MORALNOŚĆ PANI DULSKIEJ
Strona główna / Baza filmów / Filmy / MORALNOŚĆ PANI DULSKIEJ
  • Kraj: Polska
  • Rok produkcji: 1929
  • Premiera: 29 III 1930


Reżyseria
Kierownictwo literackie
Pierwowzór literacki
dramat Gabrieli Zapolskiej
Reżyseria zdjęć dźwiękowych
Scenografia (projekty)
Scenografia
Kierownictwo artystyczne
Kierownictwo produkcji
Produkcja
Heros

Obsada aktorska:

Dela Lipińska (Hanka), Marta Flantz (Aniela Dulska), Ludwik Fritsche (Felicjan Dulski), Tadeusz Wesołowski (Zbigniew, syn Dulskich), Juliusz Lubicz-Lisowski (Antek, syn Tadrachów), Józefa Modzelewska (Tadrachowa, matka Antka), Jan Szymański (Tadrach, ojciec Antka), Zofia Batycka (Matylda Strumf, artystka, lokatorka w kamienicy Dulskich), Maria Chaveau (Juliasiewiczowa, przyjaciółka Dulskiej), Anna Daszyńska (Mela, córka Dulskich, siostra Zbigniewa), Stanisława Kawińska (Marysia, gospodyni Dulskich), Helena Sokołowska (Zofia Madrygał, matka panny młodej), Krystyna Ankwicz, Adolf Dymsza (rewirowy), Roman Dereń (dozorca), Leopold Morozowicz (mężczyzna w tłumie przed kościołem)
  • Treść
  • O filmie
  • Głosy prasy
  • Ciekawostki
  • Galeria

Hanka jest wychowanką małżeństwa Tadrachów. Mieszka razem z nimi na wsi. Kocha z wzajemnością ich syna, Antka.
Zbyszek, syn Dulskich, właścicieli kamienicy w Warszawie, prowadzi hulaszczy tryb życia. Po kolejnej całonocnej zabawie wraca pijany do domu. Uwodzi ponętną sąsiadkę, Matyldę. Dulska, by ukrócić amory syna, chce wyrzucić „artystkę” na bruk. Dochodzi do awantury.

Tymczasem na wsi Hanka i Antek pracują przy sianokosach. Potem razem z mieszkańcami wsi uczestniczą w obrzędach dożynkowych i zabawie. Przerywa ją sołtys, który ogłasza, że młodzi mężczyźni zostają wcieleni do wojska. Wśród nich jest Antek, który czule żegna się z Hanką. Po jego wyjeździe Tadrachom powodzi się coraz gorzej. Hanka wyjeżdża do miasta, by podjąć pracę i pomóc swoim opiekunom.

Dulska za radą swojej przyjaciółki, Juliasiewiczowej, przyjmuje do pracy młodą, ładną pokojówkę. Zbyszek jest oczarowany urodą Hanki. Dulska próbuje oszpecić dziewczynę – obcina jej włosy, zmienia garderobę. Zbyszko jednak nadal uwodzi dziewczynę i któregoś dnia wykorzystuje ją.

W czasie urlopu Antek odwiedza rodziców. Pisze list do Hanki, w którym obiecuje jej, że zaraz po skończeniu służby wojskowej, wezmą ślub.

Tymczasem romans Zbyszka i Hanki kwitnie. Dziewczyna zwierza się Meli, jego siostrze, że jest w ciąży. Kiedy dowiaduje się o tym Dulska, chce wyrzucić Hankę z domu. Zbyszko na to nie pozwala, chce ożenić się ze swoją kochanką. Antek odwiedza Hankę i dowiaduje się o wszystkim. Nakłania matkę, by przyjechała do miasta i zabrała dziewczynę do domu. Dulska wykorzystuje sytuację i przekupuje Tadrachową, byle tylko Hanka zniknęła z jej domu.

W czasie spaceru Hanka widzi Zbyszka z inną kobietą. Myśli o samobójstwie, osłabiona mdleje przed kościołem. Z pomocą przychodzi jej Antek. Oddaje ją pod opiekę swojej ciotki, praczki. Wkrótce chora Hanka trafia do szpitala. W tym czasie Zbyszko bierze ślub z córką bogatego i szanowanego małżeństwa Madrygałów. W czasie wesela wybucha skandal, pijany rewirowy rozpoznaje w matce panny młodej barmankę z nocnego lokalu na prowincji.     

Po porodzie dziecko Hanki umiera. Antek zabiera ukochaną ze szpitala. Idą razem „ku  nowemu szczęściu”.Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ