DZIEWCZĘTA Z NOWOLIPEK
Strona główna / Baza filmów / Filmy / DZIEWCZĘTA Z NOWOLIPEK
  • Kraj: Polska
  • Rok produkcji: 1937
  • Premiera: 26 X 1937


Tytuł angielski
GIRLS FROM NOWOLIPKI
Reżyseria
Asystent reżysera
Pierwowzór literacki
powieść Poli Gojawiczyńskiej
Zdjęcia (plenery)
Kierownictwo zdjęć
Aparatura
Tobis Klangfilm
Charakteryzacja
Fotosy
Stephot
Pomoc techniczna
Kierownictwo produkcji
Produkcja
Parlo-Film
Atelier
Falanga
Laboratorium
Falanga
Dystrybucja
Parlo-Film

Obsada aktorska:

Elżbieta Barszczewska (Bronka ), Jadwiga Andrzejewska (Franka), Tamara Wiszniewska (Amelka), Anna Jaraczówna (Kwiryna), Mieczysława Ćwiklińska (Raczyńska, matka Amelki), Stanisława Wysocka (Mossakowska, matka Bronki i Mietka), Janina Janecka (Prymasiakowa, stróżka), Hanna Brzezińska (Mańka, córka Prymasiakowej), Helena Buczyńska (praczka, matka Franki), Kazimierz Junosza-Stępowski (Antoni Mossakowski, stolarz, ojciec Bronki i Mietka), Tadeusz Białoszczyński (dyrektor Edward Różycki), Stefan Hnydziński (Michałowski, adorator Amelki), Andrzej Pluciński (Ignaś Pędzicki, adorator Bronki, kolega Mietka), Józef Karbowski (profesor Jan Zalewski), Władysław Grabowski (aptekarz), Antoni Różycki (Mikołaj Szubow, publicysta), Kazimierz Pawłowski (Roman, adorator Kwiryny, kolega Mietka), Włodzimierz Łoziński (Mietek Mossakowski), Hanna Karwowska (Alisia, córka profesora Zalewskiego), Jadwiga Bukojemska (Hanna, żona profesora Zalewskiego), Helena Gruszecka (kucharka u Zalewskich), Helena Zarembina (sąsiadka Mossakowskich), Roman Dereń (mężczyzna w restauracji zalecający się do Bronki), Saturnin Butkiewicz (urzędnik towarzyszący dyrektorowi Różyckiemu), Józef Redo (mężczyzna w restauracji)
  • Treść
  • O filmie
  • Głosy prasy
  • Ciekawostki

Warszawa, przed I wojną światową. Bronka, Franka, Amelka i Kwiryna, przyjaciółki mieszkające w kamienicy przy Nowolipkach, wybierają się do szkoły. Bronka, córka stolarza Mossakowskiego, spełnia polecenie ojca i odbiera pieniądze od jednego z klientów. Dyrektor Różycki, właściciel pięknego mieszkania, jest pod wrażeniem urody dziewczyny. W drodze do domu przyjaciółki idą do Ogrodu Saskiego. Mężczyzna, który siedział obok nich na ławce, zostawia „przypadkiem” wizytówkę. Wynika z niej, że nazywa się Szubow i jest publicystą. Dziewczyny uważają, że Franka, która pisze wiersze i marzy o publikacji, powinna się do niego zgłosić.

Tymczasem w kamienicy zjawia się Mańka, córka dozorczyni Prymasiakowej. Przyjaciółki są zafascynowane elegancką kobietą, której udało się zostać artystką.

Wieczorem umiera Mossakowski. Mietek, brat Bronki, zostaje głową rodziny. Dyrektor Różycki pomaga mu znaleźć pracę. Często odwiedza Mossakowskich i nie ukrywa swojego zainteresowania Bronką. Matka przestrzega ją przed związkiem z mężczyzną z wyższej sfery. Mietka odwiedza Ignaś, kolega, który wrócił z Paryża, gdzie rzekomo studiował, a w rzeczywistości zajmował się „robotą polityczną”. Między nim i Bronką odżywa dawne uczucie.

Amelka, ku zadowoleniu swojej matki, która chce dobrze wydać ją za mąż, spotyka się często z panem Michałowskim.

Franka umawia się z Szubowem. Mężczyzna zapewnia, że widzi w niej talent i obiecuje publikację wierszy. Kiedy próbuje ją pocałować, dziewczyna ucieka.

Kwirynę adoruje Roman, kolega Mietka z zespołu muzycznego.

Pewnej niedzieli młodzi jadą na majówkę. Radośnie spędzają czas na łonie natury. Amelka i pan Michałowski, a także Ignaś i Bronka nie ukrywają swoich uczuć.

Po powrocie okazuje się, że rodzice Kwiryny, którzy prowadzili sklep, zostali zamordowani. Teraz ona będzie prowadzić rodzinny interes.

Franka idzie do mieszkania Szubowa. Mężczyzna przepowiada jej literacką karierę. Wkrótce ukazuje się w gazecie jeden z jej wierszy. Przyjaciółki cieszą się z sukcesu Franki, ona jednak płacze, bo wie, jaką musiała zapłacić za niego cenę.

Wybucha wojna. Ignaś wyrusza do Krakowa, by wstąpić do Legionów. Żegna się z Bronką, zapewnia o swej miłości, ale też uprzedza, że nie wybaczy zdrady. Amelka mówi Michałowskiemu, że jest w ciąży, chce wziąć ślub. Mężczyzna wykorzystuje to, że został powołany do wojska i oznajmia, że muszą się rozstać.

Rodzina Mossakowskich wyjeżdża do Rosji. Bronka zostaje w Warszawie, bo znalazła właśnie pracę. Kiedy Różycki zauważa ją wśród swoich pracowników, oferuje jej posadę osobistej sekretarki. Ona jednak prosi go, by zatrudnił Frankę, która jest w trudnej sytuacji.

Bronka tęskni za Ignasiem, nie dostaje od niego listów. Ulega wreszcie Różyckiemu i nawiązuje z nim romans. Tymczasem Franka ciężko choruje na tyfus. Po wyjściu ze szpitala idzie do profesora Zalewskiego, u którego kiedyś pracowała jej matka, by oddać mu książkę. Okazuje się, że profesor jest sam, bo żona z córką i gosposią wyjechały na jakiś czas. Franka przystaje na jego propozycję i zajmuje jeden pokój.

W kamienicy przy Nowolipkach zjawia się Ignaś. Od matki Amelki dowiaduje się, że  Mossakowscy wyjechali, a Bronka związała się z Różyckim. Po pewnym czasie Bronka widzi na ulicy wkraczające do miasta oddziały legionistów. Macha do Ignasia, ale on jej nie zauważa.

Franka kocha się w profesorze, on jednak, mimo chwili słabości, traktuje ją jak córkę. Na wieść o powrocie rodziny profesora Franka zażywa truciznę.

Amelka bierze ślub ze starym aptekarzem. Wkrótce także Kwiryna stanie na ślubnym kobiercu.



wpisz szukany:


1913, 1918, 1919, 1922, 1923, 1924, 1925, 1926, 1927, 1928, 1929, 1930, 1931, 1932, 1933, 1934, 1935, 1936, 1937, 1938, 1939
10% DLA MNIE
ABC MIŁOŚCI
ADA, TO NIE WYPADA!
BARTEK ZWYCIĘZCA
BĘDZIE LEPIEJ
BEZIMIENNI BOHATEROWIE
BIAŁY MURZYN
BIAŁY ŚLAD
BOHATEROWIE SYBIRU
CHAM
CÓRKA GENERAŁA PANKRATOWA
CYGANKA AZA
CZARNE DIAMENTY
CZY LUCYNA TO DZIEWCZYNA?
DOKTÓR MUREK
DOROŻKARZ NR 13
DRUGA MŁODOŚĆ
DWIE JOASIE
DZIEJE GRZECHU
DZIEŃ WIELKIEJ PRZYGODY
DZIESIĘCIU Z PAWIAKA
DZIEWCZĘTA Z NOWOLIPEK
DZIEWCZYNA SZUKA MIŁOŚCI
DZIŚ MAMY BAL
FLORIAN
FREDEK USZCZĘŚLIWIA ŚWIAT
GEHENNA
GENIUSZ SCENY
GRANICA
HALKA
IWONKA
JA TU RZĄDZĘ
JADZIA
JANKO MUZYKANT
JAŚNIE PAN SZOFER
JEGO EKSCELENCJA SUBIEKT
JEGO WIELKA MIŁOŚĆ
KAŻDEMU WOLNO KOCHAĆ
KOBIETY NAD PRZEPAŚCIĄ
KOCHA... LUBI... SZANUJE...
KOCHAJ TYLKO MNIE
KOŚCIUSZKO POD RACŁAWICAMI (1913)
KRÓLOWA PRZEDMIEŚCIA
KSIĄŻĄTKO
KSIĘŻNA ŁOWICKA
KULT CIAŁA
KŁAMSTWO KRYSTYNY
LUDZIE BEZ JUTRA
LUDZIE WISŁY
MANEWRY MIŁOSNE
MANIA. HISTORIA PRACOWNICY FABRYKI PAPIEROSÓW
MOCNY CZŁOWIEK
MOGIŁA NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA
MOI RODZICE ROZWODZĄ SIĘ
MORALNOŚĆ PANI DULSKIEJ
MŁODY LAS
NIEDORAJDA
NIEWOLNICY ŻYCIA
O CZYM MARZĄ KOBIETY
O CZYM SIĘ NIE MÓWI
OSTATNIA BRYGADA
PAN TADEUSZ
PAN TWARDOWSKI
PAPA SIĘ ŻENI
PAWEŁ I GAWEŁ
PIERWSZA MIŁOŚĆ KOŚCIUSZKI
PIĘTRO WYŻEJ
POD TWOJĄ OBRONĘ
POLICMAJSTER TAGIEJEW
POLONIA RESTITUTA
PONAD ŚNIEG
PROKURATOR ALICJA HORN
PRZEZ ŁZY DO SZCZĘŚCIA
PRZYBŁĘDA
RAPSODIA BAŁTYKU
ROBERT I BERTRAND
ROK 1863
ROK 1914
ROMEO I JULCIA
SERCE MATKI
SKRZYDLATY ZWYCIĘZCA
ŚLUBY UŁAŃSKIE
SPORTOWIEC MIMO WOLI
STRASZNA NOC
STRASZNY DWÓR
SYGNAŁY
SZALEŃCY
SZCZĘŚLIWA TRZYNASTKA
SZLAKIEM HAŃBY
SZPIEG W MASCE
SZTANDAR WOLNOŚCI
TAJEMNICA MEDALIONU
TAJEMNICA STAREGO RODU
TRZY SERCA
TY, CO W OSTREJ ŚWIECISZ BRAMIE
U KRESU DROGI
WACUŚ
WE WŁASNE SIDŁA
WIERNA RZEKA
WIOSNA NARCIARZY
WRZOS
WŁÓCZĘGI
ZA ZASŁONĄ
ZABAWKA
ZAMARŁE ECHO
ZEW MORZA
ZNACHOR
ŻONA I NIE ŻONA

Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ