10% DLA MNIE
  • Kraj: Polska
  • Rok produkcji: 1932
  • Premiera: 7 I 1933


Reżyseria
Asystent reżysera
Scenariusz
Dialogi
Asystent operatora
Kierownictwo artystyczne
Scenografia
Muzyka
Słowa piosenek
Choreografia
Charakteryzacja
Fotosy
Raphael
Produkcja
Leo-Film
Producent
Atelier i laboratorium
Falanga
Dystrybucja (na Małopolsce)
Kolos
Dystrybucja (na Śląsk)
Polfilm

Obsada aktorska:

Kazimierz Krukowski (Lopek), Tola Mankiewiczówna (Zosia, córka Grzybków), Tadeusz Wesołowski (Janek, pomocnik notariusza, ukochany Zosi), Władysław Walter (Walery Grzybek, ojciec Zosi), Janina Janecka (Grzybkowa, matka Zosi), Czesław Skonieczny (oszust), Alma Kar (Dziunia), Juliusz Łuszczewski ("baron" Zdziś), Józef Orwid (Alojzy, notariusz), Zofia Czaplińska (madame Patyk-Rossignol, właścicielka pensjonatu), Stanisław Sielański (Paszkeles, dostawca kostiumów i rekwizytów), Ludwik Fritsche ("hrabia" Oleś), Edmund Minowicz (właściciel salonu mody), Alina Żeliska (kobieta na dancingu), Halina Rapacka ("księżniczka Tutti Frutti"), Tadeusz Fijewski (boy hotelowy), Ziutek Kudła (boy hotelowy), Stefan Gulanicki (kierownik sali), Henryk Rzętkowski (kucharz), Stefan Wroncki (kelner), Zofia Ślaska (modelka), Jan Wojcieszko (recepcjonista w hotelu), Stanisław Dobrzyniec (skrzypek), Michał Halicz ("lokaj" na raucie), Jan Czapski, Wincenty Rapacki jr.
  • Treść
  • Głosy prasy
  • Ciekawostki
  • Galeria

Budy, małe prowincjonalne miasteczko.  Zosia, córka Grzybków, kocha się z wzajemnością w Janku, pomocniku notariusza. Matka Zosi nie zgadza się na ich małżeństwo. Twierdzi, że pochodzi z rycerskiej rodziny i tylko brak pieniędzy uniemożliwia jej życie na wysokim poziomie. Winą za to obarcza Walerego, swojego męża-pantoflarza.

Pewnego dnia Grzybkowie dowiadują się, że ciotka Walerego zostawiła mu spadek w wysokości 50.000 dolarów. Cała rodzina wyjeżdża do Warszawy. Zatrzymują się w ekskluzywnym hotelu Palace. Poznają tam Lopka, który chwali się swoimi znajomościami i oferuje pomoc w nawiązywaniu kontaktów w najwytworniejszych kręgach towarzyskich. W rzeczywistości jest „niebieskim ptakiem”, mieszka w pensjonacie u pani Patyk i podobnie jak większość lokatorów nie płaci komornego. Lopek oprowadza Grzybków po sklepach, zapewniając sobie u sprzedawców 10% od każdej transakcji. Kiedy w salonie mody Grzybkowa zajmuje się przymierzaniem sukien, Walery wymyka się na miasto. Przypadkowo poznaje cwaniaka, który twierdzi, że jest skoligacony z jego rodziną. W knajpie przy wódce cwaniak namawia Walerego, by kupił pomnik Kopernika dla rodzinnego miasteczka. Za 500 zł dobijają targu.

Tymczasem do hotelu Palace przyjeżdża Janek. Chce zobaczyć się z Zosią, ale Grzybkowa każe wyrzucić go za drzwi. Janek spotyka Lopka, jak się okazuje, kolegę z wojska. Zwierza mu się ze swojej nieszczęśliwej miłości. Lopek obiecuje pomoc. Nie wie, że sprawa dotyczy Zosi, o względy której sam zabiega.
Grzybkowie zapraszają Lopka i jego znajomych na dancing. Pani Patyk, Zdziś i Dziunia przedstawiają się jako członkowie arystokratycznych rodzin. „Baron” Zdziś stara się uwieść Grzybkową. Lopek jest przekonany, że Zosia darzy go uczuciem. Umawia się z nią następnego dnia w kawiarni. Tam czeka na niego Janek. Widząc Zosię, nie posiada się ze szczęścia. Mimo uczuciowego rozczarowania, Lopek postanawia pomóc zakochanym. Za swój sprytny plan żąda jedynie 10%.

Grzybkową odwiedza w hotelu „baron” Zdziś. W imieniu „baronowej Rossignol” zaprasza na raut z okazji przyjazdu do Warszawy księcia Manoli. Grzybkowa nie jest obojętna na jego amory. Świadkiem ich pocałunku jest Lopek. Przy pomocy teatralnych rekwizytów Lopek aranżuje w pensjonacie pani Patyk arystokratyczny apartament. Grzybkowie witają się z gośćmi, którzy przebrani  w stroje z epoki, udają postaci z wyższych sfer. Księciem Manoli okazuje się być Janek. Grzybkowa demaskuje go. Lopek wyjaśnia jej, że cała sytuacja jest mistyfikacją. Przypomina też o upojnym randez-vous z „baronem” . Grzybkowa zgadza się na ślub Zosi i Janka. Zakochani dziękują Lopkowi za pomoc.  

 Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ