• Kraj: Polska
  • Rok produkcji: 1938
  • Premiera: 5 V 1938


Tytuł angielski
BEHIND THE CURTAIN
Asystent reżysera
Scenariusz
Zdjęcia
Scenografia
Charakteryzacja
Kierownictwo produkcji
Produkcja
Vita-Ton
Dystrybucja
Europa-Film

Obsada aktorska:

Alina Żeliska (Halina, narzeczona Janka), Feliks Żukowski (Janek Kwiatkowski, narzeczony Haliny), Maria Żabczyńska (Zocha, siostra Haliny, żona Karola), Czesław Skonieczny (Karol, mąż Zochy), Helena Zarembina (kumoszka), Artur Socha (chirurg), Władysław Grabowski ( znachor tybetański), Jerzy Kobusz (Stefan, murarz), Stanisław Grolicki (lekarz), Henryk Rzętkowski (Muniek, majster), Wanda Siemaszkowa, Stefan Szczuka (restaurator), Nina Polakówna (kobieta w restauracji), Elżbieta Ścibor (prostytutka), Jan Tomasik, Ewa Szałajska, Wiesia Świątnicka (Wiesia, córka Haliny i Janka)
  • Treść
  • O filmie
  • Głosy prasy
  • Ciekawostki
  • Galeria
   

Janek i Halina są młodą kochającą się parą. Mieszkają na wsi, ale chcą przenieść się do miasta, by więcej zarobić i poznać inne życie. Zatrzymują się u siostry Haliny – Zochy, która spodziewa się dziecka. Karol, mąż Zochy, załatwia Jankowi pracę na budowie. Któregoś dnia po wypłacie koledzy wyciągają Janka do knajpy, a potem udają się razem w mroczne zaułki, gdzie dotrzymują towarzystwa kobietom lekkich obyczajów. Nocne przygody doprowadzają Janka do choroby. Przygnębiony, udaje się do lekarza, ale nie umie przełamać wstydu i ucieka sprzed drzwi. Zwierza się Karolowi, który ma te same problemy zdrowotne. Za jego namową zwraca się o pomoc do znachora. Janek odzyskuje wiarę, że wróci do zdrowia. Planuje wkrótce ślub z Haliną.

Tymczasem dziecko Zochy rodzi się martwe. Zocha i Karol rozpaczają. Janek jest przerażony, wydaje mu się, że poprzez swoją chorobę narazi Halinę na nieszczęście. Zrozpaczony, rzuca się pod samochód. W ostatniej chwili szoferowi udaje się zahamować. Janek odzyskuje przytomność w szpitalu. Wkrótce wraca do zdrowia.Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ