PONAD ŚNIEG
  • Kraj: Polska
  • Rok produkcji: 1929
  • Premiera: 19 II 1929


Reżyseria
Pomoc reżyserska
Pierwowzór literacki
dramat Stefana Żeromskiego
Zdjęcia
Scenografia
Fotosy
Moderne
Laboratorium
Argus
Produkcja
Diana-Film Poznań, Klio-Film

Obsada aktorska:

Stanisława Wysocka (Rudomska, właścicielka majątku), Mieczysław Cybulski (Wincenty, syn Rudomskiej), Zofia Koreywo (Irena), Zorika Szymańska (Helena), Stefan Jaracz (Joachim, młynarz), Karol Benda (Fryderyk Światobor, adwokat, przyjaciel Wincentego), Bolesław Olechnowicz (Olelkowicz, sąsiad Rudomskiej), Jerzy Kobusz (młynarczyk), Tadeusz Fijewski (Felek)
  • Treść
  • Głosy prasy
  • Ciekawostki

Rudomska jest właścicielką majątku Łuży na Kresach. Wiko, jej syn, kocha Irenę, daleką krewną, która po śmierci swoich rodziców wychowywała się w majątku Łuży. Zgodnie z wolą matki zaręczył się jednak z Heleną. Rudomska przychylnie odnosi się do Olelkowicza, sąsiada, który chce poślubić Irenę. Lojalnie uprzedza go jednak, że jej wychowanica nie ma posagu.  Irena, która nie chce konfliktu z despotyczną ciotką, przyjmuje jego oświadczyny.
W dniu ślubu wylewa okoliczna rzeka. Wiko, zaślepiony zazdrością, otwiera zaporę , woda zalewa wsie i pola. W czasie powodzi ginie Olelkowicz.

Rudomska przeklina syna. Wiko przenosi się wraz z Ireną do małego miasteczka. Jego przyjaciel Światobor uwodzi Irenę, która wyjeżdża z nim w daleki świat.

Wybucha wojna. Trwa mobilizacja. Wiko traci w czasie walk rękę i nogę. Dzięki Helenie, która otacza go opieką, nabiera sił. Razem wracają do Łuży. Rudomska przyjmuje syna ze łzami w oczach. Niedługo potem zostaje zabita przez bolszewików. Wiko i Helena rozpoczynają nowe życie.

 Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ