GRANICA
  • Kraj: Polska
  • Rok produkcji: 1938
  • Premiera: 29 X 1938


Reżyseria
Pierwowzór literacki
powieść Zofii Nałkowskiej
Kierownictwo artystyczne
Kierownictwo zdjęć
Aparatura
Tobis Klangfilm
Charakteryzacja
Fotosy
Stephot
Kierownictwo produkcji
Produkcja
Parlofilm
Atelier i laboratorium
Falanga
Dystrybucja
Parlofilm

Obsada aktorska:

Elżbieta Barszczewska (Elżbieta Biecka), Lena Żelichowska (Justyna Bogutówna), Jerzy Pichelski (Zenon Ziembiewicz), Aleksander Zelwerowicz (Walerian Ziembiewicz, ojciec Zenona), Mieczysław Cybulski (Franek Bordocki, syn ogrodnika Ziembiewiczów), Mieczysława Ćwiklińska (Żańcia Ziembiewiczowa, matka Zenona), Stanisława Wysocka (Cecylia Kolichowska, ciotka Elżbiety), Bogusław Samborski (Czechliński), Helena Buczyńska (Bogutowa, matka Justyny), Jadwiga Bukojemska (Julia Wagner, nauczycielka francuskiego), Zbigniew Ziembiński (Awaczewicz), Wanda Jarszewska (Tawnicka), Zofia Wierzejska (Warkoniowa), Izabella Kalitowicz (Posztraska), Jerzy Kordowski (kelner), Maria Zarębińska (Jaśka, siostra Franka), Jan Ciecierski (lekarz), Aleksander Bogusiński (hrabia Tczewski), Jerzy Chodecki (lokaj Ziembiewicza), Zygmunt Stróżewski (portier), Janina Krzymuska (Niestrzępowa), Helena Zarembina (zakonnica w szpitalu), Leopold Morozowicz (gość u Ziembiewiczów), Alina Halska (zakonnica w szpitalu [w napisach imię aktorki: Janina]), Jan Tomasik (rewident)
  • Treść
  • O filmie
  • Głosy prasy
  • Ciekawostki
  • Galeria

Zenon Ziembiewicz, młody inżynier, wraca ze studiów w Paryżu do Polski. Przypadkiem spotyka na ulicy Elżbietę Biecką, swoją dawną uczennicę, w której kiedyś się podkochiwał. Zatrzymuje się w Boleborzy, majątku dzierżawionym przez rodziców, gdzie wzbudza zainteresowanie miejscowych dziewcząt, zwłaszcza pięknej Justyny, która jest służącą u Ziembiewiczów. Nie pozostaje obojętny wobec niej. Szybko nawiązują namiętny romans.

Zenon ma zamiar wybudować osiedle dla robotników. Za namową ojca kontaktuje się z Czechlińskim, pełnomocnikiem hrabiego Tczewskiego, który oferuje mu pod budowę ziemie swojego pracodawcy. Zenon publikuje w gazecie Czechlińskiego artykuły, by zainteresować swoimi planami bogatych inwestorów. Pewnego dnia spotyka w redakcji Elżbietę. Odżywają dawne uczucia. Wkrótce Zenon wyznaje jej miłość.

Po śmierci matki Justyna szuka pracy w mieście. Zatrzymuje się u Franka, syna ogrodnika z Boleborzy, który mieszka w suterynie kamienicy Kolichowskiej, ciotki Elżbiety. Pewnego dnia spotyka na ulicy Zenona, który przejęty jej sytuacją, zabiera ją do hotelu, gdzie spędzają upojne chwile. Wkrótce zakochana w nim dziewczyna wyznaje, że jest w ciąży. Zenon, chcąc zakończyć ten związek, daje jej pieniądze. Przyznaje się Elżbiecie do romansu, ale zapewnia, że kocha tylko ją. Elżbieta spotyka się z Justyną i zapewnia ją, że nie poślubi Zenona. Wyjeżdża do matki, zostawiając ukochanemu pożegnalny list.

Ziembiewicz dowiaduje się od Franka, że Justyna dokonała aborcji. Jedzie do majątku hrabiego Tczewskiego, gdzie przebywa Elżbieta z matką. Ich uczucie odradza się. Kilka miesięcy później na świat przychodzi ich dziecko.

Ze względu na techniczne i finansowe nieprawidłowości budowa osiedla zostaje wstrzymana. Zenon oskarża Czechlińskiego o prowadzone za jego plecami niejasne interesy z inwestorami. 

Stanowczo sprzeciwia się swojej matce, która chce, by Justyna została nianią w ich domu. Co jakiś czas ją odwiedza, pomaga finansowo, by zapewnić jej lepszy los. Justyna nie może sobie darować, że pozbyła się dziecka. Zdesperowana, pełna negatywnych emocji wobec Zenona często obserwuje jego dom, co wzbudza duży niepokój Elżbiety.

Ziembiewicz zostaje pociągnięty do odpowiedzialności za nieprawidłowości na budowie. Grozi mu więzienie. Wzburzeni robotnicy żądają zaległych wypłat. Korzystając z zamieszania, Justyna wdziera się do pokoju Zenona i oblewa mu twarz kwasem solnym.

Elżbieta troskliwie opiekuje się ociemniałym mężem. Zenon uświadamia sobie, że przekroczył wszelkie moralne granice. Popełnia samobójstwo.



wpisz szukany:


1913, 1918, 1919, 1922, 1923, 1924, 1925, 1926, 1927, 1928, 1929, 1930, 1931, 1932, 1933, 1934, 1935, 1936, 1937, 1938, 1939
10% DLA MNIE
ABC MIŁOŚCI
ADA, TO NIE WYPADA!
BARTEK ZWYCIĘZCA
BĘDZIE LEPIEJ
BEZIMIENNI BOHATEROWIE
BIAŁY MURZYN
BIAŁY ŚLAD
BOHATEROWIE SYBIRU
CHAM
CÓRKA GENERAŁA PANKRATOWA
CYGANKA AZA
CZARNE DIAMENTY
CZY LUCYNA TO DZIEWCZYNA?
DOKTÓR MUREK
DOROŻKARZ NR 13
DRUGA MŁODOŚĆ
DWIE JOASIE
DZIEJE GRZECHU
DZIEŃ WIELKIEJ PRZYGODY
DZIESIĘCIU Z PAWIAKA
DZIEWCZĘTA Z NOWOLIPEK
DZIEWCZYNA SZUKA MIŁOŚCI
DZIŚ MAMY BAL
FLORIAN
FREDEK USZCZĘŚLIWIA ŚWIAT
GEHENNA
GENIUSZ SCENY
GRANICA
HALKA
IWONKA
JA TU RZĄDZĘ
JADZIA
JANKO MUZYKANT
JAŚNIE PAN SZOFER
JEGO EKSCELENCJA SUBIEKT
JEGO WIELKA MIŁOŚĆ
KAŻDEMU WOLNO KOCHAĆ
KOBIETY NAD PRZEPAŚCIĄ
KOCHA... LUBI... SZANUJE...
KOCHAJ TYLKO MNIE
KOŚCIUSZKO POD RACŁAWICAMI (1913)
KRÓLOWA PRZEDMIEŚCIA
KSIĄŻĄTKO
KSIĘŻNA ŁOWICKA
KULT CIAŁA
KŁAMSTWO KRYSTYNY
LUDZIE BEZ JUTRA
LUDZIE WISŁY
MANEWRY MIŁOSNE
MANIA. HISTORIA PRACOWNICY FABRYKI PAPIEROSÓW
MOCNY CZŁOWIEK
MOGIŁA NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA
MOI RODZICE ROZWODZĄ SIĘ
MORALNOŚĆ PANI DULSKIEJ
MŁODY LAS
NIEDORAJDA
NIEWOLNICY ŻYCIA
O CZYM MARZĄ KOBIETY
O CZYM SIĘ NIE MÓWI
OSTATNIA BRYGADA
PAN TADEUSZ
PAN TWARDOWSKI
PANIENKA Z POSTE RESTANTE
PAPA SIĘ ŻENI
PAWEŁ I GAWEŁ
PIERWSZA MIŁOŚĆ KOŚCIUSZKI
PIĘTRO WYŻEJ
POD TWOJĄ OBRONĘ
POLICMAJSTER TAGIEJEW
POLONIA RESTITUTA
PONAD ŚNIEG
PROKURATOR ALICJA HORN
PRZEZ ŁZY DO SZCZĘŚCIA
PRZYBŁĘDA
RAPSODIA BAŁTYKU
ROBERT I BERTRAND
ROK 1863
ROK 1914
ROMEO I JULCIA
SERCE MATKI
SKRZYDLATY ZWYCIĘZCA
ŚLUBY UŁAŃSKIE
SPORTOWIEC MIMO WOLI
STRASZNA NOC
STRASZNY DWÓR
SYGNAŁY
SZALEŃCY
SZCZĘŚLIWA TRZYNASTKA
SZLAKIEM HAŃBY
SZPIEG W MASCE
SZTANDAR WOLNOŚCI
TAJEMNICA MEDALIONU
TAJEMNICA STAREGO RODU
TRZY SERCA
TY, CO W OSTREJ ŚWIECISZ BRAMIE
U KRESU DROGI
WACUŚ
WE WŁASNE SIDŁA
WIERNA RZEKA
WIOSNA NARCIARZY
WRZOS
WŁÓCZĘGI
ZA ZASŁONĄ
ZABAWKA
ZAMARŁE ECHO
ZEW MORZA
ZNACHOR
ŻONA I NIE ŻONA

Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ