Strona główna / Baza filmów / Filmy / DRUGA MŁODOŚĆ
  • Kraj: Polska
  • Rok produkcji: 1938
  • Premiera: 8 IX 1938


Tytuł angielski
SECOND YOUTH
Reżyseria
Scenariusz
Pierwowzór literacki
dramat Henri Bataille’a
Zdjęcia
Muzyka
Dźwięk
Aparatura
Tobis-Klangfilm
Produkcja
Warszawskie Biuro Kinematograficzne Feniks
Atelier
Falanga
Laboratorium
Falanga
Dystrybucja
Feniks
Dystrybucja (na Małopolsce, Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim)
Poloniafilm

Obsada aktorska:

Maria Gorczyńska (Irena Mohort), Kazimierz Junosza-Stępowski (Ludwik, mąż Ireny), Mieczysław Cybulski (Ryszard, syn Mohortów), Włodzimierz Łoziński (Paweł, syn Mohortów), Witold Zacharewicz (Jerzy Olędzki, przyjaciel Ryszarda), Stanisława Wysocka (babka Jerzego), Michał Znicz (Klaudiusz, lokaj Mohortów), Elżbieta Kryńska (Janina, narzeczona Ryszarda), Mieczysława Ćwiklińska (matka Janiny), Tamara Wiszniewska (Tamara Korska), Wanda Jarszewska (matka Tamary), Paweł Owerłło (ojciec Tamary), Stefan Hnydziński (lokaj Mohortów), Henryk Małkowski (profesor w restauracji), Tadeusz Kański (góral Franek), Aleksander Bogusiński (góral), Aleksander Suchcicki (mężczyzna rozmawiający z Ireną w restauracji), Wacław Zdanowicz (sekretarz Ludwika), Leopold Morozowicz (gość na przyjęciu zaręczynowym), Oktawian Kaczanowski (gość na przyjęciu zaręczynowym), Jagna Janecka (pokojówka mecenasa Massalskiego)
  • Treść
  • O filmie
  • Głosy prasy
  • Galeria
  • Piosenki
 
Maria Gorczyńska

Irena jest nieszczęśliwą żoną bogatego przemysłowca. Czuje się bardzo samotna: mąż od wielu lat nie ma czasu dla rodziny, a synowie są już dorośli i zajmują się swoimi sprawami. Jej syn Ryszard dla żartu przedstawia ją swemu przyjacielowi jako swoją siostrę. Niedługo potem Irena chce wyprowadzić Jerzego z błędu, jednak jest  już za późno - Jerzy zakochał się w niej, a ona spragniona uczuć nie może mu się oprzeć. Romans Ireny wychodzi na jaw i staje ona przed wyborem: rodzina lub kochanek. Opuszcza dom i zamieszkuje z Jerzym w górskiej chacie.

Pewnego dnia podczas śnieżnej zamieci Jerzy ratuje młodą i piękną turystkę Tamarę. Rodzice ocalonej w dowód wdzięczności zapraszają Jerzego i Irenę do siebie, jednak Irena zostaje w domu. Odwiedza ją babka Jerzego i w rozmowie trzeźwo ocenia ich szanse na wspólną przyszłość. Po tej rozmowie Irena postanawia wycofać się i zwrócić Jerzemu wolność. Wyrusza w podróż po Europie, bawi się w kasynach i nocnych lokalach, w końcu jednak kończą jej się pieniądze. Za ostatnie grosze wraca do Warszawy. Uświadamia sobie, że sięgnęła dna, straciła wszystko w życiu i chce popełnić samobójstwo. Spotyka na ulicy swojego syna, który zabiera ją do domu. Rodzina przebacza Irenie i przyjmuje ją z powrotem.Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ