Strona główna / Baza filmów / Filmy / ŻONA I NIE ŻONA
  • Kraj: Polska
  • Rok produkcji: 1939
  • Premiera: 28.02.1941


Tytuł angielski
THE (IM)PERFECT WIFE
Reżyseria
Pierwowzór literacki
powieść Stefana Kiedrzyńskiego
Kierownictwo artystyczne
Scenografia
Aparatura
Tobis-Klangfilm
Fotosy
Stephot
Kierownictwo produkcji
Produkcja
Eros-Film
Atelier
Arton
Laboratorium
Falanga, Sfinks
Dystrybucja
Cines-Film
Dystrybucja (na Małopolsce i Śląsku)
Maksymilian Kazanowicz

Obsada aktorska:

Stefan Hnydziński (Zenon Wojnicki, mąż Ireny), Janina Brochwiczówna (Irena Wojnicka, żona Zenona), Tamara Wiszniewska (Nelly, pielęgniarka), Mieczysława Ćwiklińska (baronowa von Hopp), Bogusław Samborski (Stanisław Geist, przyjaciel Zenona), Igo Sym (Kunicki), Wanda Jarszewska (matka Nelly), Władysław Grabowski (Ignaś, adorator baronowej), Czesław Skonieczny (Ignacy, szofer Geista), Hanna Różańska (Mela), Irena Malkiewicz-Domańska (Irena), Tadeusz Chaveau-Zakrzewski (śpiewak), Mieczysław Winkler (Antoni, służący Geista), Henryk Rydzewski (mężczyzna w restauracji), Jadwiga Dziewulska, Stefania Betcherowa (Katarzyna, kucharka Geista)
  • Treść
  • O filmie
  • Głosy prasy
  • Ciekawostki
  • Galeria
 
Tamara Wiszniewska

Irena jest żoną Zenona, jednak codzienna rzeczywistość ją nudzi. Jest spragniona aktywnego życia pełnego wrażeń. Porzuca swojego męża i wyjeżdża do Francji. Zenon jest zrozpaczony i próbuje popełnić samobójstwo. Opiekuje się nim pielęgniarka Nelly. Pociesza go także jego przyjaciel, Stanisław Geist, który opowiada mu o romansie Ireny i Francuza Duvala. Zenon nie wie, że Duval to fikcyjna postać, wymyślona po to, by ukryć, że to właśnie Stanisław rozbił jego małżeństwo, by ożenić się z Ireną.

Tymczasem Irena wiedzie szalone życie w Paryżu i romansuje z szarmanckim Polakiem Kunickim. Dowiaduje się o tym Stanisław, który jest o swoją narzeczoną szalenie zazdrosny i już traktuje ją jak swoją własność. Jedzie po nią do Paryża i zabiera z powrotem do domu. Do Warszawy za Ireną przyjeżdża także Kunicki. Zenon nie może zapomnieć o Irenie. Pewnego wieczora spotyka ją z Kunickim na dancingu. Myśli, że to Duval. Wybucha skandal. Stanisław dowiedział się, że jego narzeczona nadal romansuje ze swym nowym adoratorem i że jego także chce porzucić. Zenon natomiast dowiaduje się, że to nie Duval, a właśnie jego najlepszy przyjaciel odbił mu żonę. Pociesza go Nelly, dziewczyna troskliwa, opiekuńcza, a do tego piękna, którą pokochała także Tola, córeczka Zenona i Ireny. Zenon i Nelly wyznają sobie miłość. Irena porzuca Stanisława i ucieka z Kunickim, a odtrącony Stanisław po stracie przyjaciela i ukochanej upada na dno.Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ