Strona główna / Aktualności
Janko Muzykant, reż. Ryszard Ordyński, 104 min, 1930, Polska
Dodano: 07.12.2022

Zapraszamy na specjalny mikołajkowy pokaz filmu Janko Muzykant w Kinie Iluzjon. Prelekcję wygłosi Michał Pieńkowski filmograf FINA.

Wstęp wolny! Wejściówki można odbierać w kasie kina w dniu wydarzenia.

JANKO MUZYKANT, reż. Ryszard Ordyński, 104 min, 1930, Polska

Luźna adaptacja noweli Henryka Sienkiewicza. Wiejski chłopiec, posądzony o próbę kradzieży skrzypiec nie ginie, jak w literackim pierwowzorze, lecz trafia do domu poprawczego. Po latach robi karierę jako skrzypek, jednak cienie przeszłości ciągną się w ślad za nim.

Janko Muzykant to jeden z pierwszych polskich filmów dźwiękowych, ponieważ jednak ścieżka dźwiękowa zaginęła, a film miał plansze dialogowe i narracyjne, przez ostatnie kilkadziesiąt lat uchodził za film niemy. Kilka lat temu udało się odnaleźć oryginalne płyty gramofonowe ze ścieżką dźwiękową do Janka Muzykanta. Było to jedno z najbardziej sensacyjnych odkryć dotyczących przedwojennego polskiego kina ostatnich lat!

Film został poddany pieczołowitej rekonstrukcji cyfrowej, kilkakrotnie przerywanej przez kolejne lockdowny. Repremiera filmu Janko Muzykant w pełnej krasie znowu z dźwiękiem miała miejsce na tegorocznym Święcie Niemego Kina, a 7 grudnia zapraszamy na specjalny dodatkowy pokaz do kina Iluzjon.

więcej o filmie >>

 


7 grudnia 2022, godz. 17:00
Kino Iluzjon
ul. Narbutta 50A

wstęp wolny

 


The Website is co-financed by the European Union from the European Regional Development Fund
within the framework of the Operational Programme – Infrastructure and Environment.