Strona główna / Baza filmów / Filmy / BIAŁY MURZYN
  • Kraj: Polska
  • Rok produkcji: 1939
  • Premiera: 18 III 1939


Tytuł angielski
WHITE SLAVE
Reżyseria
Asystent reżysera
Pierwowzór literacki
powieść Michała Bałuckiego
Kierownictwo artystyczne
Arian
Organizacja zdjęć
Scenografia
Jacek Weinreich (Wajnrajch)
Słowa piosenki
Aparatura
British Acoustic
Charakteryzacja
Kierownictwo produkcji
Kierownictwo administracyjne
Produkcja
P. W. F.
Atelier
Sfinks
Laboratorium
Sfinks
Dystrybucja
Polonia-Film

Obsada aktorska:

Tamara Wiszniewska (Jadwiga, córka hrabiego Lipskiego), Barbara Orwid (Janka, asystentka Antoniego), Jadwiga Wrońska (Ludwika, żona profesora Sewickiego), Wanda Jarszewska (Maciejowa, gospodyni Jakuba), Jerzy Pichelski (Antoni Sikorski), Aleksander Żabczyński (Zygmunt Karski, narzeczony Jadwigi), Józef Węgrzyn (hrabia Lipski), Stanisław Grolicki (profesor Zygmunt Sewicki), Kazimierz Gella (gajowy Jakub, ojciec Antoniego), Mieczysława Ćwiklińska (hrabina Lipska, ciotka Jadwigi), Helena Zarembina (Karolcia, gospodyni Antoniego), Maria Bożejewiczówna (pielęgniarka), Zofia Wilczyńska (pielęgniarka), Helena Kitajewicz (sekretarka doktora Sikorskiego), Julian Krzewiński (sąsiad Lipskich, adorator hrabiny), Roman Dereń (lekarz w klinice), Michał Danecki (lekarz w klinice), Leopold Morozowicz (służący hrabiego Lipskiego), Henryk Modrzewski (lekarz, gość na przyjęciu u profesora), Zygmunt Regro-Regirer (woźny w klinice), Wojciech Ruszkowski (rozmówca Janki na przyjęciu u profesora), Eugeniusz Koszutski (gość na balu)
  • Treść
  • O filmie
  • Głosy prasy
  • Ciekawostki
  • Galeria
  • Piosenki

 
Tamara Wiszniewska, Jerzy Pichelski

Antoni jest studentem medycyny, na wakacje przyjechał do ojca na wieś, jednak zostaje przyjęty dość chłodno i ciągle jest bez powodu strofowany. W lesie przypadkiem ratuje hrabiankę Jadwigę. Jadwiga nie okazuje żadnej wdzięczności, traktuje go arogancko i z wyższością. Mimo to Antoni zakochuje się w dziedziczce. Kiedy dowiaduje się, że jest już zaręczona, wpada w apatię. Narzeczony Jadzi ginie w wypadku samochodowym. Jadwiga natomiast spodziewa się dziecka. Aby bronić honoru rodziny, hrabia postanawia wydać ją za Antoniego, a po przyjściu na świat dziecka opłacić rozwód. Początkowo Antoni odmawia, zmienia zdanie, gdy Jadwiga próbuje popełnić samobójstwo. W końcu godzi się na małżeństwo, jednak poniżony i upokorzony przez Jadwigę zapowiada jej, że nie zgodzi się na rozwód, dopóki nie zrozumie, jak bardzo go skrzywdziła i nie zmieni się.

Po kilku latach Antoni uzyskuje dyplom doktora i robi karierę naukową. Wszystko co robi, robi z miłości do Jadwigi w nadziei, że kiedyś jednak uda mu się zdobyć jej serce. W Antonim kocha się jego asystentka Jank a. O jego względy zabiega także Ludwika, żona jego przełożonego. Profesor podejrzewa, że to Antoni chciał mu odbić żonę. Wybucha skandal, a Antoni traci posadę. Gdy Ludwika wyjaśnia mężowi, że to ona jest winna, profesor chce przyjąć Antoniego z powrotem. Jednak Antoni zamyka się w sobie i całymi tygodniami nie rusza się z mieszkania. Jedynie Jance udaje się do niego dotrzeć i wyrwać go z marazmu. Antoni godzi się objąć posadę lekarza w uzdrowisku pod warunkiem, że Janka zostanie jego asystentką. W wieczór sylwestrowy do szpitala trafia dziecko w stanie krytycznym. Okazuje się, że to synek Jadwigi. Antoniemu udaje się uratować dziecko. Jadwiga przeprasza go za swoje zachowanie i prosi o przebaczenie. Wreszcie przekonuje się do niego i postanawia dalej toczyć życie wspólnie z Antonim, który przez wszystkie te lata nadal bardzo ją kochał. Janka, pragnąca szczęścia Antoniego, wyjeżdża.

 Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ