Strona główna / Repremiery / LUDZIE BEZ JUTRA

Jeden z najwcześniejszych polskich filmów niemych, „Ludzie bez jutra” Aleksandra Hertza z 1919 roku, powrócił na ekrany. Re-premiera z muzyką na żywo odbyła się 15 grudnia 2015 roku w stołecznym kinie Iluzjon.

Sensacyjna fabuła filmu jest inspirowana autentyczną historią nieszczęśliwego romansu warszawskiej aktorki Marii Wisnowskiej z rosyjskim oficerem Barteniewem, który z zazdrości zastrzelił ją w swoim mieszkaniu. Pamięć o tym wydarzeniu wśród ludzi jeszcze długo była żywa. O zabójstwie pisano po latach w „Tajnych Detektywie”. W latach 30. ukazał się w nim spory artykuł, opisujący tę jedną z najsłynniejszych zbrodni miłosnych w historii Warszawy. W tym roku mija 150 lat od tej straszliwej historii.

 

 

Premiera odbyła się dopiero w 1921 roku w atmosferze skandalu. Film „Ludzie bez jutra” wszedł na ekrany po wielu poprawkach cenzorskich (usunięto m.in. wszystkie rosyjskie imiona i nazwiska). Rosyjskiego oficera zagrał Józef Węgrzyn, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów pierwszej połowy XX wieku. W rolę jego kochanki wcieliła się Halina Bruczówna, gwiazda teatru i filmu, dla której była to ostatnia rola w rodzimej kinematografii przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych. Ciekawostką jest fakt, że „Ludzie bez jutra” to jedyny film z udziałem Bruczówny, który zachował się do naszych czasów.

Film do niedawna uznany był za zaginiony. Dzięki sensacyjnemu odkryciu kilka lat temu w Bundesarchiv w Niemczech, kinematografia z czasów naszego młodego niepodległego państwa w końcu może być lepiej poznana.

 

Re-premierze towarzyszyła muzyka na żywo Pawła Szamburskiego, Sebastiana Wypycha i Patryka Zakrockiego.


 

Sebastian Wypych, Patryk Zakrocki, Paweł Szamburski,
Dyrektor FN Anna Sienkiewicz-Rogowska, fot. Radosław Pasterski


Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ