festiwal Filmu Niemego w Krakowie to najstarszy w Polsce przegląd filmów niemych, prezentowanych z towarzyszeniem muzyki na żywo. Tegoroczna 23. edycja Festiwalu odbywa się pod hasłem PRZEMIANY, w którym zawierają się zmiany technologiczne, obyczajowe, ale też odważne eksperymenty z formą. W programie, obok klasyki niemego kina (Złamana lilia i Nosferatu – symfonia grozy), są poszukujące nowych środków wyrazu dzieła awangardowe autorstwa m.in. Mai Deren i Germaine Dulac oraz filmy stojące u progu dźwiękowej rewolucji (np. Skrzydła Williama A. Wellmana i Szantaż Alfreda Hitchcocka).

Wydarzenie, organizowane przez Fundację Dla Kina oraz Kino Pod Baranami, odbędzie się w dniach 8–11 grudnia. Więcej informacji na stronie festiwalu.

Fototeka FINA

 


The Website is co-financed by the European Union from the European Regional Development Fund
within the framework of the Operational Programme – Infrastructure and Environment.