Strona główna / O projekcie / Filmy, które kochamy

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza do internetowego retrokina! A w programie „Filmy, które kochamy”, czyli m.in. „Ada, to nie wypada”, „Jadzia”, „Dziewczyna szuka miłości”. Wyjątkowe przedwojenne produkcje po rekonstrukcji cyfrowej dostępne bezpłatnie w całości zobaczyć można na stronie www.ninateka.pl, a o kulisach powstawania filmów, najciekawszych scenach, nieznanych ciekawostkach opowiadają eksperci FINA i Nitrofilmu: filmografowie Grzegorz Rogowski i Michał Pieńkowski.


ODCINEK #1 | Dziewczyna szuka miłości

Pierwszy odcinek programu poświęcamy filmowi DZIEWCZYNA SZUKA MIŁOŚCI w reżyserii Romualda Gantkowskiego z 1938 roku i różnicy między filmem, a jego zwiastunem. Grzegorz Rogowski (filmograf FINA) opowiada o jednej ze scen, która ostatecznie nie znalazła się w filmie.

Program to także zaproszenie do oglądania przedwojennych filmów na naszych stronach: Ninateka i Repozytorium Cyfrowe FINA, a także do czytania o nich na stronie Nitrofilm.


 

ODCINEK #2 | Ada, to nie wypada!

Zapraszamy na kolejną odsłonę nowego programu internetowego FINY. Tym razem poświęcamy go komedii ADA, TO NIE WYPADA! (reż. Konrad Tom, 1936). 

Ulicami jakiego miasta przechadzała się główna bohaterka? Czy kawiarnia z filmu istniała w rzeczywistości? Tematem drugiego odcinka programu internetowego są plenery, wnętrza i scenografia filmu, a opowiada o nich Grzegorz Rogowski, filmograf FINA.

Pełny opis, głosy prasy, ciekawostki nie tylko scenograficzne oraz piosenki z tej produkcji można znaleźć TUTAJ.

Film w całości można obejrzeć w Ninatece: https://ninateka.pl/film/ada-to-nie-wypada-konrad-tom

 ODCINEK #3 | Jadzia

Zapraszamy na trzecią odsłonę nowego programu internetowego FINY. Tym razem poświęcamy go komedii JADZIA (reż. Mieczysław Krawicz, 1936).

Sport, stroje sportowe, rywalizacja - to hasła, które doskanale określają fabułę filmu Krawicza. A kto będzie spotrzegawczy w obsadzie komedii zobaczy również prawdziwą tenisistkę.
Filmograf FINA Michał Pieńkowski opowiada o sportowej propagandzie w filmie „Jadzia” Mieczysława Krawicza z 1936 roku.

Pełen opis, głosy prasy, ciekawostki i piosenki z tej produkcji znajdziecie na stronie filmu JADZIA

Film w całości możecie obejrzeć w Ninatece: bit.ly/2yxtCA1
 


ODCINEK #4 | Ada, to nie wypada!

W czwartej odsłonie nowego programu internetowego FINY wracamy ponownie do filmu ADA, TO NIE WYPADA! (reż. Konrad Tom, 1936).

Wyróżniają się z tłumu, poruszają z gracją, a w przedwojennych produkcjach stanowiły znaczny procent obsady - filmograf FINA Michał Pieńkowski opowie o niebagatelnej roli tancerek, a także o scenach tanecznych w filmie Konrada Toma z 1936 roku. Jest też ciekawostka dla miłośników czworonogów.

https://www.facebook.com/nitrofilm/videos/292210938449630/

Pełen opis, głosy prasy, ciekawostki i piosenki z tej produkcji znajdziecie na stronie Nitrofilmu: ADA, TO NIE WYPADA!

Film w całości możecie obejrzeć w Ninatece: bit.ly/2Vwtl9f

 ODCINEK #5 | Córka generała Pankratowa

Piątą odsłonę nowego programu internetowego FINY poświęcamy filmowi CÓRKA GENERAŁA PANKRATOWA (reż. Mieczysław Znamierowski, 1934).

Jakie były losy filmu Znamierowskiego? Jak działania cenzury wypłynęły na ostateczny kształt filmu? Jakich scen zabrakło? Filmograf FINA Grzegorz Rogowski zaprasza na kolejny odcinek progamu. Tematowi cenzury w filmie Znamierowskiego poświęcamy aż dwie części programu.

Pełen opis, głosy prasy, ciekawostki i piosenki z tej produkcji znajdziecie na stronie Nitrofilmu: CÓRKA GENERAŁA PANKRATOWAODCINEK #5 | Córka generała Pankratowa, część II
 

W kolejnym odcinku programu Filmy, które kochamy ponownie spotykamy się z filmografem Grzegorzem Rogowskim, który jeszcze raz opowiada o cenzurze i o... najodważniejszej scenie erotycznej w filmie CÓRKA GENERAŁA PANKRATOWA Mieczysława Znamierowskiego z 1934.

Pełen opis, głosy prasy, ciekawostki i piosenki z tej produkcji znajdziecie na stronie Nitrofilmu: CÓRKA GENERAŁA PANKRATOWAODCINEK #6 | Fredek uszczęśliwia świat

W kolejnej odsłonie programu internetowego filmograf FINA Michał Pieńkowski opowiada o scenach muzycznych w filmie FREDEK USZCZĘŚLIWIA ŚWIAT Zbigniewa Ziembińskiego z 1936 roku. 

Pełen opis, głosy prasy, ciekawostki i piosenki z tej produkcji znajdziecie na stronie Nitrofilmu: FREDEK USZCZĘŚLIWIA ŚWIAT

Film w całości możecie obejrzeć w Ninatece: https://bit.ly/2Xs0K61

 Filmy, które kochamy | „Doktór Murek” i plenery


W kolejnym odcinku internetowego programu FINA filmograf Grzegorz Rogowski powraca do tematu filmowych plenerów. Tym razem opowie, co możemy zobaczyć w filmie DOKTÓR MUREK Juliusza Gardana z 1939 roku

Pełen opis, głosy prasy, ciekawostki i piosenki z tej produkcji znajdziecie na stronie Nitrofilmu: https://bit.ly/2XPWi1b

Film w całości możecie obejrzeć w Ninatece: https://bit.ly/2YmTPdBFilmy, które kochamy | „ABC miłości” i autoironia

Filmograf FINA Michał Pieńkowski zdradza kulisy pracy na planie i opowiada o tym, jak twórcy mrugają okiem do widza i śmieją się z samych siebie na ekranie w filmie „ABC miłości” Michał Waszyński z 1935 roku.

Pełen opis, głosy prasy, ciekawostki i piosenki z tej produkcji znajdziecie tutaj: ABC MIŁOŚCI

Film w całości możecie obejrzeć w Ninatece: https://bit.ly/3eX0VMY

 


Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ