Strona główna / Baza filmów / Filmy / TY, CO W OSTREJ ŚWIECISZ BRAMIE
  • Kraj: Polska
  • Rok produkcji: 1937
  • Premiera: 30 IV 1937


Tytuł angielski
HAIL MARY, FULL OF GRACE
Asystent reżysera
Scenariusz
Zdjęcia
Kierownictwo zdjęć
Malarstwo artystyczne
Słowa piosenek
Muzyka piosenek
Wykonanie pieśni religijnych
Kierownictwo muzyczne
Aparatura
Tobis-Klangfilm
Charakteryzacja
Kierownictwo produkcji
Produkcja
Biuro Filmowe Stefan Nasfeter
Atelier
Falanga
Laboratorium
Falanga
Dystrybucja
Biuro Filmowe Stefan Nasfeter
Dystrybucja (na Małopolsce i Śląsku)
Bezet-Film

Obsada aktorska:

Mieczysław Cybulski (Ryszard Malewicz, narzeczony Marii), Maria Bogda (Maria), Lena Żelichowska (Irma, członkini szajki przestępców), Tekla Trapszo (matka Ryszarda), Kazimierz Junosza-Stępowski (baron, szef szajki przestępców), Artur Socha ("inżynier", członek szajki przestępców), Stanisław Sielański (Kwiatek, członek szajki przestępców), Feliks Szczepański (Stefan, przyjaciel Ryszarda), Nina Świerczewska (Julisia, pokojówka Malewiczów), Jan Kurnakowicz (Józiuk), Helena Buczyńska (Petronela, gospodyni Malewiczów), Wanda Jarszewska (pasażerka w pociągu), Aldona Jasińska (przekupka), Wanda Bartówna (sąsiadka Malewiczów), Irena Skwierczyńska (sąsiadka Malewiczów), Józef Maliszewski (ksiądz), Helena Zarembina (śpiewająca kobieta), Stanisław Grolicki, Jadwiga Bukojemska
  • Treść
  • O filmie
  • Głosy prasy
  • Ciekawostki
  • Galeria
  • Piosenki

 
Tekla Trapszo, Mieczysław Cybulski,
Maria Bogda

Ryszard Malewicz wynalazł materiał wybuchowy o ogromnej sile. Wysłał projekt swego wynalazku do ministerstwa i od dawna oczekuje na odpowiedź. Razem z matką ledwo wiążą koniec z końcem. Wokół Ryszarda kręci się szajka przestępców zainteresowana wynalazkiem. Baron, jeden z jej członków, proponuje mu za recepturę ogromną sumę, Ryszard jednak odmawia. Twierdzi, że jedynie Państwo da mu gwarancję, że jego wynalazek nie zostanie wykorzystany w złych celach. W końcu otrzymuje od Ministerstwa zaproszenie do Warszawy.

W ślad za nim podążają przestępcy. Pociąg ulega wypadkowi. W zamieszaniu baron i jego wspólnicy uprowadzają Ryszarda, a jego dokumenty zostawiają przy ciele jednego z poległych. Matka Ryszarda i jego narzeczona Maria dowiadują się o jego śmierci, jednak Maria wierzy, że jej ukochany żyje. Irma, członkini szajki, udaje się do Wilna, aby sprowadzić matkę Ryszarda i wreszcie wyciągnąć od niego recepturę na materiał wybuchowy. Spotyka Marię modlącą się przed obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej. Po wpływem tego widoku w Irmie następuje przemiana duchowa. Targana wyrzutami sumienia, ułatwia Ryszardowi ucieczkę, sama jednak ginie w strzelaninie. Ryszard wraca do matki i narzeczonej.

 Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ