PROKURATOR ALICJA HORN
Strona główna / Baza filmów / Filmy / PROKURATOR ALICJA HORN
  • Kraj: Polska
  • Rok produkcji: 1933
  • Premiera: 24 XII 1933


Pierwowzór literacki
powieść Tadeusza Dołęgi-Mostowicza
Zdjęcia
Scenografia
Słowa piosenki
Aparatura
Tobis Klangfilm
Fotosy
Produkcja
Leo-Film
Producent
Atelier i laboratorium
Falanga

Obsada aktorska:

Jadwiga Smosarska (Alicja Horn, prokurator), Franciszek Brodniewicz (Bohdan Drucki vel Jan Winkler), Bogusław Samborski (profesor Karol Brunicki), Zofia Mirska (Julka, wychowanica Alicji), Loda Halama (tancerka w "Argentynie"), Irena Skwierczyńska ("gospodyni", współpracownica profesora Brunickiego), Wanda Jarszewska (pokojówka Alicji), Zofia Kajzerówna (Cieplikówna, manikiurzystka), Krystyna Dullanka (Tecia, sekretarka Winklera), Irena Litewnicka (fordanserka w "Argentynie"), Nena Łączkowska (kobieta w "Argentynie"), Stanisław Daniłowicz (Józek, pracownik w "Argentynie"), Stanisław Stanisławski (mecenas), Jan Wojcieszko (Borys Załkind, wspólnik Winklera), Irena Horecka (żona Załkinda), Barbara Gilewska (pokojówka Winklera), Wojciech Ruszkowski (Mulski, pracownik prokuratury), Paweł Owerłło (prokurator), Kazimierz Kijowski (obrońca Winklera), Stanisław Grolicki (lokaj Brunickiego), Ryu Touchu (pracownik profesora Brunickiego), Bronisław Oranowski (przewodniczący sądu), Jan Kurnakowicz (mężczyzna w "Argentynie", adorujący tancerkę), Tadeusz Fijewski (gazeciarz), Janina Krzymuska (urzędniczka w sądzie), Roman Dereń (urzędnik w sądzie), Kazimiera Horbowska (kobieta w "Argentynie"), Ziutek Kudła (boy w "Argentynie"), Henryk Rzętkowski (opryszek), Henryk Małkowski (wspólnik "gospodyni"), Zygmunt Jaroszewski (puzonista w orkiestrze ), Wiktor Tychowski (gitarzysta w orkiestrze)
  • Treść
  • Głosy prasy
  • Ciekawostki
  • Galeria
  • Piosenki

Bohdan Drucki, używający obecnie nazwiska Jan Winkler, przyjeżdża do Warszawy po piętnastu latach nieobecności. Opuścił kraj, by uniknąć odpowiedzialności za gwałt na młodej dziewczynie. Większość czasu spędził w Ameryce, gdzie dorobił się majątku na prohibicji. Wkrótce jednak go stracił. W Warszawie odwiedza swojego starego przyjaciela Karola Brunickiego, który jest znanym i poważanym naukowcem. Pożycza od niego pieniądze. W zamian profesor oczekuje od niego, że będzie mu „dostarczał” młode kobiety potrzebne do badań naukowych. W razie odmowy wyda go policji.

Jan spotyka się w kawiarni z Borysem Załkindem, dawnym wspólnikiem od ciemnych interesów w Chicago, który teraz jest szanowanym kupcem. Za jego namową zostaje współwłaścicielem nocnego lokalu „Argentyna”. W prokuraturze pracę rozpoczyna Alicja Horn. Jeden z wieczorów spędza w „Argentynie”. Nawiązuje flirt z Winklerem. Mężczyzna odwozi Alicję do domu. W następnych dniach adoruje ją, wysyła kwiaty i zaproszenia. Bezskutecznie. Zdenerwowany Jan odwiedza ją w domu. Dochodzi do nerwowej rozmowy. Alicja rozpoznaje w nim Bohdana Druckiego, który przed laty ją zgwałcił. Nie potrafi jednak oprzeć się jego urokowi.

W czasie górskiej wycieczki Jan ratuje Alicję przed upadkiem ze skały. Julka, jej nastoletnia wychowanica, troskliwie się nią zajmuje. Alicja rezygnuje ze wspólnej wycieczki do Krakowa. Julka jedzie z Janem. Próbuje go uwodzić. Jan, zniecierpliwiony zazdrością Alicji, wyjeżdża nagle do Warszawy. Pomaga Brunickiemu w zwerbowaniu kolejnej młodej dziewczyny.
Alicja chce, by Julka poszła do pracy. Dziewczyna wysyła Winklerowi rozpaczliwy telegram. Jan załatwia jej pracę w biurze swojego wspólnika. Kiedy Alicja dowiaduje się o tym, załatwia jej z ogłoszenia posadę guwernantki. „Gospodyni” okazuje się być współpracownicą Brunickiego. Julka trafia na stół operacyjny. Tymczasem Jan umawia się wieczorem z jedną z młodych kobiet, by zawieźć ją do kliniki. Zostaje napadnięty przez opryszków. W trakcie szamotaniny dziewczyna zostaje zastrzelona. Jan ucieka. Alicja przychodzi wieczorem do „Argentyny”. Do lokalu wkracza policja. Jan zostaje oskarżony o zabójstwo kobiety.

Alicja ma być prokuratorem w jego sprawie. Odwiedza go w więzieniu i wyznaje mu miłość. Jan jest obojętny. W czasie procesu nie chce zdradzić Brunickiego. Profesor w swoich zeznaniach też go chroni. Twierdzi, że Jan nie jest mordercą, służył tylko nauce. Sąd orzeka niewinność Winklera.



wpisz szukany:


1913, 1918, 1919, 1922, 1923, 1924, 1925, 1926, 1927, 1928, 1929, 1930, 1931, 1932, 1933, 1934, 1935, 1936, 1937, 1938, 1939
10% DLA MNIE
ABC MIŁOŚCI
ADA, TO NIE WYPADA!
BARTEK ZWYCIĘZCA
BĘDZIE LEPIEJ
BEZIMIENNI BOHATEROWIE
BIAŁY MURZYN
BIAŁY ŚLAD
BOHATEROWIE SYBIRU
CHAM
CÓRKA GENERAŁA PANKRATOWA
CYGANKA AZA
CZARNE DIAMENTY
CZY LUCYNA TO DZIEWCZYNA?
DOKTÓR MUREK
DOROŻKARZ NR 13
DRUGA MŁODOŚĆ
DWIE JOASIE
DZIEJE GRZECHU
DZIEŃ WIELKIEJ PRZYGODY
DZIESIĘCIU Z PAWIAKA
DZIEWCZĘTA Z NOWOLIPEK
DZIEWCZYNA SZUKA MIŁOŚCI
DZIŚ MAMY BAL
FLORIAN
FREDEK USZCZĘŚLIWIA ŚWIAT
GEHENNA
GENIUSZ SCENY
GRANICA
HALKA
IWONKA
JA TU RZĄDZĘ
JADZIA
JANKO MUZYKANT
JAŚNIE PAN SZOFER
JEGO EKSCELENCJA SUBIEKT
JEGO WIELKA MIŁOŚĆ
KAŻDEMU WOLNO KOCHAĆ
KOBIETY NAD PRZEPAŚCIĄ
KOCHA... LUBI... SZANUJE...
KOCHAJ TYLKO MNIE
KOŚCIUSZKO POD RACŁAWICAMI (1913)
KRÓLOWA PRZEDMIEŚCIA
KSIĄŻĄTKO
KSIĘŻNA ŁOWICKA
KULT CIAŁA
KŁAMSTWO KRYSTYNY
LUDZIE BEZ JUTRA
LUDZIE WISŁY
MANEWRY MIŁOSNE
MANIA. HISTORIA PRACOWNICY FABRYKI PAPIEROSÓW
MOCNY CZŁOWIEK
MOGIŁA NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA
MOI RODZICE ROZWODZĄ SIĘ
MORALNOŚĆ PANI DULSKIEJ
MŁODY LAS
NIEDORAJDA
NIEWOLNICY ŻYCIA
O CZYM MARZĄ KOBIETY
O CZYM SIĘ NIE MÓWI
OSTATNIA BRYGADA
PAN TADEUSZ
PAN TWARDOWSKI
PAPA SIĘ ŻENI
PAWEŁ I GAWEŁ
PIERWSZA MIŁOŚĆ KOŚCIUSZKI
PIĘTRO WYŻEJ
POD TWOJĄ OBRONĘ
POLICMAJSTER TAGIEJEW
POLONIA RESTITUTA
PONAD ŚNIEG
PROKURATOR ALICJA HORN
PRZEZ ŁZY DO SZCZĘŚCIA
PRZYBŁĘDA
RAPSODIA BAŁTYKU
ROBERT I BERTRAND
ROK 1863
ROK 1914
ROMEO I JULCIA
SERCE MATKI
SKRZYDLATY ZWYCIĘZCA
ŚLUBY UŁAŃSKIE
SPORTOWIEC MIMO WOLI
STRASZNA NOC
STRASZNY DWÓR
SYGNAŁY
SZALEŃCY
SZCZĘŚLIWA TRZYNASTKA
SZLAKIEM HAŃBY
SZPIEG W MASCE
SZTANDAR WOLNOŚCI
TAJEMNICA MEDALIONU
TAJEMNICA STAREGO RODU
TRZY SERCA
TY, CO W OSTREJ ŚWIECISZ BRAMIE
U KRESU DROGI
WACUŚ
WE WŁASNE SIDŁA
WIERNA RZEKA
WIOSNA NARCIARZY
WRZOS
WŁÓCZĘGI
ZA ZASŁONĄ
ZABAWKA
ZAMARŁE ECHO
ZEW MORZA
ZNACHOR
ŻONA I NIE ŻONA

Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ